facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-06-06
 

Adam Pustelnik: Na własnych kościach. Spotkanie z laureatem Kolosa w Krakowie

Wytyczenie drogi klasycznej „Corner Kick” na ścianie Vågakallen znajdującej się na jednej z wysp archipelagu Lofotów Kapituła Kolosów uznała za najważniejsze polskie osiągnięcie alpinistyczne 2014 roku. Jego autor, Adam Pustelnik, w Gdyni był nieobecny. Statuetkę odbierze w Krakowie. I opowie o tym, jak wyglądała jego droga do góry.

fot. arch. Adam Pustelnik

 


Laureat Kolosa 2014 w kategorii „Alpinizm”, choć ma dopiero 33 lata, doświadczył już naprawdę sporo. Począwszy od wspinania sportowego i występów w zawodach, przez duże ściany i nowe drogi. Przez wzloty (nie wysokie, ale jednak) i upadki (raczej bolesne) wspinanie doprowadziło go w przeróżne miejsca, aż w końcu, wyjątkowo słonecznym latem ubiegłego roku, znalazł się w Norwegii. Do Skandynawii przyjechał prosto z deszczowej Francji, ale zamiast surowego klimatu Północy, czekała na niego pogoda jak na Majorce.

       

„Kiedy wreszcie dotarliśmy na miejsce, odkryliśmy, że ci, którzy korzystali ze słonecznej aury zbyt długo, zamiast bogatego wykazu przejść zaczęli szczycić się równą opalenizną i patentami na jej zdobycie” – relacjonował potem.

            

Pustelnik nie zamierzał jednak konkurować z nikim w tej dziedzinie. Przeciwnie – wraz ze Szwedem Andreasem Klarströmem od razu wziął się ostro do pracy.

           

W ciągu kolejnych dni, działając wspólnie na jednej z najtrudniejszych ścian Lofotów, północnej stronie Vågakallen, wspinacze poprowadzili nową, trudną drogę klasyczną, którą nazwali „Corner Kick” (8a, 900 m). 

Andreas Klarström i Adam Pustelnik na północnej ścianie Vågakallen; fot. A. Klarström


 

Adam Pustelnik, rocznik 1982, absolwent socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, wspinacz, routesetter, instruktor wspinaczki, prelegent i tłumacz oraz – jeśli tylko dostanie propozycję – kandydat do „Tańca z gwiazdami”. Jego najlepsze osiągnięcie we wspinaczce sportowej to droga „Action Directe”, pierwsza na świecie o trudnościach 9a. Realizuje się również na drogach wielowyciągowych o charakterze sportowym, ma za sobą m.in. powtórzenie Silbergeier (8b+) w Ratikonie w Szwajcarii czy Orbayu (8c) na Naranjo de Bulnes w Hiszpanii. Pracuje przy organizacji pucharów świata we wspinaczce sportowej w roli szefa układaczy dróg (m.in. na Mistrzostwach Świata w Paryżu we wrześniu 2012 roku). Wspinał się na wielkich ścianach w dolinie Yosemite, dolinach Ak-Su i Kara-Su w Kirgistanie (wspólnie z bratem, Pawłem, wyróżnienie na Kolosach 2006), w Karakorum oraz w Patagonii w rejonie Fitz Roya. Był wielokrotnie nominowany do „Jedynki”, a w roku 2007 został laureatem Nagrody im. Andrzeja Zawady.


Kolosowe Spotkania w Dworku

Adam Pustelnik: Na własnych kościach
Prelekcja połączona z przekazaniem Kolosa (za rok) 2014 w kategorii "Alpinizm"
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Kraków, ul. Papiernicza 2


sobota, 6 czerwca 2015 r., godz. 17.00
Wstęp wolnyWięcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Łukasz Ziółkowski
 
2016-06-10
FOTO-VIDEO
 

25 lat Action Directe - filmowa relacja z gali

Komentuj 0
Piotr Drożdż
 
2016-03-14
FOTO-VIDEO
 

Fotorelacja z Kolosów

Komentuj 0
Goryonline
 
2015-12-10
GÓRY
 

Spotkanie z Marcinem Tomaszewskim w Krakowie

Komentuj 0
HOLIMEDICA
 
2014-07-24
FOTO-VIDEO
 

Rozciąganie pośladków

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com