facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-12-09
 

11. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Impreza odbędzie się w dniach 11-14 XII 2014 r. w kinie Wisła (pl. Wilsona 2). Jak zwykle będzie to wspaniała okazja, by obejrzeć najciekawsze i najnowsze filmy górskie zarówno polskie, jak i zagraniczne, a także posłuchać opowieści wybitnych wspinaczy.
Szczególnie chcemy polecić Państwu wielokrotnie nagradzany film Valley Uprising z cyklu Reel Rock Tour 2014.  Ten niezwykły obraz opowiada o historii wspinania ( i nie tylko) w Yosemitach – od żmudnej wielkościanowej „ślusarki” poprzez uklasycznianie kolejnych dróg, od imponującego i szalonego żywicowania do skoków BASE i slacka. Jest to również film o przemianach obyczajowych, sposobie życia, umiłowaniu wolności, bandzie wspaniałych i oryginalnych ludzi. O życiu na krawędzi, o pierwszych odhaczeniach, imprezach, handlu trawką i zabawie w kotka myszkę ze strażnikami parku opowiadają dawni mistrzowie – Royal Robbins, Ron Kauk, John Long, a także działający w Yosemitach dziś, m. in. Alex Honnold, miłośnik wielkościanowej wspinaczki solo i „na żywca”, Steph Davis czy Dean Potter. Ogromną zaletą filmu Valley Uprising jest to, że można zasiąść do jego oglądania, nic nie widząc o ani o wspinaniu, ani o Yosemitach, a wyjść z projekcji z pełną i uporządkowaną wiedzą. A przy tym doskonale się bawić.


Niezwykle interesująco zapowiada się film Everest. Poza krańcem świata w formacie 3D. Dzięki najnowszym zdobyczom techniki będziemy mogli śledzić zmagania pierwszych  zdobywców najwyższej góry na świecie – Edmunda Hillary’ego i Tenzinga Norgaya – czując się tak, jakbyśmy byli tam z nimi. 


Kolejnym godnym polecenia filmem jest Cerro Torre. A Snowball’s Chance in Hell, również wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmów górskich na całym świecie, przestawiający heroiczne zmagania z Cerro Torre jednego z najlepszych wspinaczy współczesnej doby, Davida Lamy, który próbuje dokonać pierwszego klasycznego przejścia  kultowych dróg na północno-zachodniej ścianie, tak zwanej Drogi przez Komporesor Cesare Maestriego. 


Obraz Stopy na hrebeni Pavola Barabáša to relacja z zimowego przejścia Grani Tatr, bez wspomagania z zewnątrz, a film Into the mind pokazuje nie tylko brawurowe wyczyny narciarskie, ale też próbuje przeniknąć do umysłów mistrzów narciarskiej akrobacji.


Z polskich produkcji polecamy nowy film Jerzego Porębskiego Zakopiańczycy o niezwykłych dokonaniach zakopiańskich himalaistów – Macieja Berbeki, Macieja Pawlikowskiego, Ryszarda Szafirskiego i innych. Do Zakopanego wrócimy jeszcze dzięki filmowi Władysław hrabia Zamoyski – Pan z Wielkopolski –  władca Tatr, nawiązującemu m.in. do słynnego o sporu o Morskie Oko.Powstał też nowy pełnometrażowy film o Jerzym Kukuczce Jurek, w którym mamy możliwość prześledzenia rozwoju jego błyskotliwej kariery, widzianej oczami polskich himalaistów oraz samego Reinholda Messnera.       


W programie przeglądu znajdą się również unikalne archiwalia, jak na przykład pierwszy film górski Matterhorn 1901, a także The Climb, fabularyzowany pełnometrażowy film kanadyjski o pierwszej wyprawie na Nanga Parbat, która zakończyła się sukcesem  (1953 rok), koncentrujący się na heroicznym wejściu na szczyt Hermanna Buhla

Spotkania na szczytach


Ważnym punktem naszego programu są spotkania z alpinistami i podróżnikami. Będziemy mogli zapoznać się z relacją Marcina Kaczkana z tegorocznego wejścia na K2, nawiążemy też do osiągnięć naszych himalaistów na spotkaniu po tytułem „Złote lata polskiego himalaizmu”. W roli narratora wystąpi były prezes Polskiego Związku Alpinizmu – Andrzej Paczkowski, a wśród jego gości znajdą się: Anna Czerwińska, Wojtek Brański, Leszek Cichy, Janusz Majer i Ryszard Szafirski (korespondencyjnie z Kanady). Każda z tych osób opowie o wybranym aspekcie himalaizmu tamtych czasów. 


Z pewnością interesujące będzie spotkanie z Adamem Bieleckim, który tym razem opowie o tegorocznej wyprawie na Kangczendzongę, a także o planach zimowej wyprawy na K2. Miłośnicy Andów będą mogli zaś wysłuchać prezentacji Wojciecha Lewandowskiego, alpinisty i zarazem autora kilku książek o historii zdobywania andyjskich szczytów. Znana dziennikarka i alpinistka Monika Witkowska przybliży nam góry nieco niższe – McKinley i Karstensz Pyramid, tworzące Koronę Ziemi. Z pewnością będzie to bardzo emocjonalna narracja, jako że autorka pokazu stanęła na wierzchołku Karstensza pod koniec listopada br. 


Odwiedzi nas także gość z zagranicy, Pakistańczyk Karim Hayatt – uczestnik wypraw, w których brali udział Polacy. Opowie on o swoich rodzinnych górach – Karakorum. 

 

Podobnie jak w ubiegłych latach będziecie mogli Państwo odwiedzić stoiska z wydawnictwami górskimi, przygotowaliśmy też upominki od sponsorów do rozlosowania wśród publiczności.


Ceny biletów na pojedyncze seanse:

czwartek 16 zł, piątek 18 zł, sob., niedz. 20 zł  (z wyjątkiem sob. godz. 18.30 i 20.30 – 25 zł, niedz. godz. 14.00 – 22 zł).  

Karnety na całość (12 seansów): 130 zł 

jednodniowe (sob. lub niedz.): 60 zł

Sprzedaż biletów na stronie internetowej i w kasach kina Wisła od 28.11.2014 roku. 


Organizatorzy 11. WPFG


 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com