facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-04-29
 

Asekuracja na Okienniku wymieniona!

Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” oraz Komisja Wspinaczki Skalnej  Polskiego Związku Alpinizmu  informują o zakończeniu wymiany punktów asekuracyjnych na Okienniku Wielkim w Skarżycach.
Prace trwały od czerwca 2009 r. do końca kwietnia 2010 roku. W tym czasie na 96 drogach zainstalowano łącznie 504 nowe punkty asekuracyjne oraz stanowiska, usunięto (wycięto lub wyrwano) 484 stare przeloty oraz zaklejono pozostałości po nich. W pierwsze dwa weekendy (20-21 czerwca oraz 27-28 czerwca 2009 r.) prace wykonywane były w ramach kursu ekiperskiego PZA, w pozostałym okresie prace wykonali wolontariusze, głównie z klubów województwa śląskiego, ale także z Małopolski i bardziej odległych miejsc.

Ogrom prac widać dopiero po podsumowaniu - na prace poświecono łącznie 247 roboczodniówek!
Wszystkie nowe punkty asekuracyjne zostały wstępnie sprawdzone, tym niemniej zostaną dodatkowo przeprowadzone badania wytrzymałości na wyrywanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Planujemy także wykonanie nowego topo rejonu, gdyż układ ringów na wielu drogach uległ modyfikacji.

Nowe ringi, stanowiska, kleje i inne niezbędne materiały otrzymaliśmy lub zakupiliśmy ze środków przekazanych przez sponsorów – zarówno instytucjonalnych, jak i prywatnych. Do największych darczyńców należały firmy:
Climbing Technology, reprezentowane przez firmę 8a.pl z Gliwic,
Jura Active — sklep wspinaczkowy z Podlesic,
Centrum Wspinaczkowe On Sight (Obozowa) z Warszawy,
Fixe, reprezentowany przez firmę Sudetica Verticalia.


Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia stanu asekuracji na Okienniku – jednym z najciekawszych ogródków wspinaczkowych Jury Północnej. Oddając do dyspozycji wspinaczy "odnowiony" Okiennik, prosimy o zabieranie śmieci (własnych i cudzych) spod podnóża skał. Teren, na którym położony jest Okiennik Wielki jest własnością prywatną, a właściciel wyraził zgodę na wspinanie, oddając skały w użytkowanie wspinaczom. Nie zawiedźmy jego zaufania!
Doświadczenia związane z wielomiesięcznym reekipowaniem Okiennika skłaniają nas do podjęcia decyzji, że była to ostatnia akcja wymiany asekuracji w trybie "pospolitego ruszenia", zorganizowana przez Inicjatywę Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały”. Naszym zdaniem przykład Okiennika pokazał, że ciężar akcji tego typu powinien spoczywać na środowiskach lokalnych, pretendujących do roli gospodarza danego rejonu, przy wsparciu logistycznym i sprzętowym Komisji Wspinaczki Skalnej Polskiego Związku Alpinizmu oraz wsparciu finansowym IŚW „Nasze Skały”.

Misją Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” jest zapewnienie dostępu do polskich rejonów skalnych dla wszystkich wspinaczy. By tę misję wypełnić najlepiej, potrzebujemy wsparcia finansowego – apelujemy do wszystkich, którzy z rozliczeniem podatku za 2009 rok zwlekali do ostatniej chwili, by przekazali 1% należnego podatku „Naszym Skałom”. By to uczynić, w odpowiednich rubrykach deklaracji PIT należy wpisać „Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki”, nr KRS 0000084062, a jako cel szczegółowy  wskazać „Nasze Skały”.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim zaangażowanym w wymianę asekuracji i zapraszam na Okiennik!

Włodek "Jacooś" Porębski
IŚW "Nasze Skały"
tel.: 662 149 400
e-mail: dyrektor@naszeskaly.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-06
WSPINACZKA SPORTOWA
 

13 Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-09-02
WSPINACZKA SPORTOWA
 

„Nasze Skały” – prośba o respektowanie zasad w skałkach

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2021-03-30
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Pierwsze 9b+ w Siuranie - Will Bosi prowadzi "King Capella"

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com