facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2022-02-08
 

Andrzej Najder – cykl heliograwiur skalnych form

W urokliwych wnętrzach Galerii 2 Światy (ul. Brzozowa 14, krakowski Kazimierz) można obejrzeć wystawę „Inverso”. Twórca prezentowanych tam prac, związany z GÓRAMI Andrzej Najder, obecnie pracuje w Instytucie Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego. W 2021 otrzymał Wyróżnienie Honorowe za cykl heliograwiur „Lamenty” na prestiżowym Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie.

 

Wystawa jest wynikiem inspiracji autora bliskimi sercu wspinaczy skalnymi formami Adšpachu i Teplic, ale uważny widz znajdzie wśród prac te, które powstały w naszych piaskowcach.

 

Nazwę cyklu autor zaczerpnął z języka łacińskiego – słowo inverso oznacza: „odwracać”, „przekręcać” lub „zmieniać. Fonetycznie blisko do inferno, a stąd do Dantego i jego wędrówek po kręgach piekielnych. Skojarzenie o tyle trafne, że autor w swych poszukiwaniach schodził najlżej jak się dało, by za pomocą szerokokątnego obiektywu uzyskać ujęcia dające możliwość indywidualnego poddania się urokowi skalnych form i odczytania ich po swojemu. „Czasem trzeba podnieść głowę w górę, żeby spojrzeć w głąb…” – jak mówi sam autor.

 

 

Warto wspomnieć o technice, w jakiej wykonano dzieła. Heliograwiura, inaczej fotograwiura, to rodzaj techniki druku wklęsłego, wynaleziony w 1879 roku, zbliżony do akwatinty, a polegający na fotograficznym przenoszeniu obrazu na metalową płytę, która staje się matrycą umożliwiającą powielanie odbitek na papierze.

 

Kolejne odbitki z krótkich serii są powtarzalne, ale nie do końca (na szczęście), co daje artyście możliwość dopieszczenia oryginału lub wręcz jego reinterpretacji. W podpisie pracy znajdziemy dwie cyfry – pierwsza oznacza numer odbitki, a druga długość serii np. 7/20.

 

Wystawa czynna w godzinach 11 – 19 do odwołania.

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Goryonline
 
2014-09-12
FOTO-VIDEO
 

Czeskie piachy

Komentuj 0
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-04-04
WYDARZENIA
 

KIERAT 2024 – 19. edycja kultowych zawodów

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-03-20
WYDARZENIA
 

11. Dni Lawinowo-skiturowe

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-11-08
WYDARZENIA
 

Wystawa „Spojrzenie z góry. Archiwum Wady Rutkiewicz”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com