facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-02-24
 

Czekany klasyczne

Czekan jest jednym z nieodłącznych elementów ekwipunku wspinacza, turysty i narciarza wysokogórskiego. Na rynku znajdziecie co najmniej kilkadziesiąt modeli sprawdzających się w różnych dziedzinach, natomiast w naszym zestawieniu prezentujemy jedynie czekany klasyczne, przeznaczone do wędrówek po lodowcach, turystyki wysokogórskiej i alpinizmu. Dodatkowo przedstawiamy kilka praktycznych informacji pozwalających zorientować się, jakimi cechami powinien charakteryzować się wasz przyszły zakup.

BUDOWA I RODZAJE CZEKANÓW

Czekan klasyczny (ewentualnie turystyczny) składa się z dwóch głównych elementów: styliska i ostrza z łopatą. Ostrze zakończone jest dziobem, który służy do wbijania w zmrożony śnieg lub lód. Z kolei łopata może być pomocna w hamowaniu w miękkim śniegu, rąbaniu stopni itd. Dodatkowo koniec styliska wyposażony jest w grot, a w niektórych modelach znajdziemy też pętlę zapobiegającą zgubieniu ich w trudnym terenie.

 

W większości przypadków stylisko jest wykonane ze stopu aluminium – to rura o prostokątnym przekroju i długości około 40–70 centymetrów. W klasycznych modelach jest proste, ale w czekanach dla nieco bardziej wymagających użytkowników jest delikatnie wygięte w górnej części. Zazwyczaj jego dół bywa pokryty gumą lub taśmą antypoślizgową, choć niektóre ultralekkie modele nie mają ani warstwy antypoślizgowej, ani nawet grotu (w wersji minimalistycznej znajdziemy tylko wycięcie).

 

 

 

W czekanach turystycznych styliska mogą mieć oznaczenie „B” (standardowa konstrukcja, której wytrzymałość wynosi 2,5 kN) lub „T” (styliska o technicznym przeznaczeniu, zapewniające wytrzymałość  3,5 kN). Tę drugą konstrukcję spotkamy właściwie w każdym modelu wspinaczkowym, natomiast typ B w zupełności wystarczy, aby wyhamować niekontrolowany zjazd. Jeśli jednak zamierzamy budować stanowiska z czekanów, na przykład na lodowcu, podczas akcji wyciągania ze szczelin, to rozsądniejszym wyborem będzie stylisko typu T. Jedno z ważniejszych pytań, jakie może się nasuwać, brzmi: jaką długość powinien mieć czekan? Zależy ona od naszego wzrostu i najprościej ją określić, gdy stoimy wyprostowani i trzy mamy czekan dłonią za głowicę – grot powinien znajdować się mniej więcej na wysokości połowy łydki, a nawet nieco wyżej. Nie warto kupować zbyt długiego czekana, bo dodatkowe centymetry będą zbytnim balastem, a najważniejsze, że trudniej operować nim w terenie. Niektóre modele wyposażone są w pętle, najczęściej zaciągane na nadgarstku, które nieco ułatwiają posługiwanie się czekanem i zapobiegają zgubieniu go w trudnym terenie – wtedy mogą wręcz uratować nam życie.

 

JAKI CZEKAN WYBRAĆ DO...
Wycieczek po lodowcach lub tatrzańskich szlakach – w zupełności wystarczy nam prosty czekan o długości dopasowanej do naszego wzrostu. Jeśli nie zamierzamy wybierać się w góry wyższe czy na lodowce, spokojnie możemy ograniczyć się do modeli ze styliskiem typu B.

 

Wypraw skiturowych – narciarstwo wysokogórskie jest w Polsce coraz bardziej popularną dyscypliną – na świecie od wielu lat ma wielkie grono fanów. W praktyce czekan przez większość czasu jest noszony na plecaku, więc im lżejszy, tym lepszy. Z myślą o skiturach producenci stworzyli lekkie czekany aluminiowe, które są o wiele krótsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. Posiadają one minimalistyczny grot – skośnie ścięte stylisko. Dodatkowo głowica i ostrze często są zrobione ze stopu aluminium, dzięki czemu waga czekana często schodzi poniżej 400 gramów. Jest to jednak sprzęt specjalistyczny i na mocno oblodzonym stoku nie będzie tak skuteczny, jak klasyczny czekan. Może wręcz nie zapewniać bezpieczeństwa, a na pewno będzie szybciej zużywał się w trudnym terenie. Kompromis stanowią modele ze stalowym ostrzem i grotem.

 

Specyficznym produktem jest czekan zintegrowany z łopatą lawinową. Powstał z myślą o osobach uprawiających skituring, a zwłaszcza o zawodnikach, którzy liczą każdy gram. Taki zestaw waży mniej niż czekan z łopatą, co oznacza mniejszy ciężar do noszenia i więcej miejsca w plecaku. Wszystko pięknie, ale niestety w pewnych warunkach może nie być to dobre rozwiązanie. Spadając z lawiną, zazwyczaj odrzucamy czekan, aby nie działał w jak kotwica. A jeśli go stracimy, wykopanie drugiej ofiary łopatą bez styliska stanie się wielce problematyczne.

 

Ambitniejszych wycieczek alpejskich i wysokogórskich – jeśli naszym celem są wejścia na alpejskie szczyty i chodzenie po lodowcach, musimy się zaopatrzyć w konkretny czekan, który zapewni nam bezpieczeństwo i będzie zakupem na wiele lat. W tym przypadku decydujemy się na typ T ze stalowym ostrzem. Dodatkowo wybieramy model, którego stylisko jest lekko zakrzywione – dzięki temu kąt natarcia ostrza będzie bardziej agresywny, co oznacza, że będzie nam się go lepiej wbijało.

 

BLACK DIAMOND RAVEN ICE AXE WITH GRIP
Propozycja amerykańskiego producenta to klasyczny czekan przeznaczony do zimowej wędrówki po górach i lodowcach. Posiada wszystko, co powinien mieć tego typu sprzęt i wykonany jest z dbałością o detale. Aluminiowe stylisko w dolnej części pokryte jest antypoślizgową gumą i zakończone grotem ze stali nierdzewnej. Z tego samego materiału zrobiono ostrze i głowicę, której nowoczesny dizajn może się podobać, sprawia też, że czekan świetnie trzyma się w dłoni. W zestawie otrzymujemy długą, odpinaną pętlę nadgarstkową. Idealny czekan dla turystów górskich, którzy cenią prostotę i niezawodność – mimo wspomnianej prostej konstrukcji stylisko oraz ostrze posiadają wytrzymałość typu T, umożliwiającą budowanie z niego stanowisk. Spore otwory ułatwiają wpięcie dużych karabinków (na przykład HMS).

Długość: 60 cm • Typ: T • Waga: 540 g • Cena: 429,90 zł

 

CLIMBING TECHNOLOGY HOUND PLUS

Dość agresywne ostrze i ciekawie wyprofilowana łopatka sprawiają, że Hound Plus to uniwersalny model czekana, który świetnie sprawdzi się w zastosowaniach górskich, wspomnianych we wprowadzeniu – ze szczególnym nastawieniem na alpinizm. Waga 475 g jest całkiem rozsądna, a lekko wygięte stylisko pozwala na swobodne operacje czekanem – dodajmy, że dobrze wyważonym. Aby lepiej się go trzymało w wymagającym terenie, w dolnej części znajduje się pokryty gumą uchwyt. W zestawie jest też wygodna pętla nadgarstkowa, którą można łatwo wyregulować lub zdemontować. To klasyczny czekan, którego konstrukcja nie zawiedzie nas w żadnym terenie wysokogórskim. Stylisko i ostrze są typu T, dzięki czemu spokojnie możemy budować z niego stanowiska. Głowica i ostrze wykonane są z kutej na gorąco stali.

Długość: 60 cm • Typ: T • Waga: 475 g • Cena: 311,92 zł

 

CASSIN X LIGHT

Najbardziej uniwersalny model w ofercie włoskiej firmy – czekan przeznaczony do ambitnej turystyki zimowej w alpejskim terenie. Stylisko ze stopów lekkich i ostrze typu T zapewniają możliwość budowania stanowisk, w czym pomocne są również duże otwory w głowicy i na grocie. Przy wadze 500 g mamy do dyspozycji kutą na gorąco głowicę z wymiennym ostrzem. Lekko wygięte stylisko zakończone jest ostrym grotem, estetycznie wkomponowanym w nowy, powleczony gumą i bardziej ergonomiczny uchwyt, zastosowany w modelu na sezon 2017. Świetnym rozwiązaniem jest ruchomy wspornik, który można bardzo szybko dopasować do wymagań, jakie stawia teren. Czekan dostępny jest w wersji z młotkiem i łopatką.

Długość: 50 cm • Typ: T • Waga: 500 g (525 g z młotkiem) • Cena: 639 zł

 

EDELRID RAID
Czekan o klasycznej konstrukcji, przeznaczonydo ambitniejszej turystyki alpejskiej. Charakteryzuje się solidną budową i możliwością wymiany niemal wszystkich elementów – odkręcić da się nie tylko ostrze i łopatkę, ale też całą głowicę i grot (montowane śrubami typu torx). Do kutej głowicy zamontujemy łopatkę (w zestawie) lub młotek (trzeba dokupić osobno). Wymienne ostrze posiada agresywny kształt, natomiast w zestawie otrzymujemy taśmę antypoślizgową, którą możemy zamontować w dowolnym miejscu, w zależności od wymagań. Stylisko w górnej części jest lekko wygięte, dzięki czemu czekan będzie się lepiej wbijać w zmrożony śnieg lub lód. W głowicy i w grocie znajdują się duże otwory, które umożliwiają dopięcie karabinków, na przykład podczas budowy stanowiska. Dostępny jest w dwóch długościach, 50 i 60 cm.

Długości: 50 lub 60 cm • Typ: T • Waga: od 575 g • Cena: 360 zł

 

GRIVEL AIR TECH EVO T W/L
Odświeżona wersja klasycznego czekana z oferty włoskiego producenta, przeznaczona do ambitnej turystyki alpejskiej. Charakteryzuje się lekką konstrukcją, w której zastosowano głowicę z kutej na gorąco stali chromowo-molibdenowej. Głowica i grot wyposażone są w otwory umożliwiające zamontowanie karabinków lub przypięcie do uprzęży. Stylisko w górnej części jest lekko wygięte, natomiast w dolnej posiada antypoślizgowy, karbowany uchwyt z gumy. Ciekawym rozwiązaniem jest nietypowy przekrój rurki, który wpływa na zwiększenie jej wytrzymałości, a charakterystyczną cechą tego modelu jest oryginalny kształt głowicy, w subtelny sposób nawiązujący do staromodnego stylu klasycznych czekanów. W zestawie otrzymujemy wygodną pętlę z gumową osłoną na nadgarstek i grot.

Długości: 48, 53, 58, 66 cm • Typ: T • Waga: od 458 g • Cena: 669,90 zł

 

 

PETZL GULLY
Tegoroczna nowość francuskiego producenta to ultralekki czekan do alpinizmu technicznego i skialpinizmu. Występuje w wersji z łopatką lub jako czekanomłotek. To bardzo specjalistyczny model, który w rękach doświadczonego alpinisty będzie wielką pomocą. Przed zakupem musimy jednak upewnić się, że i dla nas będzie on idealny. Wygięte stylisko z karbowaną dolną częścią zapewnia dobry chwyt. Stalowe ostrze o bananowatym profilu skutecznie wbijemy nawet w twardy lód – istnieje możliwość dodania obciążników. Regulowany wspornik Trigrest pozwala na dostosowanie czekana do terenu – w dolnym ustawieniu ułatwia on wspinanie w stromym terenie, w górnym – stabilne wbicie grotu w śnieg. Rozmiary pozwalają na spakowanie go do plecaka.

Długość: 45 cm • Typ: T • Waga: 280 g • Cena: 575 zł

 

SALEWA NORTH-X
North-X to czekan stworzony właściwie do każdego typu aktywności alpejskiej oraz do wspinaczki lodowej lub mikstowej w umiarkowanie trudnym terenie. Czekan posiada stalowe, agresywne ostrze z możliwością wymiany, które dobrze spisuje się w każdej sytuacji. Kuta na gorąco głowica o ergonomicznym profilu wyposażona jest w łopatkę lub młotek. Aluminiowe stylisko o długości 52,5 cm w górnej części jest wygięte o 20°, natomiast w dolnej pokryte antypoślizgowym tworzywem. Ciekawym rozwiązaniem jest ruchomy wspornik, który możemy przesuwać na niemal całej długości styliska, modyfikując konstrukcję w zależności od terenu. Do wspornika zamontowana jest elastyczna pętla o wytrzymałości 5 kN. Stylisko i ostrze typu T. W 2016 roku North-X został wyróżniony nagrodą ISPO Award.

Długość: 52,5 cm • Typ: T • Waga: 540 g • Cena: 749,90 zł

 

SIMOND NAJA LIGHT
Naja Light to techniczny czekan, który ze względu na swoją geometrię może być z powodzeniem wykorzystywany w alpinizmie i skituringu. Dedykowany jest do wspinaczki w łatwym terenie śnieżno-lodowym. Oczywiście nie zrobimy z nim hardych tatrzańskich dróg, ale jeśli nie zamierzamy się porywać na trudności większe niż WI2–3, czekan ten może być rozsądnym zakupem. Zwiększona precyzja wbijania przyda się nam w wymagającym, wysokogórskim terenie. Stylisko czekana w środkowej części jest zwężone, co pozwala na lepszy uchwyt, a w części dolnej pokryte jest warstwą antypoślizgową i wyposażone w mały wspornik pod dłoń. Dzięki tym rozwiązaniom czekan dobrze sprawdza się w terenie wspinaczkowym. Dostępny w wersji z łopatką lub z młotkiem.

Długości: 54 i 60 cm • Typ: T • Waga: 445 i 460 g • Cena: 349,99 zł

 

Tekst / DAMIAN GRANOWSKI

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2018-03-23
SPRZĘT
 

Trekking z Hanwag Tatra

Komentarze
0
 
 
Darek Kaptur
 
2018-03-23
SPRZĘT
 

Uprząż Black Diamond Zone - test

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-03-16
SPRZĘT
 

Kolekcja Mountain od Helly Hansen

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-03-09
SPRZĘT
 

Jak prać odzież z membraną

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-03-05
SPRZĘT
 

W najnowszym numerze GÓR (260): Zdobyć wrzątek

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com