facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-03-11
 

Broad Peak zimą czeka na Polaków

HiMountain poszukuje partnerów do sfinansowania ekspedycji


W mijającym sezonie zimowym w górach najwyższych oprócz polskiej „HiMountain Nanga Parbat Winter Expedition” działała jeszcze jedna, lekka, dwuosobowa wyprawa, której liderem był słynny włoski wspinacz Simone Moro. Jej celem był 10. szczyt świata Broad Peak (8048 m) w Karakorum w Pakistanie.

Niestety i ta ekspedycja zakończyła się niepowodzeniem.
Po kilku tygodniach akcji górskiej, 23 lutego, Simone Moro wraz ze swoim pakistańskim partnerem podjęli decyzję o zakończeniu ekspedycji. Podczas wyprawy i kolejnych wyjść w góry zdołali osiągnąć wysokość ok. 7000 m (obóz III). W ocenie specjalistów z HiMountain Team to i tak spory sukces jak na tylko dwuosobowy zespół, który ze względu na tak skromne zasoby ludzkie nie poręczował drogi (nie rozwieszano lin poręczowych) i poruszał się zarówno w dół jak i w górę praktycznie bez asekuracji. Przyjęta taktyka była bardzo odważna i wręcz ryzykowna, dawała też jednak mniejsze szanse na zdobycie szczytu. Polscy himalaiści z uwagą i zazdrością śledzili postępy wyprawy dlatego, że obrany przez Simone cel (technicznie łatwiejszy od Nanga Parbat) dawał przy sprzyjających warunkach pogodowych szansę na niebywały sukces Włocha.

Polacy zazdrościli Simone obranego celu, na który sami nie postawili głównie z powodów finansowych. Odległy Broad Peak wymaga zaangażowania helikopterów do osiągnięcia podstawy góry (bazy wyprawy) i ekspedycja staje się tym samym wielokrotnie droższa w porównaniu z np. Nanga Parbat. Broad Peak jednak daje większe szanse na sukces – droga do wierzchołka jest krótsza i na tej stosunkowo stromej górze relatywnie szybciej można zdobywać wysokość.

Simone Moro jest bardzo znanym w Polsce wspinaczem. Po 17 latach impasu w himalaizmie zimowym przełamał barierę niemożności, kiedy to w styczniu 2005 roku wszedł z Piotrem Morawskim zimą na inny ośmiotysięcznik – Shisha Pangmę (8028 m). Uczestniczył też formalnie i współdziałał z polską wyprawą Martyny Wojciechowskiej Falvit Everest Expedition, dokonując trawersu Dachu Świata z Nepalu na stronę tybetańską.

Wśród wspinaczy z HiMountain Team trwa teraz dyskusja nad ewentualnym zorganizowaniem kolejnej wyprawy zimowej w sezonie 2007/2008. Nie wyklucza się, że obranym celem będzie Broad Peak właśnie. Do organizacji takiego przedsięwzięcia niezbędny jest jednak partner, oprócz specjalisty sprzętowego, jakim jest HiMountain – też mocny sponsor finansowy.

Do tej pory tylko Polacy stawali na szczytach najwyższych gór zimą (raz w zespole z Simone Moro) – nawet jeżeli były to wyprawy międzynarodowe. Ani jeden (mimo wielu prób) spośród 5 ośmiotysięczników leżących w Pakistanie nie został jeszcze zdobyty zimą


Więcej informacji o HiMountain Nanga Parbat Winter Expedition :
www.himountain.pl/wyprawa_.php?id=1

Więcej o wyprawie Simone Moro na stronie :
www.simonemoro.com
www.extremehd.net

Informacja prasowa


(kg)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-28
GÓRY
 

Pusty Madres

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com