facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-11-10
 

Będzie rewolucja! Plan Bieleckiego i Czecha na zimową Nangę

Dziś w Warszawie, w siedzibie Polskiego Radia, odbyła się konferencja prasowa z udziałem obydwu wspinaczy, którzy zdradzili szczegóły planowanej wyprawy Nanga Revolution.

Pierwsza niespodzianka to forma aklimatyzacji. Przed próbą wejścia na niezdobyty ośmiotysięcznik Bielecki i Czech chcą się zaaklimatyzować w... Ameryce Południowej. A konkretnie na mierzącym 6893 m Ojos del Salado, na wierzchołku którego chcą spędzić trzy noce. To ma im dać wystarczające przygotowanie do późniejszego działania na wysokości ponad 7000 m.

 


Adam i Jacek podczas ostatniej wyprawy w PeruDruga, to styl działania. Adam i Jacek chcą się znaleźć pod Nangą nie później dwa tygodnie od powrotu z Ameryki, a następnie spędzić maksymalnie kolejne dwa czekając na odpowiednie warunki i przeprowadzając atak szczytowy. Ten ma być prowadzony w stylu alpejskim, jednym pociągnięciem. Wyklucza to oczywiście poręczowanie, czy uprzednie zakładanie obozów. Co więcej, Jacek i Adam nie zamierzają korzystać z pomocy Szerpów ani innych wypraw. Swoją szansę na sukces upatrują w szybkim działaniu na lekko. Ostatnia wspólna wyprawa utwierdziła ich w tym przekonaniu. 

 

Plan jest ambitny i rzeczywiście rewolucyjny. Obaj są mocnymi wspinaczami. Adam ma za sobą zimowe doświadczenie  na ośmiotysięcznikach, a Jacek zna z lata Drogę Kinshofera, którą zamierzają się wspinać tej zimy. Jeśli w grudniu uda im się trafić na okno pogodowe, marzenie o pierwszym zimowym wejściu na Nanga Parbat może się zmaterializować. 

 

Tej zimy Nanga Parbat będzie "polską górą" – oprócz Bieleckiego i Czecha plany zdobycia góry mają jeszcze trzy inne zespoły, w składzie których są Polacy, z których najsilniejsza wydaje się międzynarodowa ekipa z Januszem Gołębiem. Pytanie tylko, czy będzie tak szybka, jak wspomniana wyżej dwójka. Z drugiej strony nie wiadomo, czy Adamowi i Jackowi uda się wstrzelić w okno pogodowe. Jedno jest pewne, tegoroczna zima zapowiada się niezwykle ciekawie.


PS konferencją Adama Bieleckiego i Jacka Czecha można zobaczyć tutaj.


 


źródło: www.periscope.tv, polskieradio.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentuj 0
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-07-08
GÓRY
 

Rocznica pierwszego wejścia na Gaszerbrum II

Komentuj 0
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com