facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-09-04
 

Arco Rock Legends 2009

Nominacje do Oscarów 2009 we wspinaczce sportowej.
W przeddzień rozpoczęcia już 22 edycji Rock Mastera odbędzie się gala Arco Rock Legends rozstrzygająca przyznanie nagród SALEWA ROCK AWARD oraz LA SPORTIVA COMPETITION AWARD, potocznie zwanych wspinaczkowymi Oscarami, za osiągnięcia w okresie od czerwca 2008 do czerwca 2009.

Kolejny raz spośród ośmiu topowych wspinaczy zostaną wybrani najlepsi. Pięciu wspinaczy zostało nominowanych do nagrody SALEWA ROCK AWARD, która wyróżnia za styl i najlepsze osiągnięcia na jednowyciągowych drogach sportowych i bulderowych problemach. W drugiej kategorii (LA SPORTIVA COMPETITION AWARD) trzech nominowanych poddanych zostanie ocenie osiągnięć na polu zawodów panelowych w ostatnim sezonie. 

Jak zwykle wyboru dokonają przedstawiciele 19 specjalistycznych magazynów, w tym najbardziej prestiżowych w wertykalnym świecie. W tym gronie nie zabraknie też redaktora naczelnego "Gór" - Piotra Drożdża.      

Ceremonię wręczania nagród w wieczór poprzedzający zawody Rock Master poprowadzi Kay Rush, dziennikarka radiowa i telewizyjna, a zarazem miłośniczka wspinania. Podczas uroczystości zaprezentowane zostaną logo oraz film promujący Mistrzostwa Świata we Wspinaczce Sportowej, które będą miały miejsce w Arco w lipcu 2011.  

SALEWA ROCK AWARD 2009 - NOMINACJE (w kolejności alfabetycznej)

Dani Andrada (ur. 1975, Hiszpania)
Nominowany swego czasu w pierwszej edycji Arco Rock Legends, hiszpański wspinacz wciąż prezentuje to, co najlepsze: obijając nowe drogi wzdłuż całej Hiszpanii, we wszystkich stopniach trudności, wspinając się prawie 300 dni w roku.

Markus Bock (ur. 1979, Niemcy)
Kustosz Frankenjury od lat jest punktem odniesienia do tego, co najtrudniejsze w tym rejonie. Częste wypady do Francji i Hiszpanii ukazują także jego bezdyskusyjne zdolności na arenie międzynarodowej.

Adam Ondra (ur. 1993, Czechy)
Symbol nowej generacji, która zdaje się nie znać granic możliwości. Jego wspinaczkowy świat nie jest ograniczony - próbuje nie tylko sportowych dróg, ale i bulderingu, wielowyciągówek oraz startuje w zawodach, a jego wyczyny zdają się dopiero rozkwitać. Jako 16-letni młodzieniec (oraz zdobywca zeszłorocznej Salewa Rock Award) kreuje nowe standardy z prostotą i łatwością niespotykaną dotychczas.

Chris Sharma (ur. 1981, USA)
Prawdziwy król - nikt jak Sharma nie inspirował ostatniej generacji wspinaczy. Jego królewskie rządy rozpościerają się od bulderów po zawody, od jednowyciągówek po DWS. Z tych powodów otrzymał dwie nominację w poprzednich latach. Jego lista najtrudniejszych dróg jest tożsama z listą najtrudniejszych dróg na świecie.

Maja Vidmar (ur. 1985, Słowenia)
Ubiegłoroczna zdobywczyni Competition Award. Jej zdolności ujawniają się na wszystkich polach. Kiedy nie bierze udziału w zawodach, z powodzeniem rozwiązuje skalne trudności, aż do 8b OS i 8c+ RP.

LA SPORTIVA COMPETITION AWARD 2009 - NOMINACJE (w kolejności alfabetycznej)

Johanna Ernst (ur. 1992, Austria)
W debiucie, w wieku 16 lat wygrała praktycznie wszystko, co było do wygrania.

Kilian Fischhuber (ur. 1983, Austria)
Niekwestionowany król bulderingu: w 2008 wygrał swój trzeci Puchar Świata. Był nominowany w poprzednim roku do Competition Award.

Anna Stöhr (ur. 1988, Austria)
4 zwycięstwa i jedno 3 miejsce w Pucharze Świata 2008 określają jej pozycję w świecie panelowych zawodów. Bez wątpliwości jest jedną z najbardziej pozytywnych wspinaczy na arenie.

DOTYCHCZASOWI ZWYCIĘZCY ARCO ROCK LEGENDS
Salewa Rock Award - Josune Bereziartu (2006), Patxi Usobiaga (2007), Adam Ondra (2008)
La Sportiva Competition Award - Angela Eiter (2006), David Lama (2007), Maja Vidmar (2008)

MIĘDZYNARODOWE JURY
Przewodniczący: Fabrizio Miori (odpowiedzialny za sport i turystykę miasta Arco)
Vice-przewodniczący: Giorgio Balducci (reżyser telewizyjny)
Przedstawiciele następujących magazynów:
Alp (Włochy), Alpin (Niemcy), Climax (Austria), Climber (KO), Desnivel (Hiszpania), Escalademag (Francja), Góry (Polska), Grimper (Francja), Jamesak (Słowacja), Klettern (Niemcy), Montana (Czechy), www.8a.nu (Międzynarodowa), Pareti (Włochy), Rivista del CAI (Włochy), Rock & Ice (Stany Zjednoczone), SA Mountain Mag (Szwajcaria), Summit (Wielka Brytania), UP Climbing (Włochy), Verticalniy Mir (Rosja)
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com