facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-11-09
 

Chang Himal - Angole górą

Północna ściana znajdującego się w Nepalu w rejonie Kanchenjungi (8580 m) szczytu Chang Himal (6750 m) stała się celem angielskiego zespołu w składzie Nick Bullock i Andy Houseman, który zawitał do Nepalu na początku października.

Północna ściana Chang Himal, pokazana jest orientacyjna linia planowanej wspinaczki zespołu Nick Bullock i Andy Houseman centralnym filarem ściany. Fot. Lindsay Griffin


W  czwartym numerze kultowego już magazynu "Alpinist" / www.alpinist.com (Jesień 2003; to ten sam, na którego okładce pojawiła się postać Marcina Tomaszewskiego, zdjęcie wykonał stały współpracownik Magazynu GÓRY - David Kaszlikowski) znalazł się niesamowity artykuł zatytułowany Unclimbed, zawierający krótkie opisy ekspertów z poszczególnych rejonów i zdjęcia, które można by nazwać celami wspinaczkowymi XXI wieku*.
Jednym z nich była północna ściana znajdującego się w Nepalu w rejonie Kanchenjungi (8580 m) szczytu Chang Himal (znanego też jako Wedge Peak, 6750 m).
Ściana ta stała się celem angielskiego zespołu w składzie Nick Bullock i Andy Houseman, który zawitał do Nepalu na początku października.

Cóż nie będziemy ukrywać, iż redakcja Ech z Gór od samego początku bardzo uważnie śledziła wszelkie informacje dochodzące „do cywilizacji” od członków wyprawy. „Wyluzowani Angole” już dawno zdobyli naszą sympatię i mocno trzymaliśmy kciuki za powodzenie tej wyprawy (jak i każdego innego górskiego przedsięwzięcia w wykonaniu zwłaszcza Nicka Bullocka). W końcu mamy pierwsze informacje, niestety bardzo skromne, ale za to jakie!

Po ośmiu dniach karawany Nick i Andy w towarzystwie znajomych, którzy tworzyli grupę trekkingową w składzie: Tom Briggs, Graham Desroy i Mandi Shipton dotarli do Base Camp (5140 m) pod ośmiotysięcznikiem Kanchenjunga (8586 m). Tam przy raczej sprzyjającej pogodzie udało im się zdobyć aklimatyzację poprzez łatwe wspinaczki na okoliczne szczyty. Pod koniec października, grupa trekkingowa ruszyła w podróż powrotną do domu, a Nick i Andy - w ścianę.


Imponująca północna ściana Chang Himal (6750 m), a przed nią jej przyszli zdobywcy w otoczeniu grupy trekkingowej – z tyłu stoją: Graham Desroy, Mandi Shipton, Andy Houseman, z przodu: Nick Bullock, Tom Briggs. Fot. Graham Desroy


Dotychczas 1500-metrowa północna ściana Chang Himal widziała tylko jedną zaawansowaną i znaną próbę. W październiku 2007 roku, ścianę zaatakował mocny, silny zespół słoweński w składzie Ales Koželj i Mitja Sorn. Trwająca kilka dni próba zakończyła się z powodu tragicznych warunków w ścianie – wszystko było przykryte kilkunastocentymetrową warstwą świeżego, nie trzymającego się śniegu. W obliczu zdecydowanie zbyt wolnego tempa wspinania, wynikającego z konieczności czyszczenia dosłownie wszystkiego przed wykonaniem kolejnego ruchu w górę, nie przygotowany na tak długą wspinaczkę zespół postanowił zjechać.


 Północna ściana Wedge Peak (Chang Himal) z zaznaczoną próbą zespołu Koželj i Mori. Fot. Mitja Sorn


5 listopada do Anglii dotarł sms, iż chłopcy ścianę załoili i zmęczeni, ale ogromnie szczęśliwi od dwóch dni znajdują się w bazie. Gdy czytacie te słowa, są już w podróży powrotnej do domu, w związku z tym, co zrozumiałe, nie mamy teraz informacji na temat szczegółów dotyczących pierwszego przejścia tej niesamowitej ściany, ale obiecujemy, że jak tylko je dostaniemy, natychmiast się z Wami nimi podzielimy.

* wkrótce do tego tematu wrócimy

Planowana na dwa miesiące ekspedycja była współfinansowana z grantów przyznanych przez: Nick Estcourt Award, Shipton-Tilman Grant, Mark Clifford Grant, MEF Grant, BMC Expedition Award i The Lyon Equipment Award.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-12-02
GÓRY
 

Turystyka zimowa dla zaawansowanych

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-28
GÓRY
 

Conrad Anker - wspinacz doskonały

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com