facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2004-12-08
 

Alex Huber

Bycie przez lata „ikoną” wspinaczki sportowej wiąże się z ciężką pracą nad ciałem i umysłem.


Alex Huber - cytaty

SZTUCZNE DROGI

Nie jestem zainteresowany powtórzeniem takiego Bronxu – nigdy nie interesowało mnie zrobienie trudnej drogi ze spreparowanymi chwytami... Uważam, że tworząc sztuczne drogi, nigdy nie będziemy równie kreatywni, jak natura.



Fot. Michael Meisl


CELE

Nigdy nie stawiam sobie pięciu celów na raz. Staram się wybierać JEDEN cel i jego się trzymać.

DZISIEJSZE POKOLENIE

Wydaje mi się, że  brakuje dzisiaj wspinaczy sportowych z charyzmą, jaką mieli Güllich, Moon, Moffatt i inni. [...] Jaki sens ma zrobienie tysiąca czy dwóch tysięcy „ósemek a” oesem? Kogo to obchodzi, czy zrobiłeś w tym stylu pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt dróg 8a+? Czy stoi za tym jakieś wyzwanie? Nie mówię, że jest w tym coś złego, ale nie rozumiem motywacji, jaka może się za tym kryć. Jest tyle rzeczy, które można robić, więc jaki jest sens ograniczać się do jednej? Z drugiej strony wciąż zdarzają się naprawdę nowatorskie osiągnięcia, jakim jest chociażby pierwsze przejście najtrudniejszej drogi świata, Realization Chrisa Sharmy. 

ULUBIONE MIEJSCA

Yosemite jest prawdziwą wspinaczkową Mekką. Z pięknem przyrody, fantastyczną jakością granitu i znakomitą pogodą jest to jedno z moich ulubionych miejsc na świecie. Moim drugim ulubionym zakątkiem jest Karakorum w Pakistanie. Potencjał tego rejonu w zakresie wytyczania nowych dróg na niewyeksplorowanych ścianach jest praktycznie nieograniczony.

INSPIRACJA

Kiedy w 1993 roku Lynn Hill jako pierwsza pokonała klasycznie Nos i wygłosiła słynne „It goes, boys”, niektórzy odebrali to jako prowokację. Jednak dla mnie było to źródło motywacji. Postanowiłem tam pojechać, aby samemu się przekonać, jak to wygląda. Zacząłem się zastanawiać, czy byłbym w stanie przejść taką drogę klasycznie.

MOTYWACJA

Bycie przez lata „ikoną” wspinaczki sportowej wiąże się z ciężką pracą nad ciałem i umysłem. Po latach ciągłego treningu ciężko jest utrzymać odpowiedni poziom motywacji do realizacji celów, które są w mniejszym czy większym stopniu powtórzeniami rzeczy, które osiągnęło się wcześniej. Takie myśli zatruwają motywację wspinacza. Dlatego, po dziesięciu latach uprawiania wspinaczki sportowej i alpinizmu w Alpach, postanowiłem poszukać nowych horyzontów i dlatego w 1995 roku po raz pierwszy wyjechałem z Europy.

DEGRADACJA STOPNIA 9A

Action Directe musi być traktowane jako wzorcowa droga 9a, co więcej wciąż wydaje się jedną z najtrudniejszych, jakie powstały. Bez wątpienia jest wiele trudniejsza od takich Undergroundów, Kinematixów, Ground Zero i tak dalej. Niektóre z tych dróg były powtarzane w ciągu jednego lub dwóch dni. Nikt nie powtórzył tak szybko Action Directe. Nikt... Ciężko jest mi oceniać własne drogi, ale jestem prawie pewien, że ich wycena również nie jest tak „łagodna”, jak ma to miejsce w przypadku wielu nowych dróg w tym stopniu. 

MOC NOWEGO POKOLENIA

Wydaje mi się, że Sharma dysponuje podobnym, samorodnym talentem, jaki miał Güllich, ale Amerykanin zaczął się wspinać w młodszym wieku i jest silniejszy. Aby stać się naprawdę silny, trzeba zacząć się wspinać, będąc bardzo młody, kiedy ma się 10-12 lat. Jeśli zaczniesz w wieku szesnastu lat, nigdy nie osiągniesz takiego poziomu siłowego. To tłumaczy, dlaczego wspinacze młodego pokolenia są silniejsi niż my kiedykolwiek byliśmy.

Więcej o Alexie Huberze w numerze mu poświęconym: "Góry", nr 12 (126), grudzień 2004.

(kg)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-11-12
GÓRY
 

Hohe Wand - nie tylko dla orłów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-10-28
GÓRY
 

Z wysokim Kaukazem w tle

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-10-24
GÓRY
 

Szlak Transkaukaski

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-10-17
GÓRY
 

Pico De Aneto na dokładkę - Pireneje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-10-09
GÓRY
 

Z Makalu i Kanczendzongi na nartach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com