Problem handlu ludźmi dotyczy całego świata – można go podzielić na kraje pochodzenia, kraje tranzytowe i kraje docelowe, gdzie dochodzi do wykorzystania ofiar. Najczęściej ofiary pochodzące z obszarów biedniejszych, dotkniętych konfliktem lub obarczonych innymi czynnikami ryzyka są przewożone do bogatszych miast i krajów. Europa jest miejscem docelowym dla ofiar handlu ludźmi ze wszystkich kontynentów, a ofiary z Azji są przewożone do największej liczby krajów na całym świecie. Jednak większość przypadków handlu ludźmi ma charakter wewnętrzny, czyli zachodzi na terenie jednego państwa. Handel ludźmi stanowi jedno z głównych źródeł dochodów zorganizowanych grup przestępczych.
„Przypadek robotników leśnych” to film o blisko 2 tys. robotników z Wietnamu, Rumunii i Słowacji, których wykorzystywano do pracy przymusowej na terenie Czech w latach 2009 - 2010. Mimo zebranych materiałów obciążających, żadna ze spraw nie znalazła finału w sądzie. W tym poruszającym dokumencie robotnicy po raz pierwszy opowiadają o tym, co ich spotkało: odebranie dokumentów, nieludzkie warunki pracy, brak wynagrodzenia i żywności, tragiczne warunki mieszkaniowe, groźby i strach. Usłyszymy historie, które może opowiedzieć wielu cudzoziemców - także tych pracujących w Polsce. Takie historie dzieją się tuż obok nas.
Tegoroczny blok organizowany jest we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Na projekcję filmową szczególnie zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych. Nauczyciele uczestniczący w spotkaniu otrzymają scenariusze zajęć edukacyjnych „Handel dziećmi”.
Kadr z filmu Przypadek robotników leśnych (reż. Daniela Agostini)
PRZYPADEK ROBOTNIKÓW LEŚNYCH
Scenariusz i reżyseria: Daniela Agostini
Kraj: Niemcy, 2011
Czas trwania: 52 min.
Kino Sokół, ul. Orkana 2 Zakopane
Czwartek, 5 września, godz. 12.00 – 13.30
9 Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w dniach 4 - 8 września w Zakopanem. Szczegóły na www.spotkania.zakopane.pl.