W tym roku trzy festiwalowe dni na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odwiedziło 7000 osób. Chętnych było tylu, że dla wielu z nich zabrakło biletów na wieczorne pokazy.
Na scenie festiwalowej wystąpiła światowa i polska czołówka himalaistów, wspinaczy
wielościanowych i sportowych. Głównymi gwiazdami festiwalu byli: Kinga Baranowska, Tommy Caldwell, Patxi Usobiaga oraz Rafał Sławiński.
Na odwiedzających festiwal jak zawsze czekała filmowa uczta. Na ekranie pojawiły się filmy górskie z najwyższej, światowej półki - z kanadyjskiego Banff Mountain Film Festival. Tradycją Festiwalu jest również wybór najlepszego polskiego filmu górskiego. W tym roku jury w składzie: Jerzy Surdel, Marcin Koszałka, Piotr Drożdż, Andrzej Mirek, Wojciech Słowakiewicz, Krzysztof Treter i Piotr Turkot przyznało Grand Prix VII KFG filmowi
The White House Łukasza Gabryelskiego. Jury doceniło oszczędność narracji, efektowny montaż, sugestywną muzykę oraz konsekwencję
tematu. Wyróżnienie za zdjęcia otrzymał film
Rynna Śmierci w reżyserii Mateusza Soleckiego i Marcina Banasiaka. Jak co roku przyznano również nagrodę publiczności. Otrzymali ją Jacek Matuszka oraz Mariusz Majer za
Sprawę Humoru 9a, opowiadającą o najlepszych polskich wspinaczach skałkowych.
Podczas ostatniego dnia festiwalu rozegrano Finał Pucharu Polski w Boulderingu. Najlepszy wynik w grupie kobiet osiągnęła Kinga Ociepka, zawodniczka KS Korona z Krakowa, a w grupie mężczyzn - Tomasz Oleksy z MKS Tarnovia. Klasyfikację generalną wygrała Monika Prokopiuk z Klubu Skarpa Lublin, a liderem w grupie mężczyzn został Piotr Bunsch z MKS Tarnovia.
Wręczono również prestiżową „Jedynkę” - nagrodę za wybitne osiągnięcie na polu alpinizmu i wspinaczki sportowej. W tym roku otrzymał ją zespół w składzie: Marcin Michałek, Wojciech Kozub i Krzysztof Starek za wytyczenie nowej drogi na północnej ścianie szczytu Ombigaichen (Himalaje Nepalu).
Podczas trzech dni festiwalu zaprezentowano zdjęcia czołowych polskich fotografików z dziedziny gór i alpinizmu. Odbyły się liczne spotkania, podczas których publiczność dowiedziała się o najważniejszych wydarzeniach, które miały miejsce w świecie gór w kończącym się już roku.
Olbrzymią popularnością cieszyły się również warsztaty i wykłady z cyklu Bezpieczne Góry, podczas których można było zdobyć nieocenioną wiedzę w dziedzinie szeroko pojętego bezpieczeństwa w górach. Po raz pierwszy zaś odbył się panel Freeride, poświęcony narciarstwu oraz snowboardingowi pozaszlakowemu. Był to jedyny w Polsce panel o tej tematyce rozwinięty aż na taką skalę.
Wielkie zainteresowanie odwiedzających wzbudzały, już tradycyjnie, targi sprzętu górskiego, na których można było poznać najnowsze trendy panujące w tej dziedzinie oraz zaopatrzyć się w wymarzony sprzęt. Na targach, jak co roku, nie zabrakło czołowych firm outdoorowych z Polski i ze świata.
Krakowski Festiwal Górski to święto gór nie tylko dla dorosłych. Małe KFG, które podczas tegorocznego festiwalu wprowadzało w świat gór najmłodszych.
Nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić wszystkich na przyszłoroczny 8 Krakowski Festiwal Górski.
Organizatorzy Festiwalu:
TKN Wagabunda, Wspinanie.pl , Góry, Ravenoutdoor
Partnerzy Festiwalu:
Społeczna Agencja PR, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Klub Wysokogórski Kraków
Patroni Honorowi Festiwalu:
Polski Związek Alpinizmu, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki, Marszałek
Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego
w Krakowie
Patroni Medialni Festiwalu:
Radio ESKA, Interia.pl, PKP Przewozy Regionalne, NATIONAL GEOGRAPHIC Traveler, TVP
Kraków, Miesięcznik MANKO, Magazyn Górski, Magazyn Podróżników Globtroter, NPM Magazyn
Turystyki Górskiej, Modny Kraków, Klub Podróżników Śródziemie
Patroni Wspierający Festiwalu:
MM Kraków, Miasto Kobiet, climb.pl, Filmtrack.pl,
Dlastudenta.pl, Na Ratunek, espronet.com, wspinaczki.pl, KULTURAtka.pl, redPoint.pl,
stopklatka.pl, Radiofonia, Kurier UEK, www.krakow.pl, Poza Trasą, www.4outdoor.pl