facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

4 granie Matterhornu, samotnie i zimą

Hervé Barmasse pokonał samotnie w 17 godzin cztery granie Matterhornu (Fürggen,  Hörnli,  Zmutt, Lion). Wyczyn Włocha to pierwsza w historii taka zimowa solówka.

13 marca Barmasse rozpoczął wspinaczkę Granią Fürggen (najkrótsza, lecz najbardziej krucha). Ze szczytu zszedł Granią Hörnli. Następnie wbił się w Grań Zmutt (długa, jedna z najdłużyszch dróg mikstowych w Alpach). By na koniec zejść Granią Lion.

 


Wyczyn Hervé to pierwsze takie przejście zimą. Jednakże w 1992 roku  Hans Kammerlander i szwajcarski przewodnik wysokogórski Diego Wellig latem wspięli się cztery razy na Matterhorn w przeciągu 23 godzin i 26 minut. Łańcuchówka złożona była z Grani Zmutt -zeszli granią Hörnli - następnie granią Fürggen - zeszli Granią Lion - weszli granią lion - zeszli granią Hörnli- weszli granią Hörnli - zeszli  granią Hörnli. Ta łańcuchówka, nie ma do dziś powtórzenia.

Sam Matterhorn to góra u stóp której, Barmasse wychował się. Włoch wytyczył na niej kilka swoich dróg i dokonał wielu wartościowych powtórzeń.

Źródło: mountainblog.it

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Łukasz Ziółkowski
 
2016-05-30
FOTO-VIDEO
 

Zjazd wschodnią Matterhornu FILM

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com