facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-02-16
 

Centrum Górskie Korona Ziemi otwarte

Nie było tradycyjnego przecinania wstęgi. Klucz do pierwszego w Polsce interaktywnego muzeum gór i himalaizmu wyrąbano czekanami w bryle lodu. - Wiele jest na świecie muzeów poświęconych górom. Większość z nich to jednak martwe gabloty. To muzeum jest żywe. Liczę, że będzie to także miejsce naszych himalajskich spotkań – powiedział podczas otwarcia wybitny himalaista Krzysztof Wielicki.

W bogatych zbiorach Centrum znajdują się materiały dotyczące gór, informacje o wspinaczce, oryginalne pamiątki z wypraw upamiętniające złotą epokę polskiego himalaizmu, a także 10 makiet przedstawiających najwyższe szczyty 7 kontynentów. Oddzielna część ekspozycji to oryginalne zdjęcia i eksponaty upamiętniające działalność Polaków w górach najwyższych. Wśród nich najważniejsze są pamiątki przekazane przez polskich himalaistów. Puchowa kurtka po Andrzeju Zawadzie, czekan Wandy Rutkiewicz, kamień ze szczytu Mount Everestu zniesiony przez Leszka Cichego podczas pierwszego zimowego zdobycia szczytu, czy plecak Krzysztofa Wielickiego pozwalają poczuć atmosferę złotej dekady polskiego himalaizmu oraz lepiej poznać Lodowych Wojowników.

 

Makiety najwyższych szczytów Ziemi mierzą od 1,5 do 3 m, a każda z nich waży ponad 200 kg. Wykonane zostały z tworzyw sztucznych, żywic i materiałów pochodzenia organicznego. Szczególny nacisk położony został na odzwierciedlenie rzeczywistej struktury skał, charakterystycznej roślinności i przebiegu tras wspinaczkowych.

 

Inwestorami przedsięwzięcia są: gmina Zawoja oraz słowacka firma Tatry Mountain Resorts.

Partnerami projektu są: GOPR, Babiogórski Park Narodowy, Salewa, www.zawoja.pl.

Centrum Górskie Korona Ziemi jest otwarte dla zwiedzających od 16 lutego.


http://centrumgorskie.pl/

materiał prasowy 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com