facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-08-03
 

3/2015 244 maj-czerwiec 2015

Polacy nie gęsi i we wspinaniu też coś do powiedzenia mają. Wiedzą o tym dobrze Łukasz Dudek i Jacek Matuszek, którzy dokonali pierwszego powtórzenia legendarnej Brento Centro (8b, 1000 m). Droga Davida Lamy i Jorga Verhoevena, owiana mroczną sławą – z dużą ekspozycją, kruchą skałą i bez możliwości wycofu po osiągnięciu pewnej wysokości – pięć lat czekała na zespół, który sprosta nie tylko jej technicznym, ale także psychicznym trudnościom. 


Wie o tym także doskonale Mateusz Haładaj, który przeniósł rodzime wspinanie sportowe na wyższy poziom, przechodząc, jako pierwszy Polak, drogę o wycenie 9a+. 


Jakiś czas temu sporym echem odbił się wywiad z prof. Jackiem Hołówką, opublikowany na łamach Gazety Wyborczej. Jego wydźwięk był jednoznacznie negatywny. Etyk charakteryzował alpinistów jako współczesnych gladiatorów, brawurowych, narażających życie i kompensujących swoje braki na nizinach ryzykownym zachowaniem w górach. Postanowiliśmy zapytać o zdanie w tej sprawie związanego z naszym środowiskiem prof. Zdzisława Jana Ryna, psychiatrę zajmującego się zagadnieniami medycyny górskiej. Jego diagnozy także nie są zbyt optymistyczne...

Opublikowaliśmy także tekst Denisa Urubko, który prezentuje swoje stanowisko w sprawie sezonu zimowego w Himalajach i Karakorum, proponując wyznaczenie dat, które nie pokrywają się z astronomicznymi porami roku. Odpowiedzią na jego tezy jest tekst Andrzeja Machnika, uczestnika i kierownika wypraw w góry najwyższe.


W numerze wracamy również do tegorocznych Złotych Czekanów, prezentując nie tylko samą imprezę, ale przede wszystkim nagrodzone przejścia. 


Nie mogło oczywiście zabraknąć tematów skałkowo-bulderowych. Przygotowaliśmy szereg wywiadów, a także topo i propozycje na letnie wyjazdy.


Tym numerem GÓR zainaugurowaliśmy także dział dotyczący biegania górskiego i terenowego. Aktywność ta, coraz bardziej popularna, zasługuje naszym zdaniem na własne miejsce w górskim magazynie sportowym. Zaczynamy od podstaw: zastanawiamy się czym są biegi górskie, prezentujemy wybór najciekawszych imprez w Polsce i radzimy, jak wybrać odpowiednie buty.


Korzystajcie z pogody i pamiętajcie, by na wakacyjne wyjazdy zabrać GÓRY w góry! 


Łukasz Ziółkowski

zastępca redaktora naczelnego


 
 
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentuj 0
Kinga
 
Kinga
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com