facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-01-29
 

Anna Czerwińska - wyprawa przez Koronę Ziemi

"Budziła się we mnie długo tłumiona tęsknota do wspinania i tego wszystkiego, co mu towarzyszyło. Znów chciałam oglądać górskie krajobrazy, pokonywać granie i przeżywać radość na szczycie. Ryzykować i odczuwać ulgę, gdy udało się ocalić własną skórę. Żyć intensywnie i szybko."
Zrozumiałam, że taki come back kiedyś musiał nastąpić. Opuściwszy góry, nie znalazłam sobie nic równie pasjonującego, nie potrafiłam żyć "normalnym" życiem. Tak długo wspinanie narzucało mi rytm, tak długo żyłam od wyprawy do wyprawy, że to, co działo się między wyjazdami, wydawało się szare i nieistotne. Biznes nie potrafił zastąpić mi gór. (...) Chciałam sięgnąć po Koronę Ziemi pierwsza kobieta w Polsce

I udało się.

"Koronę Ziemi tworzą najwyższe szczyty wszystkich kontynentów: w Azji jest to Mount Everest (8848 m), w Ameryce Południowej - Aconcagua (6969 m), w Ameryce Północnej - Mount McKinley (6194 m), w Afryce - Kilimandżaro (5895 m), na Antarktydzie - Mount Vinson (5140 m), w Europie powinien być Mont Blanc (4807 m), ale niektórzy uważają, że należy zdobyć kaukaski Elbrus (5642 m), w Australii - Góra Kościuszki (2230 m), ale "dzięki" Messnerowi, w dobrym tonie jest wejście na Carstensz Pyramid (5029 m). Szczytów w Koronie Ziemi jest więc właściwie dziewięć i dla porządku należy stanąć na wszystkich."

Ostatnim szczytem był Mount Everest (8848), który zdobyła samotnie w roku 2000. Korona Ziemi...

"To była wspaniała przygoda. Dała mi radość i satysfakcję, jakiej nie oczekiwałam. Przez kilka lat Korona nadawała sens mojemu życiu. Warto było powalczyć. Z każdego szczytu zabierałam swoim zwyczajem po parę kamyków. Mam teraz w domu całą kolekcję. Myśl, z jak odległych od siebie gór pochodzą, jest fascynująca. Są namacalnym dowodem, że moja Korona Ziemi stała się faktem (...)
Nie chcę, by Everest był efektownym zakończeniem mojej górskiej działalności. Wolę, by był kolejnym szczytem, który dał mi radość i satysfakcję. Które będą następne? Zgadzam się z twierdzeniem: "Szczęście jest w dążeniu, a nie w posiadaniu". To, co zdobyte, należy już do przeszłości, a ja chcę iść ciągle naprzód. Wierzę, że jest to możliwe
."

31 stycznia godzina 19:00, ŁKW, Łódź


http://lkw.org.pl/
 Anna Czerwińska wyprawa przez Koronę Ziemi
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2019-11-28
HYDEPARK
 

"Krzysztof Wielicki - Piekło mnie nie chciało"

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2019-11-07
HYDEPARK
 

Monika Witkowska - „Manaslu. Góra Ducha, Góra Kobiet”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Bartek Pasiowiec
 
Goryonline
 
2019-10-21
HYDEPARK
 

Anna Musiałówna – „Próba przeczekania wiatru”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com