facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-04-02
 

BERGSON WINTER CHALLENGE 2008 - relacja

Tegoroczna zima okazała się niezbyt mroźna i śnieżna. Na biały puch można było liczyć jedynie w partiach szczytowych Beskidu Sądeckiego. 


Tegoroczna zima okazała się niezbyt mroźna i śnieżna. Na biały puch można było liczyć jedynie w partiach szczytowych Beskidu Sądeckiego. Jednak mylił się ten, kto spodziewał się łatwych zawodów – na uczestników Bergson Winter Challenge czekały jak zwykle trudne trasy i wymagające zadania specjalne.  Aby przekroczyć linię mety, trzeba było dać z siebie naprawdę bardzo wiele.

Przełom lutego i marca to tradycyjny termin największych na świecie zimowych zawodów adventure racing – Bergson Winter Challenge. Do malowniczo położonej miejscowości Piwniczna-Zdrój przybyło około 200 zawodników z szesnastu państw. Czekały na nich dwie trasy: MASTERS – 400 km i SPEED – 150 km. Dłuższa zaliczana jest od trzech lat do prestiżowego cyklu Adventure Race Word Series, a jej zwycięzcy uzyskują prawo startu w mistrzostwach świata. 

Areną zmagań były tym razem tereny Beskidu Sądeckiego, Pienin, Beskidu Wyspowego i Pogórza Rożnowskiego. Przygotowane trasy przebiegały przez najtrudniejsze szlaki górskie, najciekawsze miejscowości i najbardziej widowiskowe atrakcje terenowe. Zawodnicy pokonywali odcinki i zadana specjalne zlokalizowane w Popradzkim Parku Krajobrazowym, Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowym, Pienińskim Parku Narodowym oraz rezerwatach przyrody Wąwóz Homole, Biała Woda i Skamieniałe Miasto.

Wyzwanie pokonania ponad czterystukilometrowej trasy MASTERS podjęło piętnaście profesjonalnych zespołów. Mocna, międzynarodowa obsada zapowiadała ostrą walkę o zwycięstwo. Przez większość czasu teamy zmieniały się na prowadzeniu i trudno było wytypować zdecydowanego faworyta. Jednak im dłużej trwał wyścig, im trudniejsze etapy, a przede wszystkim wyczerpujące zadania specjalne (m.in. spływ pontonami Dunajcem, mosty linowe, wspinaczka skalna, wychodzenia kątowe, przeprawy, zjazdy na linach), tym wyraźniej widać było dominację dwóch polskich teamów. W rewelacyjnym czasie 67 godz. i 4 min. jako pierwszy na mecie pojawił się zespół Navigator Suunto Poldim w składzie Justyna Frączek, Mirosław Szczurek, Sławomir Łabuziński i Maciej Dubaj. W październiku będą ono reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata w Brazylii.

Trasa MASTERS – AR World Series

Dystans: 400 km
Zespoły: 4-osobowe
Dyscypliny: rowery górskie, trekking, narty biegowe
Czas rywalizacji: limit 120 godzin (non-stop)

Zwycięzcy:
1. Navigator Suunto Poldim, Polska – 67 godz. 4 min.
2. Speleo Salomon, Polska/Rosja – 69 godz. 16 min.
3. Soft-Tronik / Internetbillboard, Czechy – 72 godz. 1 min.

Na trasie SPEED rywalizację podjęła rekordowa liczba zespołów (62). Wśród doświadczonych zawodników wielu było amatorów, dla których walka z zimowym wyzwaniem jest przygodą i próbą pokonywania własnych słabości. W advennture racing nie liczy się bowiem jedynie ten, kto jest najszybszy. Każdy zawodnik, który po wielogodzinnej walce przekracza upragnioną linię mety, zasługuje na podziw i uznanie. Tym razem miano najlepszego wywalczył zespół Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów w składzie Łukasz Szumiec i Tomasz Leśniak, który pokonał trasę w 19 godz. i 21 min.

Trasa SPEED

Dystans: 150 km
Zespoły: 2-osobowe
Dyscypliny: rowery górskie, trekking
Czas rywalizacji: limit 40 godzin (non-stop)

Zwycięzcy:
1. Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów, Polska – 19 godz. 21 min.
2. Brubeck Risk Team, Polska – 19 godz. 52 min.
3. Navigator Suunto, Polska – 20 godz. 18 min.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i stanęli na starcie Bergson Winter Challenge 2008. Gratulujemy tym, którym udało się pokonać trudy trasy i dotrzeć do mety. 

Dziękujemy także wszystkim sponsorom, partnerom i patronom medialnym. Dzięki Waszej pomocy po raz kolejny udało nam się zorganizować zawody na najwyższym światowym poziomie. 

Szczególne podziękowania kierujemy do władz samorządowych Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Otwarcie i daleko idącą życzliwość, z jaką się spotkaliśmy będziemy wspominać bardzo długo. 

Zorganizowanie żadnej edycji Bergson Winter Challenge nie byłoby możliwe bez sponsora tytularnego – producenta profesjonalnego sprzętu outdoorowego marki BERGSON. Od pięciu lat możemy liczyć jego na szerokie wsparcie. Dzięki temu zawody rozwijają się bardzo dynamicznie, stale podnosząc poziom atrakcyjności. Doceniają to zawodnicy, docenił to także Geoff Hunt – pomysłodawca Pucharu i Mistrzostw Świata – składając nam propozycję organizacji Mistrzostw Świata w Adventure Racing w roku 2011!

Osobiście dziękuję również wszystkim osobom zaangażowanym w organizację zawodów za pełną pasji, zaangażowania i oddania pomoc w realizacji tak wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest organizacja zimowych zawodów Bergson Winter Challenge. 

Pozdrawiam

Paweł Fąferek
Kierownik Zawodów

Szczegółowe wyniki, zdjęcia i informacje o zawodach na stronie: www.adventurerace.pl 

2008-04-02

(kg)

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-14
GÓRY
 

Wyprawa Anny Tybor na Nanga Parbat nabiera rozpędu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com