facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-03-31
 

Bieszczadzki Puchar Paralotniowy 2009

Jak co roku, od 1 kwietnia, piloci paralotniowi ruszają w sześciomiesięczną pogoń za zwycięstwem w Bieszczadzkim Pucharze Paralotniowym 2009. Te nietypowe, a zarazem wyjątkowe zawody cieszą się coraz większym zainteresowaniem w środowisku paralotniarzy i zyskują coraz więcej sympatyków.
„W pierwszej edycji pucharu udział brali piloci, którzy na co dzień uprawiają paralotniarstwo w Bieszczadach. Początkowo BPP był takim regionalnym testem umiejętności, kształtowania i wzbogacania lotniarskich kwalifikacji. Była to przede wszystkim rywalizacja pomiędzy pilotami bieszczadzkimi, choć - w ramach klasyfikacji drużynowej - konkurowały z nami również teamy spoza Bieszczad. Dziś otrzymujemy coraz więcej pytań o te zawody z różnych regionów Polski; coraz więcej pilotów nie związanych do tej pory z Bieszczadami jest zainteresowanych udziałem w naszym pucharze. Serdecznie zapraszamy pilotów z całej Polski, jestem przekonany, że specyfika latania w bieszczadzkich górach dostarczy uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń” – zachęca Wacław Kuzło, organizator BPP.

A w tym roku jest o co walczyć. Organizatorzy Pucharu przewidzieli nowe, specjalne wyróżnienia dla zawodników, którzy podczas jednego lotu zdołają przemieścić się nad najwyższymi bieszczadzkimi szczytami: Tarnicą, Osadzkim Wierchem, Smerekiem, Wielką Rawką i Otrytem. Pilot, który stawi czoła tak dużemu wyzwaniu otrzyma tytuł „Zdobywcy Korony Bieszczad”.

Ogólne zasady udziału w BPP nie ulegają zmianie i są dokładnie opisane w regulaminie zawodów. Zwyczajowo, od 1 kwietnia do ostatniego dnia września, piloci startujący w Pucharze walczą o rekordowe wyniki w jak najdłuższych lotach, bez używania silnika, samodzielnie wybierając miejsce startu i lądowania. Jedną z najcenniejszych umiejętności jest przemieszczanie się na długich dystansach, wykorzystując jedynie wznoszące prądy termiczne. Reguły Bieszczadzkiego Pucharu Paralotniowego znacznie odbiegają jednak od standardowych zasad organizacji międzynarodowych zawodów paralotniowych. W tych drugich, piloci najczęściej mają wyznaczone miejsce startu oraz określone „okno startowe” (przedział czasowy, w którym są zobowiązani wystartować). Organizator zapewnia transport na miejsce startu oraz po lądowaniu zabiera zawodników do bazy. W BPP piloci zdani są na własne siły i umiejętności. Samodzielnie muszą oceniać warunki atmosferyczne (m.in. kierunek i siłę wiatru) i na podstawie takiej analizy wybrać miejsce i czas startu. Umiejętnością niezwykle przydatną, przy tak skonstruowanej formule zawodów, jest oczywiście bardzo dobra znajomość terenu oraz zdolność przetrwania w nieprzewidywalnych i często niesprzyjających warunkach. Każdy uczestnik BPP zdany jest wyłącznie na siebie, zarówno w powietrzu jak i po wylądowaniu. Niejednokrotnie bywało, że pilot po przebyciu długiego dystansu zmuszony był nocować pod gołym niebem.

Udział w tegorocznym BPP można zgłaszać do końca lipca b.r. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na www.bpp.info.pl, gdzie można znaleźć obszerne informacje o pucharze, zawodnikach, rejestracji i regulaminie.

Zwycięzcami BPP w poprzednich edycjach byli:

BPP 2006 – Wacław Kuzło (Prowing)
BPP 2007 – Michał Warda (Karpaty Paragliding Team)
BPP 2008 – Wacław Kuzło (Prowing)

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia, sprzyjających warunków atmosferycznych, dobrej zabawy oraz jak najlepszych wyników w klasyfikacji końcowej. 

Organizatorami BPP są: Aeroklub Politechniki Rzeszowskiej, Aeroklub Bieszczadzki, 
Starostwo Powiatowe Lesko, Urząd Miasta i Gminy w Lesku oraz Prowing.

W pucharowej rywalizacji mogą brać udział wszyscy piloci mający stosowne, wymagane prawem uprawnienia do wykonywania lotów oraz ubezpieczenia. Regulamin BPP znajduje się na stroniewww.bpp.info.pl

Źródło: www.bpp.info.pl
 fot. Mariusz Witlański
 fot. Mariusz Witlański
 fot. Mariusz Witlański
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com