facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-01-25
 

30 rocznica zimowego wejścia na M. Everest (15 lutego, Warszawa)

30 lat temu na szczycie Mount Everest stanęli pierwsi ludzie w zimie - Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. Instytut Adama Mickiewicza, pragnąc przypomnieć związki ludzi kultury z himalaizmem organizuje spotkanie z J.Onyszkiewiczem, K. Wielickim, J. Jezierskim, A. Paczkowskim i M. Jagiełło.
30 lat temu na szczycie Mount Everest stanęli pierwsi ludzie w zimie - Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. Wśród jego późniejszych zdobywców znalazło się wielu ludzi ważnych dla polskiej kultury. Nasze osiągnięcia w himalaizmie są ogromne, a ludzie, którzy tego dokonali należą i należeli do elity intelektualnej: naukowcy, artyści, dysydenci. Ta lista jest naprawdę imponująca.

Instytut Adama Mickiewicza, pragnąc przypomnieć związki ludzi kultury z himalaizmem organizuje spotkanie z Januszem Onyszkiewiczem, Krzysztofem Wielickim, Jackiem Jezierskim, Andrzejem Paczkowskim i Michałem Jagiełło. Zapraszamy 15 lutego o godz.11.15 do Teatru Współczesnego przy ul. Mokotowskiej 13.

Związki ludzi kultury i gór od pokoleń są w Polsce niezwykle bliskie. 24 października 2009 roku  minęła 100 rocznica założenia TOPR, którego powstanie łączy się z działalnością i tragiczną śmiercią wybitnego polskiego kompozytora Mieczysława Karłowicza. Przez szeregi TOPR   przewija się później cała elita twórców polskiej kultury. Instytut Adama Mickiewicza był patronem produkcji filmu dokumentalnego "Na każde wezwanie Naczelnika", który powstał z tej okazji.

Nie bez kozery na festiwalach filmów górskich pojawia się kategoria „kultura gór” prezentująca element transcendencji obecny tak w działalności górskiej, jak i w twórczości artystycznej. Tematyka ta inspirowała m.in Andrzeja Munka, Jerzego Surdela, Krzysztofa Langa, Dariusza Załuskiego, Jerzego Porębskiego, Szymona Wdowiaka i Staszka Latałło.

Panel, na który serdecznie zapraszamy, to element szerszego projektu prezentującego wkład wybitnych Polaków w historię himalaizmu. Serdecznie polecamy też produkowane obecnie przez Instytut album „Polskie Himalaje” oparty na serii wydawniczej pod tym samym tytułem wydanej przez Agorę, pełnometrażowy film dokumentalny również oparty o tę serię, a także komiks Ice Warriors poświęcony polskiemu zimowemu wejściu na Everest. Partnerami przy produkcji komiksu są Fundacja im. Jerzego Kukuczki oraz medialnie Museo Nazionale della Montagna w Turynie, współproducentem albumu jest NCK.

Źródło: iam.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com