TKN Wagabunda serdecznie zaprasza we wtorek 4 kwietnia godz. 19.00 na slajdowisko z cyklu "Świat bliższy niż sądzisz". Prelegent Jacek Płonczyński przedstawi slajdy ze swoich wypraw w Alpy Julijskie.
Turystyczne Koło Naukowe Wagabunda AE w Krakowie, ul.Rakowicka 27, Kraków, sala nr 9, Pawilon Dydaktyczno –Sportowy.
Wstęp wolny!
Jacek Płonczyński - urodzony w Krakowie, geolog, autor map geologicznych m.in. okolic Krakowa, Ojcowskiego Parku Narodowego. Przewodnik tatrzański z Koła Przewodników Tatrzańskich im. Macieja Sieczki w Krakowie. Organizator, kierownik i uczestnik wyjazdów w Himalaje Nepalu, Kaukaz, turecki Aladag, góry Bułgarii, Grecji, Korsyki oraz różne masywy Alp Wschodnich, w tym najbliższe mu emocjonalnie Alpy Julijskie, które odwiedza systematycznie od 1984 r. Poświęcił im wystawy fotograficzne:
Perciami Alp Julijskich - Kraków 2000,
Sucha Beskidzka 2000,
Geologia i pejzaż - Kraków 2001,
Barwy Gór - Kraków 2002.
Z opowieści naszego gościa:
„Jadąc autostradą z Wiednia na południe, gdzieś między Grazem a Klagenfurtem, po raz pierwszy ujrzeć można potężne wierzchołki gór, wyłaniające się spoza niższego grzbietu Karawanków. Nawet latem góry sprawiają wrażenie pokrytych śniegiem. Im bliżej granicy Włoch i Słowenii, tym bardziej wypiętrzają się i nabierają strzelistości. Domniemane śniegi i lodowce znikają, okazuje się bowiem, że to biel piargów i ścian poraża oczy. Koło Tarvisio można już dotknąć zboczy tych gór - Alp Julijskich.
Po kilkakrotnym pobycie w Alpach Julijskich stwierdziłem, że są mi bliskie niczym Tatry. Posiadają bowiem te walory, dzięki którym miłośnik wysokogórskich wędrówek czuje się tu jak u siebie. Są górami kameralnymi, ich rozmiary nie powodują wrażenia zagubienia wśród potęgi dolin i szczytów, czego doświadczyć można w najwyższych masywach Alp i innych wielkich górach świata. Są przy tym na tyle rozległe i niedostępne, by można w nich przeżyć górską przygodę, z którą nieodłącznie wiąże się pokonywanie trudności i niebezpieczeństw. Wspaniała górska przyroda, nieznacznie tylko przekształcona przez człowieka, niewielki ruch turystyczny oraz niezwykłe piękno krajobrazu - to główne walory tych gór."
2006-04-3
(kg)