facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-11-11
 

Cerkwie bieszczadzkich bojków - wyd. Arete

Książki Roberta Bańkosza przybliżają świat na styku kultur. Książka jest drugim tomem cyklu, który rozpoczęły "Cerkwie Szlaku Ikon".
Publikacja rozpoczyna się od rozdziałów tematycznych przybliżających świat chrześcijaństwa ikon na terenie Bieszczadów. Jeden z nich poświęcony jest dawnym i obecnym mieszkańcom powiatu bieszczadzkiego. Inny znów opowiada o rodzajach krzyży spotykanych w bieszczadzkich cerkwiach, na cmentarzach i przy drogach - ich historii i symbolice.

Zaciekawić może także rozdział poświęcony architekturze cerkiewnej z przełomu XIX i XX wieku w Galicji, reprezentującej różne warianty historycyzmu, projektu głównie Bazylego i Eugeniusza Nahirnych. Dowiedzieć się można m.in. z niego, że niemal połowa istniejących na Podkarpaciu cerkwi drewnianych i murowanych reprezentuje różne warianty historycyzmu z tego okresu. Mniejsze znaczenie wydaje się mieć fakt, że jedne były budowane od podstaw, inne były przebudowywane).Omówione w „Cerkwiach Szlaku Ikon”: historia Kościoła Prawosławnego i Greckokatolickiego, architektura drewnianej cerkwi z naszego terenu, do XIX w, symbolika architektury cerkiewnej, terminy cerkiewne, ikonostas oraz omówienie najpopularniejszej tematyki ikon, nie zostały powtórzone, co świadczy dobrze o autorze.

Książka została już doceniona. Otrzymała II miejsce w kategorii „Monografie i inne opracowania krajoznawcze”, na XIX Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 22 października na Międzynarodowych targach Turystycznych w Poznaniu.

Podczas jednej z rozmów Robert Bańkosz zwierzył się, że w 2011 r. planowane jest wydanie trzeciego tomu jego „CERKWI”. Tym razem planuje poświęcić go cerkwiom powiatu leskiego. Także i tu mają się znaleźć artykuły wyjaśniające wiele interesujących zagadnień związanych z cerkwiami Bieszczadów i Pogórza.

Źródło: e-gory.pl
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2019-10-01
HYDEPARK
 

Pierwszy Big Wall Camp 2019 przeszedł do historii!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2019-09-26
HYDEPARK
 

Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com