facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-06-08
 

Chiny zamykają Himalaje. Pretekstem trawers Everestu Janusza Adamskiego

21 maja pisaliśmy pierwszym trawersie Mt Everestu w wykonaniu Polaka. Tego wyczynu dokonał Janusz Adamski startując od strony Tybetu, a schodząc na stronę Nepalską. Dodatkowego smaczku tej wyprawie dodaje fakt że Polak działał samotnie (niestety nie udał się plan dokonania tego bez dodatkowego tlenu). Więcej o wyprawie znajdziecie TUTAJ


Jednak jak się później okazało Janusz nie uzyskał oficjalnego pozwolenia na trawersowanie najwyższej góry świata. Chińczycy z zasady bowiem takich zezwoleń nie wydają.

 

Fakt ten, jak się okazało będzie miał daleko idące konsekwencje. Chińczycy bowiem zdecydowali się wykorzystać przejście do całkowitego zamknięcia tybetańskiej strony Himalajów. Wszelkie pozwolenia na ten rok zostały cofnięte.

 

„Z powodu Janusza Adamskiego, który nielegalnie przeszedł Mount Everest z północy na południe (...) zasady i regulacje muszą zostać poprawione. (...) Pozwolenia nie będą udzielane jesienią 2017 roku” - głosi oficjalne pismo

 

Wydaje się jednak że jest to jedynie pretekst. Prawdziwym powodem może być chęć ponownego odcięcia okupowanego Tybetu. Jak pisze Ed Douglas (The Guardian):

 

„Zdjęcia zrobione przez wspinaczy chińskim strażnikom granicznym zabijającym tybetańskich uchodźców są dużo bardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem tego podejścia.”

 

 

A jak cała sytuację komentuje Polak?

 

„Jestem gotowy ponieść wszystkie prawne konsekwencje w Nepalu, by bronić największego osiągnięcia mojego życia. Nigdy nie będę żałował tego, co zrobiłem.” - powiedział Janusz reporterowi The Himalayan Times - „Jako, że nie ma możliwości dostania pozwolenia na trawers w obu krajach musiałem dokonać tego nielegalnie aby spełnić moje największe marzenie.”

 

 

Polak ciągle przebywa na terytorium Nepalu i grozi mu kara 22.000 dolarów oraz dziesięcioletni zakaz wspinaczki w tym kraju.

 

Źródło: thehimalayantimes.com, GWWięcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Piotr 666
może tak, może nie... nie twierdzę, że góry powinny być miejscem anarchii, ale na pewno wolności. a już zwłaszcza od idiotycznych przepisów rodem z totalitarnej czeluści. najgorzej godzić się z pełzającymi zmianami, które czynią z nas coraz większych niewolników
janusz
Chlop ze wsi wyjdzie ale wies z chlopa nigdy. Przeciez Polak potrafi.Najlepiej udac glupa
krzysieksoleciki
Jeśli Chińczycy chcą, to zrobię odwrotną drogę J.Adamskiego. I będzie git.

Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com