facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-09-24
 

Big Wall w Sokołach 2013

Zapraszamy na V edycję maratonu wspinaczkowego "Big Wall w Sokołach". Jak co roku spotykamy się w skałkach Gór Sokolich w pobliżu Jeleniej Góry w ostatnią sobotę września. Impreza organizowana jest tradycyjnie przez Wrocławski Klub Wysokogórski, Szkołę Wspinaczki Granit Michała Kajcy oraz Tabor pod Krzywą.

Baza maratonu znajdować się będzie na Taborze pod Krzywą (w pobliżu wsi Karpniki). Zapisywać się można na miejscu w sobotę od 8:30. Na 9:40 zaplanowana jest odprawa - rozdamy karty startowe, omówimy regulamin, po czym zespoły będą mogły ruszyć w skały na swoją wyimaginowaną ścianę, na której jak wiadomo rywalizujemy przede wszystkim z własnymi słabościami. Start w ścianę o godzinę 10:00.

 

 

Odprawa. Fot. Anita BurbanJak zwykle zespoły będą miały siedem godzin na akcję (10.00-17.00). W tym czasie staramy się pokonać jak najdłuższy dystans wspinaczkowy, zliczając długość i trudności kolejnych przebytych wyciągów. Do 18:00 zbierane będą karty z pokonanymi drogami. Zawody rozgrywane będą w formule towarzyskiej - bez sędziów.

Po zakończeniu zmagań planowany jest posiłek, a wieczorem na odbędzie się ogłoszenie wyników, rozdanie nagród oraz szeroko pojęta integracja. W tym roku zdecydowaliśmy, że ze względu na towarzyski charakter rywalizacji, znaczna część nagród zostanie rozlosowana wśród uczestników.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

  • Reguły rywalizacji

1. Udział w imprezie jest otwarty dla zespołów składających się z osób pełnoletnich, przy czym zespół musi liczyć co najmniej dwie osoby. 

2. Uczestnicy w trakcie trwania maratonu (od 10:00 do 17:00) mogą pokonywać zarówno drogi ubezpieczone, jak i drogi o asekuracji naturalnej. Wypełnione karty startowe zespół ma obowiązek przekazać organizatorom na Taborze najpóźniej do godziny 18:00. Godzina 17:00 to czas, kiedy ostatni członek zespołu ma przestać się wspinać - dozwolony jest potem jeszcze zjazd z drogi.

3. Prowadzący wspina się czysto-klasycznie z zakładaniem asekuracji na prowadzeniu (minimalny styl przejścia - PP), drugi wspina się z górną asekuracją klasycznie - na drugiego bądź na wędkę, ale dozwolone jest obciążanie liny (minimalny styl - AF).

4. Nie można powtarzać dróg, a ewentualny wspólny odcinek dwóch dróg nie może być kluczowy dla jednej z nich ani dłuższy niż połowa drogi. 

5. Zawody rozgrywane są w formule towarzyskiej bez sędziów, jednak w uzasadnionych przypadkach (np. wspinanie niezgodne ze sztuką bezpiecznej asekuracji) organizatorzy zastrzegają sobie możliwość nałożenia kar punktowych lub dyskwalifikacji. 

6. Każdy członek zespołu musi przed startem osobiście zapisać się w bazie zawodów.

7. Zawody obywają się na istniejących drogach wspinaczkowych Sokolików (obszar wzgórza Sokolik i Krzyżnej Góry).

8. Wspinanie odbywa się na własną odpowiedzialność. 

9. Mimo że uczestnicy biorą udział w imprezie wyłącznie na własną odpowiedzialność, niedozwolone jest pokonywanie dróg bez liny lub z pominięciem zasad bezpiecznej asekuracji. Stwierdzone odstępstwa od tej reguły będą skutkować automatyczną dyskwalifikacją. Wspinaczka bez asekuracji jest niedozwolona!

 

  • Zasady punktacji

1. 1 metr drogi = 1 punkt

2. Przyznawane są dodatkowe punkty ze względu na trudność dróg oraz rodzaj zastosowanej asekuracji:

 

ubezpieczone

własna asekuracja

bonus

III

II

0

IV

III

0

V

IV

0

VI

V

10

VI.1

VI

20

VI.2

VI.1

30

VI.3

VI.2

40

VI.4

VI.3

50

VI.5

VI.4

60

 

W przypadku dróg wielowyciagowych bonusy przyznawane są za każdy wyciąg.

3. Oszacowanie długości pokonanych dróg i ostateczna ilość punktów za każdą drogę należeć będzie do organizatorów zawodów.

4. W razie ewentualnych sytuacji spornych ostateczny głos będzie należał do organizatorów zawodów.

 

  • Kategorie

W zasadniczej kategorii "Open" będą mogli brać udział wszyscy chętni (osoby pełnoletnie), ponadto przewidujemy wyróżnienia dla: 

- najlepszego zespołu kobiecego

- najlepszego zespołu mieszanego

- najlepszego zespołu w kategorii "masters" (każdy z członków zespołu ma ukończone 45 lat),
- najlepszego zespołu w kategorii "trad" (liczą się wyłącznie drogi pokonane na własnej asekuracji),
- najlepszego zespołu z Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego.

 

  • Wpisowe

Opłata wpisowa wynosi 30 zł, obejmuje ona nocleg na Taborze oraz ciepły posiłek po ukończeniu wspinaczki. Jak co roku pozostałą kwotę przekażemy na rzecz Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych "Nasze Skały".

Ilość miejsc noclegowych w domkach jest ograniczona (ok. 20 osób), zatem warto przygotować się na nocleg w namiocie (są wygodne podesty). W razie potrzeby można również wypożyczyć namiot z Taboru. Na miejscu dostępny ciepły prysznic, kuchenki gazowe, woda ze źródła, prądu brak :) Ponadto w pobliżu jest oczywiście kilka innych opcji noclegowych, także o wyższym standardzie.

 

 

Fot. Anita Burban

 

Dojazd samochodem do Taboru pod Krzywą możliwy jest od strony wsi Karpniki (stromo w dół przy kościółku, potem ok. 2 km utwardzoną drogą polną, potem leśną. Komunikacją publiczną od strony Wrocławia najlepiej dojechać do Trzcińska (PKP), lub Radomierza (PKS, Krycha), skąd czeka nas w pierwszym przypadku 20-minutowy, w drugim 50-minutowy spacer na Tabor.

Z uwagi na konieczność zamówienia posiłków bardzo prosimy o wcześniejsze zasygnalizowanie swojego przyjazdu - mailowo na adres: mkajca@o2.pl

Na koniec, dla zachety, fotorelacja autorstwa Anity Burban z zeszłorocznej edycji. A tutaj relacja.

Michał Kajca 
Szkoła Wspinaczki Granit


Poniżej jeszcze mała impresja 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com