facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-11-13
 

Bezpiecznie w górach - kursy

Od 6 lat Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR prowadzą akcję mającą na celu promocję wiedzy na temat zagrożeń związanych z eksploracją gór zimą. Podstawą akcji są kursy lawinowe, w czasie których uczestnicy dowiadują się tego jak oceniać zagrożenie lawinowe, planować wyjścia w góry oraz uczą się obsługi sprzętu umożliwiającego poszukiwanie osób zasypanych przez lawiny.

Oprócz kursów podstawowych organizowane są także szkolenia skiturowe i skialpinistyczne, których program obejmuje zagadnienia związane z bezpiecznym poruszaniem się w terenie wysokogórskim.

W tym roku w ramach akcji odbędą się także dwa szkolenia jednodniowe w Centrum Lawinowym na Kalatówkach. Ich uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z obsługą sprzętu lawinowego oraz poznać zasady prowadzenia akcji ratowniczych.Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Wychodząc zimą w góry trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bierze się pełną odpowiedzialność za wszelkie podejmowane decyzje. Co więcej, w sytuacji awaryjnej, trzeba będzie liczyć przede wszystkim na swoją wiedzę i umiejętności.

Zima w górach od zawsze fascynowała i przyciągała miłośników aktywnego wypoczynku. W ostatnich latach szczególnie szybko rośnie jednak liczba osób, które w poszukiwaniu ciekawych narciarskich i snowboardowych zjazdów, czy nowych celów wspinaczkowych docierają coraz dalej i wyżej. Dla nich wyprawy w góry wiążą się z wieloma dodatkowymi niebezpieczeństwami, z których największe stanowią lawiny.
Zjawisko to badane jest od lat, jednak wciąż pozostaje trudno przewidywalne, przede wszystkim ze względu na zależność od wielu czynników takich jak: wiatr, ukształtowanie terenu, intensywność opadów czy zmiany temperatury.
Właśnie charakter tego zagrożenia sprawia, że zimą szczególnego znaczenia nabierają wiedza i umiejętności, które pozwalają samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także prawidłowo zachować się w razie wypadku.

Jak tłumaczy Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR - „Komunikaty na temat stabilności pokrywy śnieżnej, tablice informacyjne w miejscach szczególnie narażonych na lawiny, czy oznaczenia na mapach to tylko część informacji, która stanowi podstawę do właściwej oceny sytuacji w terenie, w którym się poruszamy. Każde zbocze jest inne, w różnych jego miejscach możliwość wyzwolenia lawiny jest większa lub mniejsza, dlatego umiejętność odpowiedniego wnioskowania, to podstawa dla osób, które chcą samodzielnie eksplorować góry.”

Tego, jak wyciągać odpowiednie wnioski, dowiedzieć się można na szkoleniach organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR, które od 6 lat cieszą się coraz większą popularnością wśród osób eksplorujących zimą góry.

„Od lat angażujemy się w programy poprawiające bezpieczeństwo w życiu codziennym: na drogach, nad wodą i w górach. Każdego roku przeznaczamy miliony złotych z funduszu prewencyjnego na te działania. Jesteśmy dumni, że kursy lawinowe cieszą się coraz większą popularnością, co bezpośrednio przyczynia się do podnoszenia bezpieczeństwa w górach. Wysoki poziom wiedzy teoretycznej i porady dotyczące zasad bezpieczeństwa i zachowania się w górach są siłą tego programu. Turystyka górska staje się coraz bardziej popularna, dlatego jestem pewny, że chętnych na uczestnictwo w kursie jeszcze długo nie zabraknie.” - dodaje Piotr Glen, Dyrektor ds. Zaangażowania Społecznego PZU - strategicznego partnera akcji.

W najbliższym sezonie w Tatrach zorganizowanych zostanie osiem weekendowych szkoleń lawinowych, których bazą będzie tradycyjnie schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej. W czasie kursów prowadzonych przez doświadczonych ratowników TOPR będzie można zdobyć wiedzę na temat oceny zagrożenia lawinowego, planowania wyjść w góry, czy też nauczyć się obsługi sprzętu umożliwiającego poszukiwanie osób zasypanych przez lawiny (detektor, sonda i łopatka).

Oprócz kursów podstawowych będzie można wziąć udział także w jednym z dwóch szkoleń skiturowych lub szkoleniu skialpinistycznym. W programie tego ostatniego znalazły się przede wszystkim zagadnienia związane z wykorzystaniem sprzętu alpinistycznego do asekuracji w stromym i trudnym technicznie terenie lub sytuacjach awaryjnych. Kursy skiturowe to trwające 3 dni wycieczki narciarskie pomiędzy tatrzańskimi schroniskami. Wstępnie planowane są przejścia na trasach Hala Kondratowa - Ornak i Murowaniec - Pięć Stawów.

„Sześć lat temu postanowiliśmy zorganizować kursy lawinowe, które będą łatwo dostępne dla uczestników tzn. udział w nich nie wymagałby wzięcia kilku dni urlopu w pracy albo ominięcia zajęć na uczelniach, a koszt nie przekraczałby zbytnio tego ponoszonego przy zwykłej wyprawie w góry. Każdego roku zwiększamy liczbę szkoleń i wciąż nie mamy problemów z frekwencją. Coraz więcej osób w poszukiwaniu nowych wyzwań dociera jednak coraz dalej i wyżej. Kwestia bezpieczeństwa w górach zaczyna coraz częściej oznaczać w ich przypadku także wiedzę i umiejętności związane z poruszaniem się na nartach turowych, czy asekuracją w terenie skalnym i lodowym. Stąd pomysł, by do akcji dodać nowe typy szkoleń.” - mówi Andrzej Lesiewski, pomysłodawca akcji.

Jeszcze jedną nowością w najbliższym sezonie będą dwa jednodniowe szkolenia w Centrum Lawinowym na Kalatówkach. Ich uczestnicy zapoznają się z obsługą sprzętu lawinowego oraz podstawowymi zasadami prowadzenia akcji ratowniczych.

Podobnie jak w minionych latach dzięki współpracy z firmą PZU i partnerami akcji kilkanaście miejsc na kursach oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe będzie można wygrać w licznych konkursach organizowanych w mediach i w czasie imprez outdoorowych w całej Polsce.

Szkolenia PSF i TOPR to kilka dni w sezonie, które z pewnością warto poświęcić, by zdobyć wiedzę i umiejętności, które mogą kiedyś uratować życie nam, partnerom naszych wypraw, a nawet nieznanym nam osobom, które ulegną wypadkowi.

Program poszczególnych szkoleń oraz rezerwację miejsc znaleźć można na stronie: www.kursylawinowe.pl.

Terminy kursów:

13 - 15.12.2013 - kurs lawinowy
10 - 12.01.2014 - kurs lawinowy
24 - 26.01.2014 - kurs lawinowy
08.02.2014 - kurs jednodniowy
14 - 16.02.2014 - kurs lawinowy
21 - 23.02.2014 - kurs skialpinistyczny
22.02.2014 - kurs jednodniowy
28.02 - 02.03.2014 - kurs lawinowy
07 - 09.03.2014 - kurs skiturowy
14 - 16.03.2014 - kurs lawinowy
28 - 30.03.2014 - kurs lawinowy
04 - 06.04.2014 - kurs skiturowy
11 - 13.04.2014 - kurs lawinowy

Partner strategiczny: PZU

Akcję wspierają: The North Face, Nikon, Uvex, Odlo, Black Diamond, Armada

Partnerzy akcji: TPN, TOPR

Organizator: PSF

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-07-14
HYDEPARK
 

Via ferraty - spotkanie z Sebastianem Fijakiem

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-07-08
HYDEPARK
 

6. Zakopiański Festiwal Literacki – 9-11 lipca 2021

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-06-30
HYDEPARK
 

Krzysztof Koziołek – „Biały pył. Piekło na K2”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com