facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Ama Dablam 6856m n.p.m. - Ryszard Pawłowski prowadzi na szczyt

Ama Dablam (6856m n.p.m.) - ta góra położona w sercu Doliny Khumbu, bez wątpienia jest najpopularniejszym szczytem Nepalu. Już w Katmandu przyciąga uwagę na niezliczonej ilości plakatów i pocztówek, uwieczniona została także na miejscowej walucie.

Fot. arch. Ryszarda Pawłowskiego

 

Jako cel wspinaczkowy jest stosunkowo wymagająca technicznie - długie odcinki prowadzą w stromym i eksponowanym terenie (miejscami do V+, VI). Wyprawa na nią przeznaczona jest wyłącznie dla osób z doświadczeniem wspinaczkowym, posiadających umiejętność poruszania się w skale i korzystania z lin poręczowych. Jakie jeszcze wymagania powinniśmy spełniać, by móc zmierzyć się z tym nepalskim szczytem? Na co powinniśmy być przygotowani? O tym wszystkim opowiedział nam himalaista, który od kilkudziesięciu lat regularnie odwiedza ten rejon Himalajów - Ryszard Pawłowski.


 

Ryszard Pawłowski - gospodarz naszej serii o górach wysokich, był na szczycie już 28 razy i w tym odcinku dzieli się swoją ogromną wiedzą o tym himalajskim sześciotysięczniku. Opowiada o logistyce, aklimatyzacji, niezbędnym sprzęcie i wymaganych umiejętnościach, a także z właściwą sobie swadą zachęca do odwiedzenia najwyższego pasma górskiego świata jakim są Himalaje.

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
E.Ł.
piękna góra, niestety coraz bardziej oblegana

Goryonline
 
2020-12-01
Tylko w GÓRACH
 

W najnowszych GÓRACH (276): „Sarek w czasach zarazy / Szwecja”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Monika Witkowska
 
2020-11-25
Tylko w GÓRACH
 

W najnowszych GÓRACH (276): „Zhakowany Everest”

Komentarze
0
 
Andrzej Mirek
 
2020-11-12
Tylko w GÓRACH
 

Ryszard Pilch - „Najbardziej lubiłem wspinać się po płytach”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com