facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-06-08
 

Aconcagua winter 2010 by PSTM Team

Piotr Strzeżysz i Tomasz "Czapa" Mackiewicz - PSTM Team ruszają 22 czerwca na zimową Aconcaguę.
Wybór drogi zależy od warunków, jakie napotkają na miejscu. W lipcu panuje tam zima. Spodziewają się zatem silnych wiatrów, dużej ilości śniegu i mrozów.

W najrozleglejszych górach świata, Andach, położony jest najwyższy szczyt obu Ameryk i zarazem najwyższy szczyt wznoszący się poza Azją - Aconcagua.Góra nazwana przez Inków Acconcahuac (co w ich języku oznacza "kamienny strażnik") stanowi jeden z filarów "Korony Ziemi", co czyni ją szczególnie atrakcyjną dla wspinaczy.

Aconcagua leży w argentyńskiej prowincji Mendoza, 15 km od granicy z Chile. Jest masywem pochodzenia wulkanicznego, swoją wysokością znacznie przewyższa sąsiednie wierzchołki, wydając się jeszcze wyższa niż jest w istocie.

Otaczające ja góry pokryte są jałowymi, stromymi zboczami, stanowiącymi pustynny teren z usuwającymi się spod nóg kamieniami. Roślinność jest tu bardzo uboga i praktycznie zanika na wysokości ok. 4000 m co potęguje wrażenie pustki i surowości i sprawia, że rejon ten odwiedzany jest niemal wyłącznie przez wojskowych i wspinaczy.

Szczególne wrażenie robi pionowa, południowa ściana widziana z doliny Horcones - ścianą tą, wśród barier seraków i ruchomych skał, prowadzą najtrudniejsze drogi na wierzchołek.

Oficjalna video zajawka...
Bartek Pasiowiec
 
2018-10-30
GÓRY
 

David Lama zdobywa samotnie Luang Ri w Himalajach!

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com