facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Angy Eiter pierwszą kobietą na 9b

„Jeden z najbardziej pamiętnych dni w moim życiu” - tak Angy Eiter podsumowała dzień w którym rozprawiła się ze swoim najnowszym projektem.

Angy Eiter na Planta de Shiva 9b (Red Bull Contenpool/E. Holzknecht )

 

 

Tak się przypadkowo złożyło, że jest to również jeden z najważniejszych dni w historii wspinania. Austriaczka pokonała bowiem potwornie wymagający pasaż autorstwa Adama Ondry Planta de Shiva 9b. Tak jest! Wycena drogi to dokładnie 9b!!! Tym samy Angy napisała nowy rozdział w kobiecym wspinaniu, bijąc rekord Margo Hayes (2 x 9a+) i stając się pierwszą damą z tak trudną linią na koncie.

 

„Ciagle nie mogę w to uwierzyć. Marzenie się spełniło” - dodaje Austriaczka.

 

 

Planta de Shiva to ponad 40 metrów wspinania. Droga umiejscowiona jest w hiszpańskim rejonie Villanueva del Rosario i wytyczona została przez Adama sześć lat temu. Zaliczyła również przejście w wykonaniu Jakoba Schuberta, który potwierdził trudności zaproponowane przez autora.

 

Angy Eiter to jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek panelowej sceny. Pięć lat temu zrezygnowała jednak ze startów w zawodach, aby poświęcić się w całości wspinaniu w skałach. Z Planta de Shiva zaznajomiła się już dwa sezony temu, kiedy to pokonała pierwszy wyciąg za 8c. Wtedy również sprawdziła drugą, mocno wytrzymałościową i krawądkową część drogi. Okazało się, że całość bardzo jej pasuje, w związku z czym postanowiła popracować poważnie nad próbą przejścia.

 

Wcześniej Angy miała na koncie przejście czterech dróg o trudnościach 9a. Jest również czterokrotną mistrzynią świata w prowadzeniu i trzykrotną zdobywczynią pucharu świata.

 

Źródło: 8a.nu, FB, ukclimbing.com


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Bartek Pasiowiec
 
2018-08-18
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Kuba Jodłowski z sukcesem na Body Count 8A+ w Magic Wood!

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
2018-08-16
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Kolejne mocne przejścia Isabelle Faus w Rocklands

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
2018-08-10
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Natalia Kałucka Mistrzynią Świata Juniorów, Ola z brązowym medalem!

Komentarze
0
 
Jacek Trzemżalski
 
2018-08-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Czarnorzeki skałoplan - Wielbłąd (Strzelnica)

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com