facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

180 km w 40 godzin

Dziś o 1:00 w nocy rozpoczął się projekt „180 km biegiem przez Korsykę”. Polak pokona 180 km przez słynny szlak GR 20 na Korsyce. Zrobi to w niecałe dwie doby. W ten sposób dołączy do światowej czołówki podobnych sobie sportowców.

Na starcie bieguGrzegorz Łopata, mieszkaniec Mikołowa w województwie śląskim, to doświadczony sportowiec i uczestnik wielu ultramaratonów. O godzinie 1:00 w nocy, 16 września, Polak rozpoczął zmagania z GR 20 – słynnym szlakiem górskim na Korsyce uważanym za najtrudniejszy w Europie. Śmiałek zamierza przebiec 180 km wysokogórskiego terenu w około 40 godzin. Jeżeli mu się powiedzie, dołączy do wąskiego grona podobnych sobie biegaczy. 


- W zespole jest moja żona, która przebiegnie ze mną blisko 56 kilometrów, oraz dwójka towarzyszy czuwających nad moim bezpieczeństwem – mówi Grzegorz Łopata. – W trasę zabrałem jedynie niezbędne akcesoria, płyny, trochę jedzenia i oświetlenie Mactronic dla bezpieczeństwa nocą i łatwiejszej lokalizacji w razie niebezpieczeństwa. 


W plecaku biegacza znalazły się m.in. świetlny dysk sygnalizacyjny, oświetlenie czołowe, apteczka, lekkie ubrania, zestaw baterii, 3 litry płynów, kijki trekkingowe i kamera. Wszystko na tyle lekkie, by nie obciążać biegacza, a równocześnie odporne na zmienne górskie warunki. Postępy biegacza są kontrolowane za pośrednictwem technologii GPS.


GR 20 na Korsyce to szlak, którego odpowiednika ciężko szukać w Polsce. Miejscami przyrównywany do naszej Orlej Perci jest dziki, często biegnie na wysokości ponad 2 tysięcy metrów nad poziomem morza, w większości pozbawiony zabezpieczeń w postaci łańcuchów i udogodnień, takich jak wyżwirowane ścieżki. Grzegorz Łopata nie obawia się jednak trudów trasy.


- Trenowałem w Tatrach wysokich, biegałem w wielu ultramaratonach, wiem też, jakie warunki panują na GR 20. W razie czego na trasie spotkam kilka schronisk. Zwykły deszcz nie powinien jednak przerwać mojego biegu – mówi Grzegorz Łopata. 


Biegacz wystartował z miejscowości Calenzana i kieruje się na południe, by zakończyć swój wyczyn w miejscowości Conza. Śmiałek planuje krótkie przerwy i rozważa niedługi sen pod okiem zespołu w połowie trasy. 


Rekord szlaku GR 20 należy do Hiszpana Kiliana Jorneta, który przebiegł 180-kilometrową trasę w 32 godziny. Postępy Grzegorza Łopaty będzie można śledzić na Facebooku „180 km biegiem przez Korsykę” oraz na profilu Mactronic. Aktualny zapis trasy jest widoczny na stronie http://app2.trackcourse.com/view/gr20źródło: materiały prasowe

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Kinga Pachura
 
2021-10-27
BIEGI GÓRSKIE
 

Ultramaraton Babia Góra 2022 - start zapisów

Komentarze
0
 
 
Kinga Pachura
 
2021-07-27
BIEGI GÓRSKIE
 

Weekend biegowy na Babiej Górze!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com