facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-05-29
 

Ciepłe bułeczki - czyli gorące newsy z Yosemitów

To naprawdę informacja z ostatniej chwili! Pamiętamy, że jeszcze parę dni temu, w notce o przejściu Golden Gate przez Ueliego Stecka, na samym końcu informowaliśmy, iż znany nam wszystkim dobrze Alex Honnold patentuje Salathe Wall VI, 5.13b, 35 wyciągów pod kontem przejścia jednodniowego.
To naprawdę informacja z ostatniej chwili! Pamiętamy, że jeszcze parę dni temu, w notce o przejściu Golden Gate przez Ueliego Stecka, na samym końcu informowaliśmy, iż znany nam wszystkim dobrze Alex Honnold patentuje Salathe Wall VI, 5.13b, 35 wyciągów pod kontem przejścia jednodniowego.

Dziś już możemy napisać, iż jednodniowych przejść ta słynna droga ma już trzy! A najszybsze należy właśnie do młodego Amerykanina i jest aż o pięć godzin krótsze od dotychczasowego rekordu należącego do Yuji Hirayama - wynosi tylko godzin... osiem!

Jak się okazało, początkowo Alex zamierzał powtórzyć wyczyn Hirayamy, czyli połączyć dwa kluczowe wyciągi na headwallu tak, by nie korzystać z wiszącego stanowiska między nimi (w ten sposób wszystkie stanowiska wypadają na naturalnych miejscach odpoczynkowych). Niestety, sztuka ta się nie udała. Alex runął ruch poniżej zbawczej klamy, z której wychodzi się na półkę. Był to jedyny lot podczas całego przejścia.

W związku z tym, zjechał do stanowiska pośredniego i jeszcze raz poprowadził tylko górny wyciąg.

Rewelacyjny czas, jaki Honnold uzyskał na drodze, był możliwy dzięki zastosowaniu innej taktyki asekuracji. Podczas dotychczasowych przejść jednodniowych asekuranci czy to Tommy`ego Caldwela, czy też wspominanego już wyżej Yuji Hirayamy, poruszali się na drugiego na przyrządach po sztywno zamontowanej linie. Natomiast Alex jak i jego asekurant – wyśmienitej klasy miejscowy wspinacz Sean „Stanley" Leary - większość drogi pokonali wspinając się jednocześnie...

Po znalezieniu się na szczycie El Capitana panowie, co podobno nie było wcześniej planowane, postanowili udać się pod północną ścianę Half Doma, by także ją przejść klasycznie. Niestety, po dotarciu pod ścianę zaczęło się chmurzyć, potem kropić, aż w końcu - lać.

Może nie udało się zrealizować masywnej łańcuchówki, ale i tak przejście Salathe Wall w tym czasie jest czymś niezwykłym.

Jeszcze wcześniej, Alex dokonał prawdopodobnie dopiero pierwszego powtórzenia znajdującej się na Washington Column drogi Crosstown Traffic (Electric Ladyland) VI 13a 13 wyciągów.


Schemat drogi Crosstown Traffic. Źródło: www.huberbuam.de

Linię tę w 2002 r. wytyczył Alex Huber.


Alex Huber na Crosstown Traffic. Źródło: www.huberbuam.de


Alex Honnold 

Ten młodzieniec (Alex ma 24 lata) ma na swoim koncie między innymi przejście bez asekuracji następujących dróg:

- Moonlight Buttress
(V 5.12+, 9 wyciągów, ok. 360 m) na północnej ścianie Angels Landing (Zion National Park, Utah, USA) – pierwsze takie przejście w historii.
- Regular Northwest Face
(VI 5.12a, 23 wyciągi) na Half Dome, Yosemite – pierwsze takie przejście w historii.
- łańcuchówkę
Astroman (5.11c, 11 wyciągów, Washington Column) + Regular North Face Route na Rostrum (5.11c, 8 wyciągów) – drugie przejście (jako pierwszy drogi te przeżywcował w 1987 roku Peter Croft).

Na El Capitanie Honnold pokonał następujące linie (oczywiście mówimy tylko o drogach klasycznych):

2006 - Freerider VI, 5.12d, 37 wyciągów, partner Ben Guerkin, półtora dnia, jeden lot, prawdopodobnie dziewiętnaste powtórzenie.
2007 - Salathe Wall VI, 5.13b, 35 wyciągów, trzy dni, prawdopodobnie jedenaste powtórzenie, Alex prowadził wszystkie wyciągi.
2007 - Freerider VI, 5.12d, 37 wyciągów, 20,5 h, prawdopodobnie jedenaste powtórzenie, Alex prowadził wszystkie wyciągi.
2007 - Golden Gate VI 5.13b 41 wyciągów, cztery dni, prawdopodobnie dziesiąte powtórzenie, partner Chris Weidner.
2008 - Golden Gate VI 5.13b 41 wyciągów, non stop, ostatnie 12 godzin w śnieżycy, prawdopodobnie jedenaste powtórzenie, partner Sean Leary.
2008 -
El Nino VI 5.13c, A0, 30 wyciągów, pięć dni, prawdopodobnie dziewiąte powtórzenie, partnerzy Ivo Ninov i Conrad Anker.

Sean "Stanley" Leary

Sean to sympatyczny mieszkaniec znajdującego się tuż przy granicach parku Yosemite miasteczka El Portal. Jest to jeden z tych „lokalsów”, którzy robią bardzo dużo, a mówią bardzo mało.

Z powodu swojej praktycznie stałej obecności w Dolinie, a także bardzo wysokich kwalifikacji - Sean naprawdę piekielnie dobrze się wspina - bardzo często pełni rolę asekuranta podczas ważnych yosemickich przejść (tak jak np. w powyższym przypadku).

Oczywiście wspina się dużo dla siebie. Jego największym, a na pewno najgłośniejszym, wyczynem jest pierwsze zespołowe, jednodniowe przejście klasyczne obu ścian El Capitana drogą Freerider i Half Doma drogą
Regular Northwest Face VI 5.12a, 23 wyciągi. Partnerem podczas tego mającego rok temu miejsce przejścia był słynny Brytyjczyk Leo Houlding. Całość przedsięwzięcia zajęła im 22,5 godziny.

Jako pierwszy taką łańcuchówkę, sam prowadząc wszystkie wyciągi, zrealizował w 2002 r. Dean Potter – przejście to zajęło wtedy 23 godziny i 23 minuty.

Poza tym przejściem Sean pokonał także na ścianie El Capitana:

2005 - Freerider VI, 5.12d, 37 wyciągów, partner Steve Schneider, trzy dni, zarówno pierwszy jak i drugi wspinał się klasycznie, prawdopodobnie piętnaste powtórzenie.
2007 - Golden Gate VI 5.13b 41 wyciągów, sześć dni, prawdopodobnie szóste powtórzenie, partner Martina Čufar.
2007 - Golden Gate VI 5.13b 41 wyciągów, trzy dni, prawdopodobnie ósme powtórzenie, partner Jimmy Haden, Sean prowadził wszystkie wyciągi, które podczas wcześniejszego przejścia robiła Martina.
2008 - Golden Gate VI 5.13b 41 wyciągów, non stop, ostatnie 12 godzin w śnieżycy, prawdopodobnie jedenaste powtórzenie, partner Alex Honnold.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-22
GÓRY
 

Lato i jesień w Laponii

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com