Proszę czekać...
facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
1
2
3
4
 
 
1
1
 
 
Ostatnio dodane
WSPINACZKA SPORTOWA Zawody

W minioną sobotę w krakowskim ReniSporcie rozegrano premierowe zawody w ramach "Boulder Extraklasy" - czyli największej ligi boulderowej w Polsce, której głównym organizatorem jest BaRocka - nasz rodzimy producent struktur, trenażerów oraz chwytów do ścian wspinaczkowych. Routesetterzy zawiesili startującym poprzeczkę wysoko, nakręcając naprawde wymagające problemy. Z rywalizacji - jakże by inaczej - zwycięsko wyszli zawodnicy KS Korona - u Pań ex aequo triumfowały Daria Brylova wespół z Olgą Niemiec, u Panów samotnym liderem po pierwszej rundzie został Maciej Dobrzański.

 
Tylko w GÓRACH Nie przegap

Skitouring słusznie zyskuje ostatnimi czasy na popularności - to wspaniała zimowa aktywność, którą można uprawiać w polskich górach od stycznia aż do kwietnia. Wojciech Szatkowski, jeden z autorów wyjątkowego przewodnika skitourowego, radzi, jak rozpocząć swoją przygodę z turystyką narciarską, podpowiada najlepsze trasy na początek i dzieli się swoimi patentami na udaną wycieczkę w śniegu.

 
GÓRY Himalaizm

Świetne i nieco sensacyjne wiadomości dotarły do nas dzisiejszego ranka za pośrednictwem Asghara Aliego Porika - szefa agencji Jasmine Tours, z której to usług korzystają obydwie tegoroczne wyprawy na K2. Nasz rodak, Waldemar Kowalewski najprawdopodobniej dołączy do wyprawy Alexa Txikona, która już za 2 dni powinna zameldować się w bazie. Trwają starania o uzyskanie pozwolenia na jego udział.

 
 
WYDARZENIA

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Moniką Witkowską – dziennikarką, podróżniczką, żeglarką morsko-oceaniczną, licencjonowanym nurkiem i przede wszystkim pasjonatką gór.

 
Tylko w GÓRACH

W podsumowaniu sezonu wspinaczkowego 2018, jakie znajdziecie w najnowszym numerze GÓR (265), uwagę zwraca wywiad z Mikołajem Winiarskim i Pawłem Hałdasiem – autorami przypuszczalnie najtrudniejszej po polskiej stronie Tatr kombinacji hakowej, znajdującej się na Kazalnicy Cubryńskiej. Z rozmowy tej dowiecie się, skąd pomysł na tak oryginalne wyzwanie i co skłoniło chłopaków do spędzenia kilku uroczych, sierpniowych dni w ponurej, owianej złą sławą ścianie. Poniżej natomiast publikujemy pełny tekst opowiadania Mikołaja, którego niewielki fragment stanowił uzupełnienie wspomnianego wywiadu. Przypomnijmy, że Mikołaj i Paweł wystartowali Wariantem Siekluckiego (WC8/136), na którym znajduje się wyciąg wyceniany na A4 lub A4+, w zależności od źródła. Po dojściu do Szarej Płyty poprowadzili wyciąg pod Skrzydło, gdzie połączyli się z Czasem Pogardy – drogą Marcina Michałka i Adama Pieprzyckiego z 2004 roku, którą kontynuowali wspinaczkę na szczyt Kazalnicy Cubryńskiej.

 
Tylko w GÓRACH Nie przegap

"Słabo jeszcze znany na wspinaczkowej mapie świata Oman z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Zachwyca scenerią i zjednuje niezwykłą serdecznością mieszkańców, co w połączeniu z egzotyczną aurą Orientu sprawia, że zimą jest to wymarzone miejsce na ucieczkę od europejskich mrozów. Majestatyczne góry, zjawiskowe jaskinie, spektakularne kaniony, ciepłe morze, magiczna pustynia, no i oczywiście wyjątkowe skały. Tutaj nie można się nudzić."

 
 
GÓRY Himalaizm

W październiku ubiegłego roku Spencer Gray i Aivaras Sajus dokonali prawdopodobnie pierwszego wejścia na Sharphu II (6328 m) w nepalskim regionie Kanczendzongi. Droga, którą się wspinali prowadziła wschodnią ścianą góry. Jej wytyczenie i zarazem wejście na wierzchołek w stylu alpejskim zajęło wspinaczom sześć dni. Saṃsāra, bo taką właśnie nazwę otrzymała, oferuje trudności ED2, AI5, M6.

 
GÓRY Himalaizm

Obydwie wyprawy, które zaatakują ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik, są już w drodze do bazy, położonej na wysokości ok. 5135 m n.p.m. Dowodzona przez Wasilija Piwcowa ekipa rosyjsko-kazachsko-kirgiska wyruszyła niecałe dwa dni przed Baskiem Alexem Txikonem, któremu towarzyszą nasi rodacy - Paweł Dunaj i Marek Klonowski. 

 
FOTO-VIDEO Filmy

Włoska Sperlonga to jeden z bardziej popularnych kierunków wybieranych przez naszych rodaków w okresie świąteczno-noworocznym. Optymalne temperatury, piękna okolica i przede wszystkim świetnej jakości wspinanie - te walory przyciągają jak magnes coraz liczniejsze rzesze do małej, nadmorskiej miejscowości w prowincji Latina. Wizytówką rejonu jest bez wątpienia Grotta dell'Areonauta, którą szczególnie upodobali sobie podczas ostatniego wyjazdu zawodnicy KW Kotłownia i Santa Cruz Team - Michał Ginszt oraz Michał Kawecki. Zobaczcie ich w akcji na Super Daytona 8a+ i La fuga dei cavalieri 7c+. Mocy lubliniakom nie brakuje! ;-)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com