facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-12-04
 

Broad Peak i PHZ - panel

Panel dyskusyjny dotyczący wyprawy na Broad Peak oraz przyszłości Polskiego Himalaizmu Zimowego na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim.

W sobotę, 7 grudnia na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący zimowej wyprawy na Broad Peak oraz przyszłości Polskiego Himalaizmu Zimowego. W spotkaniu wezmą udział: Bogusław Kowalski, Janusz Majer, Piotr Pustelnik, Ludwik Wilczyński, Dariusz Załuski, Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki oraz Artur Małek.5 marca 2013 roku Polacy jako pierwsi zdobyli zimą wierzchołek Broad Peak (8047 n.p.m.). Wyprawa, organizowana w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego 2010-2015, zakończyła się sukcesem, który okupiony został wielką tragedią. Podczas schodzenia zginęli dwaj z czterech zdobywców szczytu - Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski.

Wypadek ten wstrząsnął całym środowiskiem wspinaczkowym w Polsce. Polski Związek Alpinizmu powołał specjalny zespół, którego zadaniem było wyjaśnienie zdarzeń, jakie miały miejsce podczas wyprawy. We wrześniu został opublikowany raport, w którym zawarto oceny dotyczące żyjących członków wyprawy. Wyniki pracy zespołu spowodowały liczne polemiki i kontrowersje. Niedawno, pod patronatem PZA, odbył się tzw. Szczyt Podlesicki, podczas którego wspinacze dyskutowali nad zagadnieniami związanymi z etyką i zasadami w górach najwyższych, a także opracowali wytyczne dotyczące organizacji wypraw.

Podczas panelu dyskusyjnego na Krakowskim Festiwalu Górskim chcielibyśmy wrócić do Szczytu Podlesickiego i zapoznać się z jego głównymi wątkami. Mamy również nadzieję, że spotkanie będzie okazją, by porozmawiać o etyce, taktyce w górach, a także zastanowić się, jakie wyzwania stoją przed wciąż niedokończonym projektem Polski Himalaizm Zimowy.

W dyskusji swój udział zapowiedzieli: Bogusław Kowalski (moderator), Janusz Majer, Piotr Pustelnik, Ludwik Wilczyński, Dariusz Załuski oraz członkowie wyprawy na Broad Peak - Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki i Artur Małek.

Panel dyskusyjny o wyprawie na Broad Peak oraz o przyszłości Polskiego Himalaizmu Zimowego odbędzie się w sobotę 7 grudnia, od godz. 12.00 do 13.45, w sali nr. 9. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wejście na panel będzie dostępne wyłącznie dla tych uczestników festiwalu, którzy będą posiadali wejściówki rozdawane w recepcji w piątek od godz. 16 oraz w sobotę od godz. 10, do wyczerpania limitu miejsc.

Na 11. Krakowski Festiwal Górski zapraszają wspinanie.pl, TKN Wagabunda, Góry i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

11. Krakowski Festiwal Górski
6-8 grudnia 2013 roku
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
ul. Rakowicka 27
Pawilon Dydaktyczno-Sportowy
www.kfg.pl


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com