facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-09-16
 

4. Spotkania z Filmem Górskim - nagrodzone filmy

W konkursie filmowym były 33 filmy z trzynastu krajów: Polski, Słowacji, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Serbii, Czarnogóry, Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady i Nowej Zelandii.

W konkursie filmowym były 33 filmy z trzynastu krajów: Polski, Słowacji, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Serbii, Czarnogóry, Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady i Nowej Zelandii.

Jury w składzie Aleksandro Anderloni - Przewodniczący Jury, włoski reżyser i pisarz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Lessing; Piotr Morawski - himalaista; Paweł Skawiński - dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego; Krzysztof Kokoryn - malarz i twórca filmów animowanych i Jakub Brzosko - przedstawiciel Spotkań z Filmem Górskim przyznało następujące nagrody.

Grand Prix - Cartensz. Siedma hora, reż Pavol Barabaš
Słowacja 2008, 40`
Przepełniona autentyzmem wyprawa badawcza prowadzona w ekstremalnych warunkach, dzięki której poznajemy zwyczaje i sposób myślenia dzikich plemion Nowej Gwinei. Film zmusza do refleksji wskazując na dwa oblicza wypraw eksploracyjnych, które prowadzą do odkrycia dzikiej i nieznanej przyrody oraz pokazują niszczący wpływ człowieka na środowisko.

Nagroda Burmistrza Zakopanego
za film, który w najlepszy sposób obrazuje ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich - Žed kamenog mora, reż. Vladimir Petrović, Czarnogóra 2007, 80`
Barwny fresk przedstawiający małą społeczność w górach Czarnogóry. Dobre zdjęcia
w połączeniu z inteligentnym doborem muzyki oddają rytm życia człowieka w górach, którego codzienność jest zawieszona pomiędzy tradycją i współczesnością.

Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego
za film, który w najlepszy sposób obrazuje głęboką i nierozerwalną więź człowieka z naturą - Vysoké Tatry. Divočina zamrznutá v čase, reż. Pavol Barabaš, Słowacja 2007, 52`
Film odkrywa przed widzem niezwykłe sytuacje i bogaty świat przyrody Tatr, który może pozostawać nieznany nawet przyrodnikom i specjalistom z Tatrzańskiego Parku Narodowego. W tym świecie dzikiej natury człowiek zajmuje ważne miejsce stanowiąc integralną część ekosystemu. Fascynująca opowieść skonstruowana na podstawie głębokich i zaskakujących obrazów.

Nagroda Naczelnika TOPR
za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach - Pustelnicy w Górach, reż. Mirosław Dembiński. Polska 2008, 63`
Bohaterowie filmu, którzy są ekspertami w dziedzinie alpinizmu nie zostają przedstawieni
w sposób heroiczny lecz uwypuklający ich człowieczeństwo związane z codziennymi problemami i obawami. Dwie równoległe opowieści ukazują relacje ojca z synami w których szczególną rolę grają emocje i uczucia międzyludzkie - ważniejsze od jakichkolwiek wyczynów.

Specjalne wyróżnienie -
Steep, reż. Mark Obenhaus

USA 2007, 91`
Za wyjątkowe zdjęcia i wnikliwą analizę historii rozwoju narciarstwa ekstremalnego.

Nagroda Jury Młodzieży -
Journey of a Red Fridge, reż. Lucian Muntean, Nataša Stankovič
Serbia 2007, 54`
Dorastanie nie jest nam obce, może dlatego, że sami jesteśmy młodzi, podobnie jak bohater nagrodzonego przez nas filmu. To sprawia, że dobrze go rozumiemy. Poprzez trud, wysiłek, chęć spełnienia marzeń oraz ambicje bohater filmu staje się bliższy młodemu odbiorcy.
W filmie urzekło nas to, że marzenia chłopaka wykraczają poza własną osobę, chce poprawić byt całej społeczności wioski, w której mieszka. Hari Rai razem z lodówką pokonując drogę zmierza ku dorosłości. Życie młodego człowieka jest trudną drogą, która prowadzi poprzez kręte i wyboiste ścieżki.

Nagroda Publiczności
3 miejsce
Pustelnicy w Górach reż. Mirosław Dembiński, Polska 2008, 63`
2 miejsce
1819 kg wiary reż. Maciej Muzyczuk, Aneta Chwalba, Polska 2007, 46`
1 miejsce 
Vysoké Tatry. Divočina zamrznutá v čase, reż. Pavol Barabaš
Słowacja 2007, 52`

2008-09-16

(kg)
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com