facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-09-25
 

Co jeść, pić i łykać - przed, w trakcie i po treningu? - część I

Jestem szczęściarzem, bo urodziłem się w czasach, kiedy to wspinanie prężnie się rozwija. Jestem szczęściarzem, bo przez ostatnie lata dane mi było współpracować ze wspaniałymi wspinaczami reprezentujących różne poziomy. Gdy zaczynałem się wspinać, to na palcach jednej ręki dało się policzyć ścianki w większych miastach Polski - dzisiaj o ból głowy przyprawia wybór tej właściwej. Wspinanie jest coraz bardziej dostępne, powszechne. Rzadko kiedy będziesz jedynym wspinaczem w towarzystwie. I to cieszy.

Jest jednak coś, co czasem mnie smuci. Pomimo całego tego rozwoju, to wspinanie jako sport traktowane jest (jak to ujął jeden ze znajomych) w sposób dość „paździerzowy”, a na polu żywienia nadal panuje chaos informacyjny. Z jednej strony uważa się, że wystarczy konserwatywne podejście typu „Jedz mniej, ruszaj się więcej i będzie OK.”, ideologicznie „Tylko produkty roślinne, zwierzęce białko to zło”. Po drugiej stronie medalu znajdziemy fanów fitnessu z najnowszymi suplementami - im dobrze na psychikę zrobiłoby jednorazowe zastosowanie ulubionego okołotreningowego dania Kukuczki, który ponoć uwielbiał pierogi ;-) Gdzie leży prawda?Dla większości z nas pewnie gdzieś pośrodku, ale nie o tym miał być artykuł. Dlatego wróćmy do sedna i zastanówmy się, co jeszcze można zrobić, żeby poprawić swoje sportowe wyniki.
 

TRZY PRAWA POSTĘPU SPORTOWEGO

W każdej dziedzinie życia istnieją pewne uniwersalne zasady, które oporne są na działa wszelkich mód czy opinii. To samo dotyczy wspinania. Aby osiągnąć znaczący postęp związany ze wzrostem sprawność, siły i wytrzymałości mięśni, powinieneś stale pracować na 4 kwestiami. Pierwsze trzy pewnie znasz i pielęgnujesz, bo wiesz, jak łatwo je zaniedbać. Czwarta być może jest nowa albo nadal nie do końca jasna.

 

1. ZAPLANUJ I EGZEKWUJ PLAN TRENINGOWY DOSTOSOWANY DO TWOICH CELÓW I MOŻLIWOŚCI.

2. DAJ ODPOCZĄĆ TWOJEMU CIAŁU I UMYSŁOWI, ABY ZAPEWNIĆ SOBIE ODPOWIEDNIĄ REGENERACJĘ I SUPERKOMPENSACJĘ.

3. JEDZ ODPOWIEDNIO, BY WESPRZEĆ 2 POWYŻSZE.

 

A jeśli od dłuższego czasu masz to opanowane i chcesz dodać coś ekstra, to…

 

4. ABY ZAPEWNIĆ SOBIE NAJLEPSZY PRZYROST FORMY WYNIKAJĄCY Z TWOJEJ TRENINGOWEJ PRACY, SPOŻYWAJ ODPOWIEDNIE SKŁADNIKI W ODPOWIEDNIM CZASIE, ZWŁASZCZA PRZED, W TRAKCIE I PO TRENINGU.CZYTAJ DALEJ NA BLOGU MARCINA BOŃCZA-TOMASZEWSKIEGO

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
2024-07-19
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Jurajskie Top 10

Komentuj 0
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentuj 0
Goryonline
 
2023-03-14
GÓRY
 

Poszukiwania

Komentuj 0
Goryonline
 
2023-03-07
GÓRY
 

HIS – czeska alternatywa

Komentuj 0
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com