facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-03-31
 

Akademia Górska – blok wieczorny

Akademia Górska – blok wieczorny dla wszystkich miłośników gór!

W sobotę, 12 kwietnia od godziny 17 w Dworcu Tatrzańskim zapowiada się prawdziwa uczta dla miłośników gór. W ramach Akademii Górskiej odbędą się spotkania i prelekcje z górskimi autorytetami. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Wielicki. Wstęp wolny. Zapraszamy!

W ramach Akademii Górskiej 12 i 13 kwietnia w Tatrach odbywać się będą warsztaty z różnych dziedzin, takich jak m.in. narciarstwo wysokogórskie, wspinaczka w lodzie, ratownictwo partnerskie, ratownictwo lawinowe, nawigacja, aklimatyzacja. Można w nich wziąć udział po wypełnieniu formularza na stronie www.akademia-gorska.pl. Warsztaty prowadzić będą eksperci, w tym ratownicy TOPR i przewodnicy Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich.

Natomiast dla wszystkich miłośników gór 12 kwietnia (sobota) w Dworcu Tatrzańskim odbędą się wieczorne spotkania z ludźmi gór.

Program


Sobota 12.04.2014


Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12


Prelekcje:
17.00 „Aklimatyzacja” - Jakub Hornowski
18.00 „Wszystko o skiturach” - Grzegorz Bargiel
19:15 „Projekt Tatrzańskie Granie” - Andrzej Marcisz
20:30 „Moja droga w góry wysokie” - Krzysztof WielickiJakub Hornowski

Ratownik TOPR, ratownik medyczny, przewodnik tatrzański,wspinał się dotychczas w Tatrach, Alpach, Karakorum i Tien-Szanie, absolwent filologii angielskiej na Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

 Grzegorz Bargiel
Ur. w 1976 r., Przewodnik Międzynarodowy IVBV / UIAGM. Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Międzynarodowych, Zawodowy Ratownik TOPR, ski-alpinista, taternik, alpinista, instruktor narciarstwa, Współzałożyciel i Prezes TKN Tatra Team. Organizator, kierownik trasy i sędzia najbardziej prestiżowych zawodów skialpinistycznych w Polsce – Memoriału Piotra Malinowskiego, które w 2011 zyskały rangę Pucharu Świata w tej dyscyplinie. Ponadto współorganizator i kierownik trasy zawodów Alpin Sport Ski-tour Race i Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę. Uczestnik polskiej wyprawy w Himalaje ratowników TOPR na Dhaulagiri 8168 m n.p.m z okazji 100–lecia TOPR.
Zwycięzca wielu edycji Pucharu Polski w ski-alpinizmie. Uczestnik najbardziej prestiżowych zawodów w ski-alpinizmie, jakimi są zawody Pierra Menta w Alpach Francuskich, Trofeo Mezzalama w Alpach Włoskich, Patrouille des Glaciers w Alpach Szwajcarskich, a także zdobywca 13 miejsca w zespołach 2 osobowych w Pucharze Europy i 14 w Pucharze Świata. Ma na swoim koncie trudne zjazdy narciarskie takie jak np.: z przełęczy Szczerby na wprost żlebem szczerby, Wildspitze w Austrii. Jego dorobek wspinaczkowy to długie drogi w Alpach, Dolomitach i wiele trudnych dróg w Tatrach polskich i słowackich. Jest autorem nowych dróg letnich i zimowych na wielu ścianach tatrzańskich, również na drogach o największych trudnościach. Wspinał się również w Chorwacji, Austrii, Szkocji, Norwegi. Zwycięzca trzech edycji nieoficjalnych Mistrzostw Polski w zimowej wspinaczce klasycznej.

 

 Andrzej Marcisz
Legenda polskiej wspinaczki sportowej, jeden z naszych najbardziej utytułowanych zawodników, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Założyciel najstarszej w Polsce sekcji wspinaczkowej przy klubie KS Korona Kraków, autor przejść za 8b RP oraz pierwszego polskiego prowadzenia 7c OS. Od 1979 roku na medalowych pozycjach zawodów na czas, rozgrywanych wówczas jeszcze w skałach – 1. m-ce na Wroniej Baszcie i na Krymie (nieoficjalne Mistrzostwa Świata) i później na obiektach sztucznych – m.in. 2. m-ce w Premier Mundial D’Escalade Indoor (Grenoble, 1987), 1. m-ce na PŚ w La Ribie (1989), 3. m-ce w klasyfikacji generalnej PŚ za rok 1989, 2. m-ce na legendarnych zawodach Arco Rock Master w 1990 roku, 4. m-ce na pierwszych oficjalnych Mistrzostwach Świata (Frankfurt, 1991) oraz 3. lokata podczas pierwszych oficjalnych Mistrzostw Europy w 1992. Wielokrotny Mistrz Polski, Bułgarii i Czechosłowacji zarówno na czas, jak i na trudność. Autor kilkudziesięciu nowych dróg wspinaczkowych w polskich skałach i Tatrach, licznych pierwszych przejść klasycznych i przejść w Alpach (m.in. Directe Americaine na Petit Dru i Filar Walkera na Grandes Jorasses). Od 2013 roku realizuje projekt „Tatrzańskie Granie” zakładający przejście, opisanie i wykonanie dokumentacji fotograficznej wszystkich grani Tatr. O sobie mówi: „Eksplorator, który ciągle szuka czegoś nowego”.


Krzysztof Wielicki
Krzysztof Wielicki to polski wspinacz, himalaista, alpinista, a także taternik. Jako piąty człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów oraz Karakorum. Jako pierwszy człowiek zimą wszedł na Lhotse, Kangczendzongę oraz Mount Everest. Na szczycie Lhotse stanął samotnie w czasie nocy sylwestrowej, jeszcze w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Z kolei na Broad Peak praktycznie dostał się solo w ciągu jednego dnia (było to pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik w ciągu doby). Nowe drogi wyznaczył podczas samotnej wspinaczki na Shisha Pangmę oraz Dhaulagiri. Samotnie zdobył też szczyt Gasherburm II, a świadkami samotnego wejścia na Nanga Parbat jedną z największych ścian Ziemi byli jedynie pakistańscy pasterze obserwujący jego wyczyn z oddalonych łąk. Brał udział aż w 4 próbach wejścia na K2. I dopiero niedawno, bo podczas ostatniej, letniej wyprawy w 1996 roku, wytrwałość została nagrodzona – Krzysztofowi udało się wejść na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami. Po biwaku, niedaleko szczytu, zejście zamieniło się w dramatyczną akcję, na szczęście dobrze zakończoną sprowadzania skrajnie wycieńczonego Włocha.
Krzysztof Wielicki jest członkiem The Explorers Club. Na przełomie 2006/2007 roku podjął kolejną próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, lecz z powodu skrajnie trudnych warunków pogodowych musiał wycofać się wraz ze swoim zespołem. Krzysztof Wielicki prowadzi firmę, która zajmuje się produkucją odzieży górskiej. A w roku 1996 otrzymał tytuł Giganta przyznawany przez poznański oddział Gazety Wyborczej.
Zdobycze w Koronie Himalajów i Karakorum:
- Mount Everest (8848 m n.p.m.) 1980 - I zimowe wejście na ośmiotysięcznik
- Broad Peak (8048 m n.p.m.) 1984 - I wejście na ośmiotysięcznik i powrót do bazy w jedną dobę (21,5 h), wejście solo
- Manaslu (8163 m n.p.m.) 1984 - nową drogą oraz 1992 - drogą klasyczną
- Kangchenjunga (8586 m n.p.m.) 1986 - I zimowe wejście
- Makalu (8463 m n.p.m.) 1986 - nowym wariantem, w stylu alpejskim
- Lhotse (8511 m n.p.m.) 1988 - I zimowe wejście, wejście solo
- Dhaulagiri (8156 m n.p.m.) 1990 - nową drogą, wejście solo
- Annapurna (8091 m n.p.m.) 1991 - drogą Boningtona
- Cho Oyu (8201 m n.p.m.) 1993 - polską drogą
- Shisha Pangma (8021 m n.p.m.) 1993 -nową drogą, wejście solo
- Gasherbrum II (8035 m n.p.m.) - 1995 - drogą klasyczną, wejście solo oraz 2006 - drogą klasyczną
- Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) 1995 - drogą japońską, w stylu alpejskim
- K2 (8611 m n.p.m.) 1996 - drogą japońską
- Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) 1996 - drogą Kinschofera, wejście soloWięcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com