facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-06-05
 

Biegacze dopisali na IV Biegu Zamoyskiego

Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego w tym roku zaliczyć można do bardzo udanych. Wystartowało w nim 212 zawodników, czyli aż o ponad 100 więcej niż rok temu. Nie wystraszyła ich deszczowa pogoda.
Zwycięzca - Robert Faron z Kamienicy - trasę o długości 10 km z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka pokonał w czasie 42:13.6. Wśród pań zwyciężyła Izabela Zatorska z czasem 47:51.7.

Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego po raz pierwszy zorganizowano w czerwcu 2009 r. w ramach obchodów 120 rocznicy nabycia dóbr zakopiańskich przez hr. Władysława Zamoyskiego. Trasa prowadziła wówczas z Palenicy Białczańskiej do Kuźnic i liczyła 21 km. Kolejna edycja biegu odbyła się dopiero w 2011 r. w ramach „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem". Zmieniono i skrócono wówczas trasę, której długość od tamtej pory wynosi 10 km i prowadzi drogą asfaltową z Palenicy Białczańskiej (980 m n.p.m.) przez Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.) do Morskiego Oka (1410 m n.p.m.).

Bieg Zamoyskiego to jeden z najlepszych biegów górskich sezonu 2012 wg rankingu biegigorskie.pl. Otrzymał podwyższoną kategorię Ligi Biegów Górskich – S. Natomiast w 2011 r. portal internetowy maratonypolskie.pl przyznał mu wyróżnienia m.in. w kategorii biegów na dystansie 10 km i biegów górskich.

Fot. Anna Karpiel-Semberecka
W tym roku bieg miał szczególny charakter ze względu na obchody 160. rocznicy urodzin hr. Władysława Zamoyskiego, wybitnej postaci zasłużonej dla odzyskania Morskiego Oka, a także bardzo bliskiej członkom Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Władysław Zamoyski współtworzył bowiem gniazdo tej organizacji w Zakopanem, przekazując na ten cel należący do niego grunt i finansując budowę sokolni. Z okazji tego jubileuszu wydarzenie honorowym patronatem objął Prezydent Zamościa Marcin Zamoyski, który ufundował także specjalny puchar dla zwycięzcy biegu do Morskiego Oka. Natomiast członkowie zakopiańskiego „Sokoła” złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym zasługi hr. Wł. Zamoyskiego dla odzyskania Morskiego Oka.

Fot. Anna Karpiel-Semberecka
O 12.30 w kinie „Sokół” odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom biegu w klasyfikacji generalnej oraz w poszczególnych kategoriach.

Po dwóch dniach Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem w klasyfikacji Grand Prix Sokoła prowadził Marek Grochowski przed Wawrzyńcem Pawskim (obaj reprezentujący TG „Sokół” Zakopane) i Piotrem Smolakiem (Poraj-Krosno).

Fot. Anna Karpiel-Semberecka
Organizator:
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo Zakopane
Burmistrz Miasta Zakopane

Patronat honorowy:

Wojewoda Małopolski Jerzy Miller
Prezydent Zamościa Marcin Zamoyski

Patronat medialny:
Gość Niedzielny
TVP Kraków
Tygodnik Podhalański
Telewizja Tygodnika Podhalańskiego
Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Sponsor główny:
Salomon

Partnerzy:
Polskie Koleje Linowe S.A.
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Tatrzański Park Narodowy
Hotel Górski „Kalatówki”
Skyrunning Poland
S-LAB Trail Running
Berdax
Cukiernia Samanta
Intersport
Suunto
Kotelnica Białczańska

 
Fot. Anna Karpiel-Semberecka

„Weekend Biegowy” został dofinansowany ze środków Gminy Miasta Zakopane przeznaczonych na realizację zadań w zakresie wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com