facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-08-14
 

Akademia Górska 5-6 września, Zakopane

5-6 września 2015, rusza w Tatrach kolejna już, letnia edycja Akademii Górskiej. I tym razem możecie spróbować letnich aktywności pod okiem górskich autorytetów!Pierwsza, letnia edycja Akademii cieszyła się wielkim zainteresowaniem – miejsca na warsztatach rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Kolejna - zimowa podobnie!


Ideą projektu jest promocja bezpieczeństwa w górach i świadomej turystyki, a celem - organizacja praktycznych warsztatów z autorytetami z dziedziny górskiej: ratownikami TOPR i przewodnikami Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich. W Akademii może wziąć udział każdy interesujący się letnimi aktywnościami górskimi, takimi jak turystyka, wspinaczka, nawigacja. Dodatkowo odbędą się warsztaty z zakresu bezpiecznego poruszania się latem po górach, udzielania pomocy w górach i aklimatyzacji.

 

PROGRAM


Warsztaty z zakresu autoratownictwa, via ferrat, wspinaczki, nawigacji w terenie i innych górskich dziedzin uzupełni projekt Leave No Trace realizowany wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, w ramach którego będzie można dowiedzieć się, jak działać w górach minimalizując swój wpływ na dziką przyrodę.


Leave No Trace to idea etyki outdoorowej, która odnosi się do bycia w przyrodzie bez pozostawiania w niej śladów bądź ich zminimalizowania. Bazuje na 7 podstawach: 

  1. Zaplanuj zanim wyruszysz (Know Before You Go)
  2. Zostań na szlaku i biwakuj w udostępnionych do tego miejscach (Stick to Trails and Camp Overnight Right) 
  3. Zabierz swoje śmieci (Trash your Trash and Pick Up Poop)
  4. Zostaw wszystko w takim stanie, jakim zastałeś (Leave It as You Find It)
  5. Uważaj z ogniem (Be Careful with Fire)
  6. Zachowaj dystans wobec dzikich zwierząt (Keep Wildlife Wild)
  7. Nie jesteś sam na szlaku (Share Our Trails and Manage Your Pet)

 

Idea powstała w Stanach Zjednoczonych i rozprzestrzenia się na cenne przeyrodniczo obszary świata. W ramach projektu Leave No Trace podczas Akademii Górskiej i przy partnerstwie Tatrzańskiego Parku Narodowego ideę pokazujemy na poszczególnych działaniach dostosowanych do potrzeb i zasad panujących w Tatrzańskim Parku Narodowym. 

 

Jak? 

Prelekcja Tatrzańskie Leave No Trace

Zastosowanie zasad etyki outdoorowej „Leave No Trace” w warunkach tatrzańskich - czyli o tym jak odpowiedzialnie korzystać z Tatr i zminimalizować nasz wpływ na przyrodę.
Piątek godz. 17.00 – 18.00 Dworzec Tatrzański.

 

Leave No Trace w praktyce

Sobota 5 września

Wycieczka: Dolina Małej Łąki - Przysłop Miętusi - Małołączniak - Krzesanica - Ciemniak - Dolina Tomanowa - Dolina Kościeliska. 

Start: 8.00 przy punkcie wejściowym do Doliny Małej Łąki, czas trwania: 8 godzin. 

Tematyka: płaszczowinowa budowa Tatr Zachodnich, kras, piętra roślinne, erozja roślinności i gleby w sąsiedztwie szlaków, zasady turystyki i taternictwa jaskiniowego w TPN, remonty szlaków i rekultywacja roślinności.

Udział bezpłatny

Prowadzi Jan Krzeptowski/Tatrzański Park NarodowyNiedziela 6 września

Wycieczka: Kuźnice - Boczań - Murowaniec - Czarny Staw Gąsienicowy - Karb - Liliowe - Kasprowy Wierch - Kuźnice.

Start: 7.30 przy Wozowni w Kuźnicach, czas trwania: 8 godzin.
Tematyka: geologia Tatr Zachodnich i Wysokich, piętra roślinne, roślinność na podłożu wapiennym i krystalicznym, kozice i świstaki, zasady turystyki, taternictwa i narciarstwa w TPN.

 

Jan Krzeptowski

Z wykształcenia leśnik - absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Przewodnik tatrzański, od 2009 roku pracownik Działu Udostępniania TPN - koordynator wolontariatu i edukator, prezes Stowarzyszenia Wolontariat dla Przyrody. W wolnym czasie uprawia turystykę przyrodniczą i fotografuje.
Więcej na: http://krzeptowski.com/o-mnie/materiały prasowe


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com