facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-04-14
 

Bardziej "zielony" Polartec

Wyobraź sobie, że kupując ubranie jednocześnie chronisz środowisko. Twój ciepły i oddychający polar idealnie współpracuje z twoim ciałem i z otoczeniem, z którego powstał. To jest możliwe.
Polartec jest liderem w zakresie produkcji i rozwoju dzianin z zastosowaniem przędz z surowców wtórnych i odnawialnych. Ekologiczne dzianiny Polartec® przyczyniają się do oszczędności zasobów naturalnych, redukcji emisji zanieczyszczeń i zmniejszenia ilości odpadów.

Kupując odzież outdoorową chcemy używać jej w czystym środowisku. Po co nam innowacyjne ubrania, jeśli nie będzie przyrody, w której będziemy mogli wykorzystywać pełnię ich możliwości dla naszego ciała? Ta idea przyświeca działaniom Polartec®.

Ekologiczną rewolucję marka Polartec® rozpoczęła w 1993 roku, kiedy to powstały pierwsze dzianiny
z materiałów wtórnie przetworzonych. Natomiast już w 2009 roku 20% wszystkich produktów marki było wykonywanych z materiałów wtórnie przetworzonych, bez uszczerbku dla ich jakości i funkcjonalności. Dało to zmniejszenie emisji zanieczyszczeń CO2 o ponad 17 230 ton.

Dziś asortyment produktów Polartec® „recycled” obejmuje prawie wszystkie kategorie dzianin – od warstwy wewnętrznej, poprzez ocieplającą, do zewnętrznej. W 2011 roku na rynku pojawią się dzianiny wykonane z przędzy REPREVE 100, która powstaje w 100 % z odpadów konsumenckich – każdy funt (ok. 0,5 kg) tej przędzy został wykonany z około 27 plastikowych butelek po wodzie.

„Recycled” wg Polartec®


Aby dzianiny Polartec® mogły być uważane za recyklingowe, muszą zawierać co najmniej 50% materiałów wtórnie przetworzonych. Przykładem jest dzianina Polartec® Thermal Pro® Recycled, z której została wykonana kurtka Strato marki Arc’teryx. Proces produkcji Polartec® Thermal Pro® jest zaplanowany tak, aby oszczędzać energię i redukować emisję CO2 . W ten sposób wytworzenie jednej kurtki Strato nie dopuściło do emisji 7 kilogramów CO2.
Strato gwarantuje pełną swobodę ruchów i doskonale dopasowuje się do ciała. Jest idealna zarówno jako druga warstwa odzieży jak i na co dzień. Dzianina Polartec® Thermal Pro® Recycled utrzymuje optymalną temperaturę ciała i jednocześnie odprowadza wilgoć na zewnątrz, pozwalając skórze oddychać. Dzianina szybko schnie i charakteryzuje się bardzo wysoką kompresyjnością. Dzięki czemu Strato zajmuje mało miejsca w plecaku i niewiele waży. Polartec® Thermal Pro® charakteryzuje się także miękkością w dotyku, co jest istotne w przypadku wysokiego kołnierza kurtki.

Kurtka Strato

Sport: narciarstwo, trekking, urban outdoor
Dostępne kolory:
wersja męska – granatowy, ciemnożółty, beżowy, czarny
wersja damska –  ciemno zielony, brązowy, biały
Dostępne rozmiary:
S – XXL (męska)
S – XL (damska)
Cena brutto:  ok 160 €
Gdzie kupić?: www.arcteryx.com

T-shirt z kokosa? Technologia Cocona

Co roku ponad 20 miliardów kokosów jest zbieranych na świecie na potrzeby m.in. przemysłu spożywczego i kosmetycznego. Technologia Cocona, wykorzystuje łupiny tych orzechów, stanowiące odpad po procesach przemysłowych, i wytwarza z nich włókna z aktywowanym węglem. Dzianina z dodatkiem tych włókien wyróżnia się licznymi porami na powierzchni, które tworzą efekt „zasysający” i efektywnie osuszają skórę. Co więcej, węgiel aktywowany stwarza naturalny filtr dla promieniowania UVA i UVB.

Polartec® używa włókien Cocona w dzianinie Polartec® Power Dry®. Uszyto z niej np. bieliznę termoaktywną – koszulkę z długim rękawem, t-shirt, kalesony i getry –  z linii Lightweight i Midweight marki Marmot.

Dzianina Polartec® Power Dry® posiada „komorową konstrukcję“, w której zastosowano dwa rodzaje przędz po obu stronach materiału. Wewnętrzna warstwa ma za zadanie odprowadzać wilgoć z powierzchni skóry, a zewnętrzna ją odparować z powierzchni dzianiny. Co więcej, mieszanka włókien kokosa i dzianiny Polartec® Power Dry® wzmaga cyrkulację powietrza, dzięki czemu bielizna zachowuje ciepło oraz w ekspresowym tempie transportuje wilgoć na zewnątrz. Ponadto, nawet przy bardzo intensywnym wysiłku fizycznym, bielizna nie wydziela przykrych zapachów – aktywowany węgiel z technologii Cocona ma właściwości antybakteryjne. Polartec® Power Dry® jest lekka, doskonale „oddycha” i nie filcuje się. Bielizna Lightweight i Midweight Marmot nie ogranicza ruchów i idealnie dopasowuje się do ciała, a brak „gryzących” metek i płaskie szwy dodatkowo podnoszą komfort jej użytkowania.

Technologia Cocona w Polartec® Power Dry® nie jest efektem chemicznego wzbogacenia dzianiny, włókna kokosa po prostu zostały w nią wplecione. Oznacza to, że bielizna z linii Lightweight i Midweight nie utraci swoich właściwości nawet podczas wielokrotnego prania.

Najwyższa jakość dzianin marki Polartec® sprawia, że odzież z nich wykonaną można użytkować przez lata –  bez limitu prań w pralce, bez ryzyka mechacenia się czy utraty jej właściwości. Odzież jest również odporna na codzienne wycieranie i uszkodzenia mechaniczne. „Zielone” dzianiny  Polartec® pomagają w redukcji wysypisk śmieci.

Czy wiesz że:

- Polartec LLC zawarł umowę z Bluesign Technologies AG – standard bluesign® jest gwarancją zastosowania ekologicznych technologii przy produkcji dzianin.
- Wszystkie urządzenia oświetleniowe w zakładach produkcyjnych Polartec® zostały wyposażone w żarówki  fluorescencyjne, co zmniejszyło roczną emisję CO2 o 1 200 ton.
- 85% odpadów w fabryce Polartec® jest wtórnie przetwarzanych.
- Ponad 20 milionów metek produkowanych rocznie przez Polartec® wykonywanych jest z papieru z drewna pochodzącego z wyrębu niezagrażającego równowadze ekologicznej.
- Certyfikat Oeko-tex 100 – wszystkie dzianiny Polartec® posiadają atest, gwarantujący, że nie zawierają żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka.

Źródło: ceneria.pl

 Bardziej ?zielony? Polartec
 Lightweight Crew LS_Marmot
 Lightweight  Bottom_Marmot
 PolartecR Recycling Process
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-06-08
BIZNES
 

Największy brand corner Fjällräven w Polsce otwarty!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-06-03
BIZNES
 

Pierwsze MOUNTAIN SHOPY w Polsce!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-06-03
BIZNES
 

The North Face: Odkrywaj świat z dumą

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com