5-6 września 2015, rusza w Tatrach kolejna już, letnia edycja Akademii Górskiej. I tym razem możecie spróbować letnich aktywności pod okiem górskich autorytetów!
Pierwsza, letnia edycja Akademii cieszyła się wielkim zainteresowaniem – miejsca na warsztatach rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Kolejna - zimowa podobnie!
Ideą projektu jest promocja bezpieczeństwa w górach i świadomej turystyki, a celem - organizacja praktycznych warsztatów z autorytetami z dziedziny górskiej: ratownikami TOPR i przewodnikami Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich. W Akademii może wziąć udział każdy interesujący się letnimi aktywnościami górskimi, takimi jak turystyka, wspinaczka, nawigacja. Dodatkowo odbędą się warsztaty z zakresu bezpiecznego poruszania się latem po górach, udzielania pomocy w górach i aklimatyzacji.
Warsztaty z zakresu autoratownictwa, via ferrat, wspinaczki, nawigacji w terenie i innych górskich dziedzin uzupełni projekt Leave No Trace realizowany wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, w ramach którego będzie można dowiedzieć się, jak działać w górach minimalizując swój wpływ na dziką przyrodę.
Leave No Trace to idea etyki outdoorowej, która odnosi się do bycia w przyrodzie bez pozostawiania w niej śladów bądź ich zminimalizowania. Bazuje na 7 podstawach:
Idea powstała w Stanach Zjednoczonych i rozprzestrzenia się na cenne przeyrodniczo obszary świata. W ramach projektu Leave No Trace podczas Akademii Górskiej i przy partnerstwie Tatrzańskiego Parku Narodowego ideę pokazujemy na poszczególnych działaniach dostosowanych do potrzeb i zasad panujących w Tatrzańskim Parku Narodowym.
Jak?
Prelekcja Tatrzańskie Leave No Trace
Zastosowanie zasad etyki outdoorowej „Leave No Trace” w warunkach tatrzańskich - czyli o tym jak odpowiedzialnie korzystać z Tatr i zminimalizować nasz wpływ na przyrodę.
Piątek godz. 17.00 – 18.00 Dworzec Tatrzański.
Leave No Trace w praktyce
Sobota 5 września
Wycieczka: Dolina Małej Łąki - Przysłop Miętusi - Małołączniak - Krzesanica - Ciemniak - Dolina Tomanowa - Dolina Kościeliska.
Start: 8.00 przy punkcie wejściowym do Doliny Małej Łąki, czas trwania: 8 godzin.
Tematyka: płaszczowinowa budowa Tatr Zachodnich, kras, piętra roślinne, erozja roślinności i gleby w sąsiedztwie szlaków, zasady turystyki i taternictwa jaskiniowego w TPN, remonty szlaków i rekultywacja roślinności.
Udział bezpłatny
Prowadzi Jan Krzeptowski/Tatrzański Park Narodowy
Niedziela 6 września
Wycieczka: Kuźnice - Boczań - Murowaniec - Czarny Staw Gąsienicowy - Karb - Liliowe - Kasprowy Wierch - Kuźnice.
Start: 7.30 przy Wozowni w Kuźnicach, czas trwania: 8 godzin.
Tematyka: geologia Tatr Zachodnich i Wysokich, piętra roślinne, roślinność na podłożu wapiennym i krystalicznym, kozice i świstaki, zasady turystyki, taternictwa i narciarstwa w TPN.
Jan Krzeptowski
Z wykształcenia leśnik - absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Przewodnik tatrzański, od 2009 roku pracownik Działu Udostępniania TPN - koordynator wolontariatu i edukator, prezes Stowarzyszenia Wolontariat dla Przyrody. W wolnym czasie uprawia turystykę przyrodniczą i fotografuje.
Więcej na: http://krzeptowski.com/o-mnie/
materiały prasowe