facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-05-07
 

Bezpieczny weekend w górach według TOPR

Odpowiednie wyposażenie, dobrze zaplanowana trasa i garść niezbędnych informacji. Doświadczony ratownik TOPR podpowiada, jak przygotować się na weekendową wyprawę w góry, by przebiegła bezpiecznie i bezproblemowo.

Choć nie ma przepisów regulujących obowiązkowe wyposażenie turysty ruszającego w góry, wraz ze zdobytym doświadczeniem kompletowanie zawartości plecaka przychodzi łatwiej. Od czego zacząć?  

Uwaga na kaprysy pogody

Największe zaskoczenie, na które można się przygotować, może nas spotkać ze strony pogody - gdy w dolinach jest już ciepło, w oddali wciąż widać zaśnieżone szczyty. Ta zmienność aury sprawia, że wiosenne deszcze występujące w wyższych partiach gór potrafią zamienić się w śnieg, do czego dochodzi porywisty wiatr – a to zapowiedź możliwej śnieżycy zawiewającej ślady i ograniczającej widoczność. W takich okolicznościach nieocenionym wsparciem jest latarka czołowa. – Takie oświetlenie wybawi nas z opresji -  gdy zapadnie zmrok, umożliwi bezpieczne zejście w dół. Czołówki nie krępują ruchów, pozostawiają swobodne ręce, co szczególnie doceniają osoby korzystające z kijków trekkingowych – mówi Piotr Jasieński z TOPR. Wybierając się na dłuższą wyprawę, warto zwrócić uwagę na modele o długim czasie pracy. - Model VIZO RC pozwala nawet na 13 godzin pracy w trybie 100%. Niezwykle przydatne są też tylne diody sygnalizacyjne, ułatwiające poruszanie się w grupie – mówi Piotr Wychowaniec, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w Mactronic. Z kolei modele wyposażone w źródła światła zimnego i ciepłego jak Phantom, pozwalają zarazem widzieć daleko w przód i swobodnie czytać mapę. 

 

Dobrze wytyczona trasa

Pozostając przy temacie planowania trasy, należy przy tym brać pod uwagę doświadczenie i umiejętności uczestników wyprawy. To pozwala dobrze określić cel wycieczki i oszacować czas potrzebny na pokonanie wybranego szlaku. - Opracowując trasę warto skorzystać z informacji udostępnianych przez lokalnie działające służby – GOPR, TOPR czy władze Parku Narodowego. W podawanych komunikatach można znaleźć między innymi informacje na temat zamkniętych szlaków i warunków pogodowych panujących w górach – mówi Piotr Jasieński. Jak dodaje, na zmieniające się komunikaty należy odpowiednio reagować – wprowadzając zmiany do planu trasy i dopasowując ekwipunek do aktualnych okoliczności lub rezygnując z wyprawy, jeśli występuje groźba załamania pogody.

 

 

 

Odpowiedni ekwipunek

Warunki, jakie mogą spotkać nas na szlaku, wymuszają dostosowanie do nich odpowiedniego stroju. Wybierając się w góry zawsze należy zabrać ze sobą odzież odporną na deszcz i wiatr. - Podczas wielogodzinnej wycieczki w górach możemy kilka razy zakładać i chować do plecaka naszą kurtkę. Wiosną w wyższych partiach gór mogą panować jeszcze zimowe warunki, poruszanie się w takich okolicznościach wymaga dodatkowego ekwipunku – mówi Piotr Jasieński. Do tego należy zaliczyć również apteczkę pierwszej pomocy – pozwalającą opatrzyć drobne skaleczenia i otarcia – mapę przemierzanego obszaru i urządzenie z funkcją GPS. By uniknąć jego rozładowania, warto zaopatrzyć się w dodatkowe baterie lub power bank. – Ten może być wbudowany w latarkę, co przy pojemnym akumulatorze zapewnia nam zarówno źródło światła, jak i rezerwę energii do naładowania GPSa lub smartfona – mówi Piotr Wychowaniec.

 

Gotowi na każdy scenariusz

Wybierając się w góry, należy wiedzieć, kiedy na szlak można bezpiecznie ruszyć, ale i potrafić ocenić, kiedy zrezygnować z kontynuowania wyprawy. To np. sytuacja, gdy zgubiliśmy się lub któryś z uczestników doznał kontuzji. – W takiej sytuacji najważniejsze jest zachowanie spokoju – odnalezienie ostatniego oznaczonego punktu, czy charakterystycznego elementu terenu. W dalszej kolejności należy rozważyć wezwanie służb dzwoniąc pod numer 601 100 300 – mówi Piotr Jasieński. Doskonale znający teren ratownicy potrafią w oparciu o opis otoczenia wytłumaczyć dalszą trasę podczas rozmowy telefonicznej. W przypadku, gdy misja ratunkowa okaże się niezbędna, warto wskazać służbom wyróżniający się element terenu jako punkt orientacyjny. Ważne jest też zabezpieczenie i oznaczenie miejsca wypadku, zwłaszcza gdy zaczyna się ściemniać. - Lokalizację grupy po zmroku ułatwią czołówki z dodatkowymi czerwonymi diodami świecącymi w trybie pulsacyjnym jak np. seria Nomad – Mówi Piotr Wychowaniec. 

 

Odpowiedzialne wyjście 

Ruszając na szlak, pamiętajmy, że do gór należy podchodzić z respektem – tylko odpowiednie przygotowanie, wyposażenie i ocena sytuacji, pozwalają spędzić weekend na wysokościach aktywnie, ale i bezpiecznie. I choć służby ratownicze są zawsze w gotowości nieść nam pomoc, warto mieć świadomość, że niepotrzebne ich zaangażowanie może oznaczać problemy dla kogoś, kto tej pomocy faktycznie potrzebuje. 

Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
Weronika Biernacka
 
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com