facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-02-04
 

Ardeche – Les Branches. TOPO

W ramach promocji nowego forum dotyczącego podróży wspinaczkowych zapraszam do lektury kilku krótkich artykułów o ciekawych i mało popularnych rejonach, które ostatnio udało mi się odwiedzić. Będę się starał regularnie publikować recenzje rejonów wzbogacone o niezbędne informacje praktyczne, szczegółowy dojazd i topo. Zapraszam do dyskusji.
Grota Les Branches nad rzeką Ardeche to zdecydowanie jeden z najciekawszych i najbardziej osobliwych rejonów Francji. Sektor najlepiej nadaje się dla osób, które preferują poziom od 7a do 8c, ale bliskość łatwiejszych sektorów (w promieniu 20 km jest około 700 obitych dróg) daje szeroki asortyment wspinaczkowy. My trafiliśmy tu w środku sierpnia, ale można wspinać się tu również wiosną i jesienią. Pierwsze wrażenie po dotarciu na miejsce nie jest może powalające, ponieważ grota nie jest szczególnie wysoka, jednak zasięg dachu jest imponujący, a estetyka wspinania - na bardzo wysokim poziomie. Łącznie w Les Branches znaleźć można ponad 50 dróg począwszy od 5a, te najciekawsze znajdują się w grocie (6b+ - 8c). Koneserom polecam Welcome to Disneyland 7b+ i sąsiednią Primitif 6b+. Uwaga, przemieszczanie się między stalaktytami sprawia masę radości, ale wymaga dobrej taktyki - można zaplątać się w linę… (Najciekawsze propozycje to: Katia 7a, Bites of Paradise 7b+, Chronopost 8a, La mauvaise graine 8a+). Największym atutem tego miejsca jest możliwość zakosztowania kąpieli zaraz po wspinaniu, albo między wstawkami… Prawdziwe wakacje, zwłaszcza dla wspinaczy z dziećmi.

Dojazd od miejscowości Vallon-Pont-d’Arc w kierunku łuku (Pont-d’Arc). Pod skały najłatwiej jest dotrzeć spod kempingu znajdującego się około 1 km przed łukiem skalnym. Idąc na plaży w lewo, przez rzekę, trafia się wprost pod grotę. Drugą opcją jest trawers przez poręczówki od kempingu po drugiej stronie rzeki (3 km od strony Salavas), droga ta umożliwia dotarcie suchą nogą, ale zajmuje aż 25 minut i trzeba przejść przez cały kemping…

Mateusz Haładaj


Topo w wersji PDF
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com