facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-04-25
 

5. Spotkanie na Kasprowym Wierchu

6 maja już po raz piąty na szczycie Kasprowego Wierchu spotkają się miłośnicy tej góry. Przy polowym ołtarzu odprawiona zostanie msza święta. Po niej odbędzie się premiera filmu o Ludziach Kasprowego.
Program:
13.00 – Msza Święta
14.30 – premiera filmu o Ludziach Kasprowego
16.00 – poczęstunek

Inicjatorem Spotkań jest miłośnik Kasprowego Wierchu, od lat integrujący środowisko narciarzy i miłośników tej góry, pomysłodawca portalu www.naszkasprowy.pl - Rafał Sonik - biznesmen, społecznik, sportowiec – pierwszy Polak, który stanął na podium rajdu Dakar.

Partnerzy: Urząd Miasta Zakopane, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie, Polskie Koleje Linowe, Muzeum Tatrzańskie.

Patronat medialny: Radio Plus, Tygodnik Podhalański


O Spotkaniach na Kasprowym Wierchu:

Pierwsze Spotkanie na Kasprowym odbyło 5 maja 2007 roku. Od tego czasu co rok (z wyjątkiem 2011) na szczycie wyznaczonego dnia – zazwyczaj jest to koniec kwietnia lub początek maja - zbierają się miłośnicy Kasprowego Wierchu. Spotkanie integruje różne środowiska. Wśród uczestników nie może oczywiście zabraknąć narciarzy. Są także pracownicy kolejki, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Parku Narodowego, przewodnicy tatrzańscy, przedstawiciele miasta Zakopane, i wiele innych osób związanych z tym miejscem. Wyjątkowymi gośćmi są Seniorzy. To pracownicy Polskich Kolei Linowych, alpejczycy – dawni mistrzowie śnieżnych Tatr, przewodnicy tatrzańscy, ratownicy TOPR oraz inne wyjątkowe osobowości. Osoby, które swoje życie związali z Kasprowym. Można tu wymienić dawne mistrzynie alpejskie, m.in. Barbarę Grocholską – Kurkowiak, Zofię Gluzińską, Marię Szatkowską, i wielu innych znakomitych narciarzy. Swoją obecnością Spotkanie zaszczycają pracownicy PKL, którzy po 20, 30, a nawet więcej lat pracowali na kolejce.
Na spotkaniach bywały osoby, które niedawno odeszły – m.in. wybitny alpejczyk Jan Gąsienica Ciaptak, kurier tatrzański i więzień katowni Podhala „Palace” dr Wincenty Galica, czy zmarły w tym roku ratownik TOPR i narciarz Józef Uznański.

Najważniejszą częścią Spotkań jest msza święta odprawiana w wyjątkowej górskiej scenerii, na szczycie Kasprowego, tuż przy dzwonie. Po mszy uczestnicy zawsze stają do pamiątkowego zdjęcia. Pokazy filmów lub slajdów, rozmowy – często po latach – to kolejne punkty programu.

III Spotkanie na Kasprowym Wierchu. Pamiątkowe zdjęcie uczestników.
Fot. Archiwum www.naszkasprowy.pl

O filmie:

Podczas tegorocznego Spotkania, po mszy świętej, odbędzie się premiera filmu „Ludzie Kasprowego”.
„Kasprowy nie jest ani najwyższym szczytem tatrzańskim, ani najpiękniejszym. Ale mówią, że ma w sobie to coś. Narciarze znają to miejsce i kochają od ponad 100 lat. Nasz Kasprowy. Ileż pozytywnej energii jest tu obecnej. Wszędzie. W skałach, kolejce, ale przede wszystkim w ludziach. Tych, którzy wiele lat swojego życia przepracowali na kolejce, tych z obserwatorium i narciarskich tras, na Goryczkowej i Gąsienicowej, sportowcach i olimpijczykach. Wielu odeszło. Ulecieli, jak orły. Zniknęli. Jak śnieg w Goryczkowej, spłukiwany w maju przez deszcze i ciepłe porywy narowistego halnego…”
Pomysłodawcą i producentem filmu jest Rafał Sonik, a realizatorami – Wojciech Szatkowski, Agnieszka Szymaszek, Leszek Salamoński.

Realizatorzy filmu serdecznie dziękują za pomoc wszystkim, którzy przyczynili się do powstania filmu. Są to: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Polskie Koleje Linowe, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB Oddział w Krakowie, Paweł Murzyn, Stanisław i Anna Pieron, Mieczysław Król Łęgowski, Apoloniusz Rajwa, Michał Trzebunia, Maciej Stasiński, rodziny bohaterów filmu.

Więcej informacji: naszkasprowy.pl.

Źródło: www.ceneria.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com