PROGRAM
15 maja/piątek
g. 18.00
BLOK KONKURSOWY
WALKING ON THE MOON 35’
Groteskowy obraz pewnej wyprawy, stanowiący antytezę klasycznego, pełnego patosu filmu górskiego.
* nagroda publiczności na przeglądzie w Lądku Zdroju w 2003 r.
Plener:
22.00
CHINA CLIMB 50’
Film przedstawia wyprawę polskich wspinaczy do wciąż egzotycznych Chin. Areną wspinaczkowych zmagań stała się baśniowa okolica przełomu rzeki Li, leniwie płynącej wśród setek wapiennych „mogotów”. Celem wyjazdu było przejście drogi „Full Moon” o proponowanych trudnościach 8b+, będącej najtrudniejszą nową realizacją poprowadzoną przez Polaków za granicą. Oprócz świetnych zdjęć wspinaczkowych, Sławek przedstawi koloryt chińskiej społeczności obserwowanej na trasie podróży z Hongkongu do Tybetu.
Fotograficzne impresje Miecia “Hajera” Bieńka
IKAR
Portret Bogdana Kulki - "ostatniego wolnego glajciarza". Jednej z najbardziej barwnych i kontrowersyjnych postaci w środowisku polskich paralotniarzy, zdobywcy II miejsca w Coupe Icare `97 - największego sukcesu polskiego paralotniarstwa, potępianego jednocześnie za straceńcze loty we mgle, w nocy. Autora subtelnych artykułów w "Przeglądzie Lotniczym" i obscenicznych lalek. Pracowitego fotografa i roztargnionego ojca dwóch synów, który nie zdążył wziąć ślubu z ich matką. Nie zdążył, bo zginął, jak Ikar zafascynowany szaleńczą spiralą, której nie przerwał tuż nad ziemią…
*zdobywca wielu prestiżowych nagród m.in. na festiwalach w Popradzie, Lądku Zdroju, Telluride, Cervinii, Gratzu.
16 maja/sobota
godz. 16.30
TATRY WYSOKIE, KRÓLESTWO DZIKIEJ PRZYRODY ZASTYGŁE W CZASIE
Stare słowackie podanie głosi: kiedy Bóg stworzył Ziemię, rozdzielił aniołom piękno, aby je roznieśli po wszystkich krainach. Najmłodszy z nich chciał skrócić sobie drogę przez wysokie góry. Nie potrafił się jednak wzbić na odpowiednią wysokość. Zawadził o jeden z ostrych szczytów i całe piękno rozsypało mu się po okolicznych dolinach. Starzy Słowianie nadali tym dzikim, pełnym zwierzyny górom, nazwę Tatry. Teraz wiemy, że są to najmniejsze wysokie góry świata. Zajrzyjcie z nami do ich królestwa. Rozejrzyjcie się po cichu i pozwólcie, aby wasze myśli uniósł majestat przyrody. Może wtedy zrozumiecie, że wszystko z wszystkim na tym świecie się łączy. A może poczujecie odpowiedzialność za zachowanie tego skrawka dzikiej przyrody dla następnych pokoleń?
* wyróżnienie w kat. „Góry nieznane” na XIII PFG w Lądku Zdroju
CALL IT KARMA
Wielokrotnie nagradzany film Geoffa Browne’a o niezwykłym życiu tybetańskiego mnicha, który zgodnie z zaleceniami miejscowego lamy wyruszył w daleką wędrówkę, by osiąść na Zachodzie i tam szerzyć naukę Buddy. Piękne zdjęcia, prezentujące tę daleką podróż, wyjątkowo celnie oddają duchowość Tybetańczyków.
W DRODZE
Film W drodze opowiada o wyprawie emerytowanego górnika, Mieczysława Bieńka do północnych Indii, na spotkanie z Dalajlamą. Bohater przez całe życie był górnikiem kopalni Wieczorek w Katowicach. Praca pod ziemią była jego pasją. W wyniku wypadku na kopalni Mietek został poważnie ranny i nie mógł powrócić do pracy. Nie odpowiadała mu jednak wizja życia na emeryturze. Błądząc palcem po mapie odnalazł Indie. Nie znając języka, bez pieniędzy wyruszył w wielomiesięczną podróż do Azji. Po latach powraca tam. Tym razem w towarzystwie młodego filmowca - Pawła Wysoczańskiego. Tych dwóch dzieli wszystko: wiek, wykształcenie, światopogląd, zainteresowania. Czy spotkają się z Dalajlamą? Jak poradzą sobie w starciu z obcymi kulturami? Ile w Indiach kosztuje viagra? Podróż to ciągle udowadnianie sobie samemu, że można pokonać własne słabości.
*
Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Neapolu - sierpień 2008
* Główna Nagroda i Nagroda Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmowców Studenckich w Tarnowskich Górach - wrzesień 2008
Po projekcji spotkanie z bohaterem filmu - Mieczysławem Bieńkiem oraz jego reżyserem – Pawłem Wysoczańskim.
g. 19.00
PANIE W GÓRACH (z cyklu Polskie Himalaje)
„Dobry Bóg sprawił, że nam obojgu, tego samego dnia, udało się wejść tak wysoko" - ten najsłynniejszy cytat w historii polskiego himalaizmu wzrusza do dziś równie mocno, a może i mocniej niż kiedyś, gdyż obydwojga rozmówców nie ma już tu na ziemi. Słowa te wypowiedział 10 czerwca 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II do wzruszonej Wandy Rutkiewicz. Mówił przypominając niezwykły dla nich obojga dzień 16 października 1978 roku. Wtedy to w chwili, gdy biały dym nad Placem Św Piotra obwieścił, że świat ma nowego papieża z dalekiego kraju, jego rodaczka jako pierwsza europejka i trzecia kobieta na świecie stawała na czubku świata - Mount Evereście. To wydarzenie, które wielu nazywało cudem było równocześnie całkiem realnym i mocnym przypieczętowaniem fenomenu jaki wykreowały polskie taterniczki - himalizmu kobiecego. W tej dziedzinie nasze panie miały zawsze wiele do powiedzenia: Wanda Rutkiewicz, Anna Czerwińska, Kinga Baranowska. Dzielnie im sekunduje parę innych naszych rodaczek.
ZEW CISZY
To bardzo osobista, głęboka opowieść Joe Simpsona, brytyjskiego alpinisty i pisarza, o jego obsesji związanej z północną ścianą Eigeru i jej mroczną historią (Joe wspomina m.in. tragiczną śmierć Toniego Kurtza w 1936 roku podczas rozpaczliwego odwrotu z północnej ściany Eigeru).
Simpson wyznaje, jak skrajne i mocne uczucia wywołuje w nim ta legendarna, owiana złą sławą góra. Film nakręcono na podstawie głośnej książki Joe Simpsona Zew ciszy (The Beckoning Silence).
Ta druga, po „Czekając na Joe” (wg. książki „Dotknięcie pustki”) produkcja z udziałem Joe Simpsona, która doczekała się szeregu prestiżowych nagród na największych festiwalach górskich na świecie (m.in. w angielskim Kendal i kanadyjskim Vancouver).
* Nagroda Główna w kat. „Góry nieznane” na XIII PFG w Lądku Zdroju
17 maja/ niedziela
g. 17.00
LODOWI WOJOWNICY (z cyklu Polskie Himalaje) 50’
Od początków himalaizmu zimowego w latach 70. XX wieku do dziś, polskie wyprawy odgrywają w tej dziedzinie najważniejszą rolę. Można powiedzieć, ze himalaizm zimowy – to polska specjalność.
Jeden z pięciu odcinków górskiej superprodukcji Polskie Himalaje, której celem jest pokazanie oblicza polskiego himalaizmu, wraz z jego największymi sukcesami, a także tragediami. W tej zakrojonej na szeroką skalę produkcji wzięło udział kilkudziesięciu naszych najwybitniejszych himalaistów. Nad poziomem merytorycznym czuwał Krzysztof Wielicki. Serii filmowej towarzyszy cykl książek autorstwa Janusza Kurczaba.
NAJWIĘKSZE TRAGEDIE (z cyklu Polskie Himalaje) 65’
Ryzyko wypadku, a w tym i utraty życia, jest wkalkulowane w uprawianie alpinizmu. Szczególnie wysokie jest w górach wysokich. Zdarzają się pojedyncze wypadki ale czasem dochodzi do wielkich tragedii, które bulwersują społeczeństwo i poruszają do głębi środowisko alpinistyczne. Takim właśnie tragediom, które niestety wydarzyły się również na polskich wyprawach, poświęcona jest piąta część serii.
(po projekcji spotkanie z Krzysztofem Wielickim).
g. 19.30
KING LINES 61’
Główny bohater filmu Chris Sharma – jeden z czołowych skalnych wspinaczy świata, wyrusza w poszukiwaniu nowych wyzwań - od fantastycznych boulderów w Ameryce Południowej, do ogromnych wapiennych ścian w Europie. Najbardziej spektakularne są zdjęcia Chrisa wspinającego się solo po klifach u wybrzeży Majorki...
Film pokazuje całą ścieżkę górską Chrisa Sharmy, który już jako nastolatek przebił się do ścisłej czołówki amerykańskich wspinaczy, a zaczynał tak jak każdy z nas… od łażenia po drzewach.
* Nagroda Główna na festiwalu w Kendal
* Najlepszy film wspinaczkowy na festiwalach w Banff i Taos
PUSTELNICY W GÓRACH 58’
Wyprawy Adama i Pawła Pustelników w Yosemity oraz równolegle Piotra Pustelnika na południową ścianę Annapurny w 2005 roku stają się pretekstem do pokazania równoległego obydwu akcji górskich, a także poszukania różnic międzypokoleniowych i podejścia do gór ojca i jego synów. Niewątpliwą atrakcję tego filmu stanowią wspaniałe zdjęcia obydwu operatorów - wspinaczy. Niewątpliwą akację filmu stanowią też archiwalia, pokazujące, jak kształtowały się relacje ojca z synami i jak młodzi Pustelnicy zdobywali kolejne stopnie wtajemniczenia górskiego.
* Grand Prix na Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju 2008 r.
ANNAPURNA NA LEKKO 24’
Wyprawa na Annapurnę w 2008 roku Piotra Pustelnika, Piotra Morawskiego, Petera Hamora i Dariusza Załuskiego. Czy przejście trudnej, północno-zachodniej ściany, w dobrym stylu, ale bez wejścia na szczyt to sukces? Kapitalne zdjęcia z trudnej akcji górskiej. A bohaterzy – to przecież czołówka współczesnego himalaizmu. Ostatni film z udziałem Piotra Morawskiego, największego polskiego himalaisty młodego pokolenia, który zginął w kwietniu 2009 r. na stokach Dhaulagiri.
* Nagroda specjalna za znakomite zdjęcia zrealizowane w ekstremalnych warunkach na XIII PFG w Lądku Zdroju
* Grand Prix na VI Krakowskim Festiwalu Górskim - Za pokazanie ludzkiego wymiaru ekstremalnego himalaizmu, lojalności, uporu, determinacji, autentycznych relacji w czasie wyprawy oraz pokory człowieka wobec klęski i niesprawiedliwości losu. Jury doceniło świetną jakość zdjęć wykonanych w tak ciężkich warunkach.
*Nagroda za najlepszy film górski na festiwalu w Vancouver 2009
Przeglądowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii pt.: „Wspinaczka w skale i lodzie” autorstwa Piotra Haczka .
W trakcie przeglądu będzie można nabyć wydawnictwa poświęcone tematyce górskiej.
Bilety: 10 zł na pojedyncze projekcje, 40 zł – karnet na cały przegląd
Kino Janosik, 34-300 Żywiec,
www.kinojanosik.zywiec.net.pl, kino.janosik@vp.pl, tel. 33 861 20 03