facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-12-31
 

Co nowego pod Everestem - aklimatyzacyjne wejścia Josta Kobuscha

Młody, bardzo ambitny niemiecki alpinista i himalaista Jost Kobusch jesienią zapowiedział chęć zdobycia Dachu Świata w niepowtarzalnym stylu - zimą, solo i bez wspomagania tlenem z butli! Nic więc dziwnego, że już od września przebywa w Nepalu, kompletując wejścia na szczyty, które same w sobie są już nie lada osiągnięciami.

Jost Kobusch w trakcie trekkingu do bazy pod Mount Everest; fot. Daniel Hug

 

Proces aklimatyzacyjny do głównego celu wyprawy - Mount Everestu (8848 m n.p.m.), Jost rozpoczął fenomenalnie, bo pierwszym wejściem na dziewiczy jak dotąd wierzchołek Amotsang (6393 m n.p.m.).

 

Następnie himalaista planował trawers masywu Chulu, czyli czterech sześciotysięczników - Chulu Far East (6059 m n.p.m.), Chulu East (6584 m n.p.m.) oraz Chulu Central i West (6419 m n.p.m.). Złe warunki, a w szczególności mocne opady śniegu zmusiły jednak himalaistę do odwrotu po zdobyciu pierwszego z wymienionych wierzchołków.

 

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Kilka dni później Kobusch wraz ze swoją dziewczyną Jënni dokonali premierowego wejścia na nazwany przez nich pięciotysięcznik - Peanutbutter Mountain. Wkrótce potem zameldowali się na wierzchołku Pechemo Peak (6257 m n.p.m.).

 

Jost Kobusch w trakcie trekkingu do bazy pod Mount Everest; fot. Daniel Hug

 

Tuż przed dotarciem do bazy pod upragnionym Everestem Jost stanął na szczycie Island Peak (6189 m n.p.m.). „Pogoda jest fantastyczna. Jestem w formie.” - poinformował. Mamy nadzieję, że pozostanie to niezmienne.

 

Tych, którzy chcą być na bierząco z poczynaniami młodego Niemca zachęcamy do śledzenia trackera Josta oraz jego fanpage’a na Facebooku. My oczywiście będziemy donosić wam o najważniejszych aktualizacjach w wyprawie.

 

Źródło: Desnivel & Jost Kobusch na FB

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Weronika Biernacka
 
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com