facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-04-18
 

Buty Fast X High GTX / adidas

Już po wyjęciu z pudełka masywne z wyglądu buty robią wrażenie ze względu na niewielką wagę. Pomimo że podeszwa jest dość gruba, a ochrona palców znakomita dzięki wysokiemu oblaniu czubka twardą gumą, naprawdę nie czuje się ich na nodze podczas wielogodzinnych marszów.

 

System sznurowania jest wygodny, chociaż osobiście nie pogniewałbym się, gdyby producent w tym modelu zastosował system zaciągany, ponieważ nie przepadam za tradycyjnymi dla tego typu obuwia haczykami w okolicy kostki, które potrafią być piętą achillesową niektórych modeli. Na szczęście w wykonaniu adidasa są one masywne i bardzo wygodnie zahacza się o nie sznurówki.

 

 

Początkowo miałem wrażenie, że but nie dość mocno trzyma nogę w kostce, ale po dłuższym marszu w piarżystym terenie okazało się, że duża ruchomość daje niezwykłą wygodę, a równocześnie w razie obsunięcia się stopy na ruchomym fragmencie skały, but wystarczająco chroni staw.

 

Właściwości podeszew firmy Continental są znakomite. Testowałem je specjalnie, porównując z innymi modelami, w najbardziej chyba wymagających warunkach – na bardzo stromej, wapiennej ścieżce w lesie liściastym i po niewielkim opadzie śniegu. Wyniki testu były świetne zarówno na podejściu, jak i zejściu. Właśnie w FAST X HIGH-ach zdecydowanie najmniej się ślizgałem, nawet podczas szybkich zejść i zbiegów, a amortyzacja, szczególnie na zejściach, była wyśmienita.

 

But jest stworzony do szybkiego poruszania się po górach – jest on niemal tak samo wygodny i lekki, jak większość modeli podejściowych z cholewką poniżej kostki, a równocześnie minimalizuje ryzyko kontuzji w stawie skokowym. Dobrze spisze się przy kwalifikowanej turystyce letniej, a jego „praca” w skale jest wystarczająca do pokonania najtrudniejszych szlaków w Tatrach czy via ferrat. Przy założeniu ciepłej skarpety i stuptutów można w nim komfortowo dłuższy czas brodzić w śniegu (zwłaszcza że jest wyposażony we wkładkę z Gore-Tex), chociaż praca z rakami koszykowymi jest umiarkowanie dobra ze względu na dużą elastyczność cholewki.

 

Reasumując, FAST X HIGH GTX wydaje się optymalnym butem do wszelkich aktywnościgórskich, w których pożądana jest niska waga przy równoczesnej bardzo dobrej ochronie i amortyzacji stopy.

 

Syntetyczna cholewka • Podeszwa: Traxion • Guma: Contiental • Membrana: Gore-Tex • Wkładka OrthoLite • Amortyzacja: Adiprene • Cena: 729 zł

 

Testował / Piotr Drożdż

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
pietia
jednonogi wspinacz, bezgłowy jeździec? ofiary NFZ

Goryonline
 
Goryonline
 
2023-01-25
SPRZĘT
 

Plecak Alpinisto 35 GREGORY

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-20
SPRZĘT
 

Zegarek Suunto 9 Peak

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-12
SPRZĘT
 

Rakiety czy narty?

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com