facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-04-27
 

Biało-czerwona na białym - wystawa przed Pałacem Prezydenckim

W dniu święta Flagi Państwowej 2 maja 2012 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzy wystawę „Biało - czerwona na białym”, która w sposób niekonwencjonalny prezentuje polską flagę. Swoje ulubione zdjęcia, upamiętniające ważne momenty w życiu opisali i udostępnili czołowi naukowcy, podróżnicy, polarnicy i alpiniści.
Na wystawie znajdą Państwo zdjęcia udostępnione przez:

Aleksander Lwow, Aleksandra Dzik, Jan Mela, Wojciech Ostrowski, Wojciech Moskal, Kinga Baranowska, Bogdan Jankowski, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Artur Hajzer, Agnieszka Bielecka, Adam Bielecki, Janusz Gołąb, Witold Kantak, Roman Nowak, Mateusz Moskalik, Józef Bakalarski, Ryszard Dmoch, Walenty Fiut, Ryszard Gajewski, Jan Holnicki – Szulc, Kazimierz Olech, Maciej Pawlikowski, Marian Piekutowski, Ryszard Szafirski,  Robert Janik, Krzysztof Żurek, Stanisław Kardasz, Prof. Andrzej Paczkowski, Agnieszka Siejka, Katarzyna Siekierzyńska, Ewa Grewling

Wystawa będzie eksponowana przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie od 2 maja do 15 czerwca 2012 r., również podczas EURO 2012. Następnie powędruje do pozostałych miast Polski. Ma charakter niekomercyjny. Zwiedzanie jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Honorowy patronat nad wystawą „Biało-czerwona na białym”  objął Prezydent RP. Swój udział 
w otwarciu wystawy zapowiedzieli także bohaterowie fotografii oraz przedstawiciele Polskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Alpinizmu i Komitetu Badań Polarnych, patronów tego Wydarzenia.

fot. Polski Himalaizm Zimowy; uczestnicy zimowej wyprawy na Broad Peak
Ambasadorami wystawy są:

Kpt. Ewa Skut – żeglarka
Prof. Jacek Jania – Przewodniczący Prezydium Komitetu Badań  Polarnych PAN – stacje polarne
Artur Hajzer – himalaista

Otwarcie wystawy oraz ona sama jest włączona do państwowych obchodów Święta Flagi RP i będzie niezależnie promowana przez Kancelarię Prezydenta RP.

Dlaczego Biało - czerwona na białym?


Zarażeni białymi krajobrazami wiedzą, że na tym tle flaga polska wygląda niezwykle pięknie
i wyjątkowo. Czy powiewa nad obozem, namiotem, przywiązana do narty, flagsztoku, masztu, wiosła, czy trzymana jest w zmarzniętych rękach, w porywistym wietrze, to właśnie 
z Nią się fotografujemy. Dlaczego? Chcąc mieć pamiątkę ? Dowód wieńczący osiągnięcie celu? 
Czy jest ważna? Czy nam coś daje? Poczucie dumy, bezpieczeństwa, przywiązania?
A może coś innego … ?

Celem wystawy jest uczczenie w sposób niestandardowy Dnia Flagi RP. Wskazanie, zwłaszcza młodemu pokoleniu, że flaga nie jest suchym atrybutem państwowości lecz żywym symbolem tożsamości narodowej. Stanowi wartość dla wielu rodaków szczycących się wyjątkowymi odkryciami naukowymi, udanymi ekspedycjami, podróżami oraz osiągnięciami sportowymi.


Na potrzeby wystawy została uruchomiona strona www.bialo-czerwona.org, która będzie wzbogacona o dodatkowe zdjęcia, historie, odnośniki i treści zarówno w języku polskim i angielskim. W sposób przystępny i ciekawy przybliży wiedzę młodemu pokoleniu z zakresu historii barw narodowych. Poprzez prezentację osiągnięć polskich podróżników, polarników i naukowców, podpowie jak szukać możliwości do realizacji własnych planów i marzeń. Strona zawiera materiały przeznaczone dla szkół gimnazjalnych, w postaci skryptu do przedmiotu „Wiedza o społeczeństwie”. Nauczyciele korzystając z zamieszczonej pomocy naukowej, będą mieli możliwość przeprowadzenia lekcji w sposób ciekawy  i niestandardowy.

Materiały dydaktyczne dla szkół przygotowało Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”, które objęło Wystawę patronatem. Dodatkowo Instytut Adama Mickiewicza udostępnił użytkownikom portalu komiks „LODOWI WOJOWNICY”,(http://bialo-czerwona.org/index.php/dla-szko), którego akcja jest oparta na oryginalnym dzienniku Krzysztofa Wielickiego, który wraz z Leszkiem Cichym 17 lutego 1980 roku stanęli jako pierwsi ludzie zimą na wierzchołku Mount Everestu. Pomysłodawcą komiksu jest Jerzy Porębski, który wspólnie z Janem Gogolem napisali scenariusz. Autorem rysunków jest Marek Berger.

Pomysłodawca wystawy: Damian Święs, żeglarz polarny, Dyrektor ds. Wystaw w MOVIDA Conferences
Organizator: MOVIDA Conferences www.movida.com.pl


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com