facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Alaska, Mount Dickey Expedition 2014

Marcin Tomaszewski i Dawid Sysak wyruszają na Alaskę, aby wytyczyć nową drogę w stylu alpejskim na Mount Dickey, który posiada jedną z największych ścian na Alasce. Ekspedycje jest częścią projektu 4 Żywioły.

Mount Dickey jest szczytem na zachodniej stronie lodowca Ruth na Alasce. Znajduje się12 mil (19 km) na południowy wschód od Mount McKinley i 4 mile (6 km) na południowy zachód od The Moose's Tooth . Pomimo swojej stosunkowo niskiej wysokości charakteryzuje się ponad 1500 metrową skalną ścianą o dużym potencjale wytyczenia nowych dróg. Jest to jeden z najwyższych ścian skalnych na świecie.

 

 

Mount Dickey. Fot. arch. M. Tomaszewski

 

Alaska – stan USA w północno-zachodniej części Ameryki Północnej, będący eksklawą Stanów Zjednoczonych. Graniczy od wschodu z Kanadą a od zachodu przez Cieśninę Beringa z Rosją. Dominują góry z najwyższym punktem Ameryki Północnej jakim jest szczyt Mount McKinley (6194 m n.p.m.) oraz wyżyny i liczne stożki wulkaniczne. Do terytorium należą też Aleuty. Ma największą powierzchnię spośród wszystkich stanów USA oraz najmniejszą gęstość zaludnienia. Jedyny, który nie dzieli się na hrabstwa lecz okręgi.

 

Projekt wspinaczkowy Marcina Tomaszewskiego odnoszący się do wspinaczek na największe ściany na świecie w 4 żywiołach. Wiatr- Patagonia, Zimno- Alaska, Woda-Ziemia Baffina, Tropik- Wenezuela. Ideą projektu jest wytyczenie czterech ekstremalnie trudnych dróg w powyższych rejonach górskich. Wraz z projektem prowadzone są testy sprzętu wspinaczkowego oraz jego technologię sprawującą się w różnych warunkach atmosferycznych.

 

 

Droga poprowadzona zostanie w stylu alpejskim z nastawieniem na pokonanie możliwe największej części terenu techniką lodową lub zimowo-klasyczną.

 

Więcej informacji www.marcintomaszewski.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-05-31
GÓRY
 

Nowa droga na Alasce

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-04-01
GÓRY
 

Yeti i Regan ruszyli na Alaskę

Komentuj 0
Redakcja
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com