facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-01-20
 

Aplikacja "Ratunek"

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe testuje aplikację o nazwie „Ratunek”. Jest to bardzo prosta w obsłudze aplikacja, działająca na telefonach z androidem, za pomocą której osoba potrzebująca pomocy może skontaktować się z ratownikami górskimi i w sposób automatyczny przesłać współrzędne geograficzne miejsca z którego jest wzywana pomoc. Aplikacja ta nie chroni przed wypadkiem, ale pozwala w łatwy sposób przesłać informację  o miejscu gdzie pomoc jest potrzebna.           

Pamiętać należy, że aplikacja, żeby zadziałała to telefon musi być sprawny, znajdować się w zasięgu swojej macierzystej sieci, musi mieć uruchomionego GPSa i to osoba będąca na miejscu wypadku musi tę aplikację aktywować.


Zachęcamy osoby chodzące po górach do pobrania tej aplikacji na swój telefon, żeby mieć ją pod ręką gdy będzie potrzebna pomoc, prosimy jednocześnie o nie używanie aplikacji do zabawy.



Aplikacja umożliwia automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi, działającymi w Polsce w rejonach górskich, czyli GOPR i TOPR. Numer ratunkowy w górach 601 100 300 udostępniony przez operatora telefonii komórkowej Plus jest zintegrowany z aplikacją. 

1. Aplikacja jest dostępna na telefony komórkowe z systemem operacyjnym Android (wersja od 4.0), wyposażone w moduł GPS.

 

2. Aplikacja jest bezpłatna dla użytkowników

 

3. Ściągnięcie i instalacja aplikacji jest możliwe z poziomu telefonu komórkowego poprzez wejście do Google Play, wybranie i instalację jej na telefonie.

 

4. Do prawidłowego działania aplikacji wymagana jest umowa dotycząca danego telefonu komórkowego o świadczenie usług telekomunikacyjnych, zawarta z Operatorem Telefonii Komórkowej (umowa na abonament lub na kartę).

 

 

Wzywanie pomocy

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, która wymaga kontaktu ze Służbą Ratowniczą w górach, czyli GOPR lub TOPR należy uruchomić aplikację na telefonie.

W momencie uruchamiania aplikacji na telefonie, na którym nie jest włączona lokalizacja GPS pojawia się komunikat do użytkownika: Do działania aplikacji konieczne jest włączenie lokalizacji GPS. Zrób to teraz i przycisk Rozumiem który przenosi do ustawień.

Jeśli użytkownik nie włączy GPS to nie będzie mógł uruchomić aplikacji.

Po uruchomieniu GPS lub jesli jest on włączony w telefonie to od razu pojawi się komunikat:

WARUNKIEM PRZYJĘCIA ZGŁOSZENIA WYPADKU JEST NAWIĄZANIE ROZMOWY TELEFONICZNEJ Z RATOWNIKIEM DYŻURNYM GOPR/TOPR

I przycisk Akceptuje, który pozwala na uruchomienie aplikacji.

Na ekranie komórki pojawia się wtedy przycisk z niebieskim krzyżem, a pod nim komunikat: Dotknij 3 razy, aby wezwać pomoc. Wymóg trzykrotnego dotknięcia przycisku ma zabezpieczyć przed przypadkowym wezwaniem pomocy.


 

W trakcie wzywania pomocy aplikacja automatycznie wybiera zintegrowany z nią numer ratunkowy w górach 601 100 300, udostępniony przez operatora telefonii komórkowej Plus i łączy się z właściwą Służbą Ratowniczą. Pozwala to na bezpośredni kontakt telefoniczny osoby potrzebującej pomocy z ratownikiem przyjmującym zgłoszenie.

 

W trakcie ustalania lokalizacji osoby wzywającej pomoc, pod przyciskiem pojawia się komunikat „Ustalanie Twojej pozycji…”

 

Jak pomoc zostanie wezwana – czyli wtedy, gdy nastąpi połączenie telefoniczne z ratownikiem dyżurnym oraz wysłanie informacji SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej do Służby Ratowniczej, kolor półokręgu zmienia się na czerwony, a pod przyciskiem pojawia się komunikat „Pozycja wysłana do ratowników!”.

 

Wzywanie pomocy przy ograniczonym zasięgu telefonii komórkowej

 

Działanie aplikacji w warunkach optymalnych pozwala na wezwanie pomocy poprzez połączenie telefoniczne z właściwą dla danej lokalizacji użytkownika Służbą Ratowniczą oraz na wysłanie wiadomości SMS z informacją o jego lokalizacji. W sytuacji ograniczonego zasięgu telefonii komórkowej aplikacja próbuje połączyć się telefonicznie ze Służbą Ratowniczą, jeśli to okaże się niemożliwe to dąży do wysłania informacji z lokalizacją osoby dzwoniącej. W takiej sytuacji, po wysłaniu wiadomości SMS, na ekranie aplikacji pojawia się komunikat „Pozycja wysłana do ratowników!”.

 

Niemniej należy pamiętać, że zgodnie z regulaminem WARUNKIEM PRZYJĘCIA ZGŁOSZENIA WYPADKU JEST NAWIĄZANIE ROZMOWY TELEFONICZNEJ Z RATOWNIKIEM DYŻURNYM GOPR/TOPR.



Więcej informacji o aplikacji można znaleźć na stronie www.ratunek.eu ,natomiast pobrać ją można z Google Play

 


źródło: TOPR, ratunek.eu

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentuj 0
Kinga
 
2024-01-04
GÓRY
 

Zimowe początki

Komentuj 0
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Główna Grań Tatr – Bardziej niż mniej

Komentuj 0
Goryonline
 
2023-03-28
GÓRY
 

Wielkie Solisko na dwa sposoby

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com