facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-10-14
 

25 lat na himalajskim szlaku

Tej jesieni, w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie przedstawią cykl pięciu pokazów slajdów pt. „25 lat na himalajskim szlaku”, podsumowujący ich trwające od 1988 r. wędrówki po Himalajach.

Motywem pierwszego wyjazdu w Himalaje była chęć zobaczenia najwyższych gór świata. Nie przypuszczaliśmy wtedy, że obok przełęczy i szczytów tak ważni będą dla nas mieszkający tam ludzie. Okazało się że Himalaje są pełne ludzi, bezpośrednich, pogodnych duchem i gościnnnych. Niepostrzeżenie wpadliśmy w pułapkę, którą są dla dociekliwego podróżnika Himalaje. Wędrowaliśmy po nich wielokrotnie, balansując między chęcią powrotu do miejsc już odwiedzonych i ponownych spotkań z ludźmi, a chęcią zobaczenia nowych himalajskich rejonów.

Zbierając materiały do pokazów slajdów i przygotowując nowe trasy trekkingowe, odbyli 25 prywatnych wypraw w różne rejony Himalajów. Od 1994 r. w ramach prowadzonej przez siebie agencji podróżniczej Terra Incognita zorganizowali ponad 100 autorskich wypraw trekkingowych w Himalaje dla niewielkich grup (Indie, Nepal, Tybet, Pakistan), z których ponad 70 poprowadzili osobiście jako przewodnicy trekkingowi. Opracowali przewodnik trekkingowy „Himalaje indyjskie” (wyd. po polsku i po angielsku) oraz album „Himalaje - szlakiem karawan i pielgrzymów”, publikowali  artykuły o tematyce himalajskiej w polskiej prasie. Są autorami wystaw fotograficznych „Indyjski Tybet - czas zaklęty w przestrzeni” (Muzeum Ziemi PAN w Warszawie) i „Mieszkańcy himalajskich dolin” (Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie - 2003 r., Muzeum Podróżników im. Tony Halika w Toruniu - 2004 r., Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze - 2004 r., Rybnickie Centrum Kultury w Rybniku -  2008 r.). Trudno policzyć ile zaprezentowali  pokazów slajdów o tematyce himalajskiej w wielu miejscach Polski, zajmują się tym profesjonalnie od 24 lat (choć początki były trudne).

Spotkania będą się odbywać we wtorki w Galerii Azjatyckiej Muzeum Azji i Pacyfiku przy ul. Freta 5 w Warszawie.

Kangczendzonga. Fot. arch. K. i A.Mazurkiewiczowie


8 października, godz. 18.00
Powroty w Himalaje - Zanskar

22 października, godz. 18.00
Przez Himalaje - gompy Ladakhu i meczety Kaszmiru

5 listopada, godz. 18.00
Himachal Pradesh - na styku kultur

26  listopada, godz. 18.00

Od źródeł Gangesu do Kangczendzongi

3 grudnia. godz. 18.00
Zanskar - szlakiem himalajskich karawan

Program: http://www.terra.waw.pl/ti.php?str=25-himalajskich-lat

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com