facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-05-29
 

Adam Ondra po raz kolejny...

Adam Ondra nie raz udowadniał, że wymagający charakter wspinania w słoweńskiej Mišja Peč bardzo mu odpowiada...

Adam Ondra nie raz udowadniał, że wymagający charakter wspinania w słoweńskiej Mišja Peč bardzo mu odpowiada (zresztą co – jeśli chodzi o wspinanie – mu nie odpowiada?). Tym razem rozprawił się z Sanski Par do vrha 9a autorstwa Urosa Perko. Do tego dodał prowadzenia dróg z gatunku 8c: Clovek Ne jezi Se 8c+ i Popolni mrk 8c. Naprawdę niesamowite jest jednak nie samo poprowadzenie tych trzech dróg przez 15-latka (do takich „numerków” – w przenośni i dosłownie – zdążył nas już przyzwyczaić), ale fakt, że wszystkie trzy linie padły… jednego dnia (!). Przyjaciele i sąsiedzi, Panie i Panowie, czy ktoś ma jeszcze jakieś pytania? 

Tradycyjnie Czech nie próżnował również w domowych rejonach. Ponieważ w rodzimych ogródkach skalnych nie zostało mu już nic do powtórzenia, Ondra konsekwentnie rozwiązuje trudne projekty, które natychmiast wchodzą na listę najtrudniejszych dróg naszych południowych sąsiadów. Tak stało się w przypadku 12-metrowej Kosowo 8c+, która padła w rejonie Sloup (Moravsky Kras). Jak łatwo się domyśleć, biorąc pod uwagę jej długość, linia ma charakter bulderowy (podobnie jak wytyczone w tym samym rejonie w styczniu Schengen 8c). 

Równie regularnie Ondra odwiedza wapiennie skały ukryte we frankońskich lasach i rozwiązuje tamtejsze ekstremy. W tym przypadku nie ma obawy, że starczy ich mu na jakiś czas, ale i tak jego „tick-lista” z tego rejonu przedstawia się imponująco. Ostatnim mocnym akcentem było powtórzenie Unplugged 9a. O powadze wspinaczki świadczy fakt, że zajęła mu ona 5 dni, co w przypadku dynamicznego piętnastolatka oznacza rekord (!) długości pracy nad drogą. Jakie trudności mógłby pokonać Czech, gdyby zawiesił się – jak to robi wielu wspinaczy – na drodze na kilkanaście czy więcej dni?

Góry 5 (168) 2008

(kg)
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com