facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-05-21
 

ALTA VIA GTX

Buty niemieckiej firmy Meindl – marki coraz bardziej dostępnej i popularnej na naszym rynku. Jeszcze nie spotkałem użytkownika tych butów (różnych modeli), któryby wyrażał by się o nich krytycznie.


OPIS

Buty niemieckiej firmy Meindl – marki coraz bardziej dostępnej i popularnej na naszym rynku. Jeszcze nie spotkałem użytkownika tych butów (różnych modeli), któryby wyrażał by się o nich krytycznie. Alta Via GTX to buty z kategorii B/C. Firma Meindl klasyfikuje swoje wyroby w zależności od przeznaczenia czy zastosowania w kategoriach od A do D. Opisywany model mieści się akurat w środku tej skali, czyli – jak podaje producent – są to „buty trekingowe do ambitnych wędrówek oraz lekkich wspinaczek”. Uszyte zostały z pomarańczowej welurowej skóry. Posiadają tradycyjny dla solidnych butów krój, tj. bez zbędnych cięć i szwów. Z przodu wyposażono je w gumową osłonę palców (mój model jest z 2005 roku i posiada osłonę tylko z przodu, model tegoroczny posiada gumowy otok wokół całego buta). Podeszwa to oczywiście Vibram®, a kolejne warstwy podstawy buta to m.in. Shock Absorber –   pochłaniacz wstrząsów, który widać pod piętą. Miękkie i elastyczne wewnętrzne warstwy podeszwy współgrają z twardą wkładką, chroniącą przed nierównościami podłoża.  Z kolei wewnętrzna wkładka podeszwy, Air-Active drysole, absorbuje pot i posiada dodatkowy amortyzator wstrząsów. Wewnętrzna wyściółka buta wykonana została z Gore-Tex®. Język przyszyty jest do boków wstawkami z poliamidowej tkaniny, posiada haczyk zapobiegający przesuwaniu się w czasie marszu. Buty wyposażono także w gęsty system sznurowania – dwie pary dziurek, następnie cztery pary szlufek  z taśmy i system Diga Fix 2  (zakryta stalowa linka, która utrzymuje skośne szlufki) oraz kolejno dwie pary haczyków. Wszystko to wiąże się rurkową sznurówką. Buty posiadają wzmocnioną ochronę kostek w postaci miękkiej wyściółki. Twarde nosy i tyły zabezpieczają palce stóp i ścięgno Achillesa przed urazami.OCENA

Ocena butów jest rzeczą bardzo indywidualną. Każda firma wykonuje je w oparciu o swoje tzw. kopyta. I jeśli przy pierwszym włożeniu okaże się, że buty pasują i dobrze leżą, tzn. trzymają stopę, to na pewno przyszły użytkownik będzie z nich zadowolony. Od wielu użytkowników różnych modeli Meinda słyszałem opinię, że buty są od razu wygodne bez tzw.  „rozchodzenia”. Jeśli więc szukamy solidnych górskich butów to te spełnią nasze oczekiwania. Podeszwa Vibram® nie ślizga się na mokrych skałach i jest nieco węższa od samego buta – to ważna zaleta przy wykorzystywaniu niewielkich stopni. Amortyzacja śródpodeszwy spełnia swoją rolę. Ilość szwów ograniczono do niezbędnego minimum dzięki zastosowaniu dużych powierzchni skór. Długi system sznurowania pozwala dobrze dopasować but do nogi, a to dzięki zastosowaniu ciekawego rozwiązania, pod nazwą Diga Fix 2. To mała pętla ze stalowej linki, zaszyta między warstwami skóry, stanowiąca kolejną szlufkę, która „zakotwiczona” jest poniżej kostek. W efekcie poprawia trzymanie stopy. To  solidne buty, w miarę sztywne, do których można nawet stosować raki tradycyjne (obuwie nie posiada zaczepów do automatów). Wszystkie główne szwy są podwójne i ograniczają się do niezbędnego minimum, a wiadomo, że szwy są najsłabszym punktem każdego obuwia. Tu brak jest jakichkolwiek „upiększających” wkładek czy naszyć. Wewnętrzna wyściółka z Gore-Tex® pomaga w odparowaniu potu, jest śliska i nie nosi żadnych znamion wytarcia po półrocznym użytkowaniu. Według mojej oceny szlufki wykonane z nylonowej taśmy powinny być zrobione z grubszego lub bardziej sztywnego materiału. Czasem bowiem spadają jakieś drobne kamyki lub możemy butem o coś zahaczyć – uszkodzone sznurowadło wymieniamy, a jeśli uszkodzimy szlufkę? Reasumując: dobre, solidne i wygodne.

Waga pary rozm. 7,5 wynosi: 1580 g

Dystrybutor: LARIX   ul. Bielska 1124 43-374 Buczkowice
www.meindl.pl 

Piotr Jasieński, ratownik TOPR

"Góry", nr 5 (144), maj 2006

(kg)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-02-03
BIZNES
 

Czy bielizna termoaktywna chroni przed zimnem?

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-02
BIZNES
 

Nowa kolekcja polskich nart MAJESTY 2023

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
BIZNES
 

Prezent dla aktywnego turysty do 200 zł

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-23
BIZNES
 

Bo liczy się droga

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-22
BIZNES
 

GOPR i Salewa dalej razem

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com