facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-08-14
 

11. Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 2 – 6 września

Już po raz 11 spotkamy się w Zakopanem na Spotkaniach z Filmem Górskim. Festiwalowi towarzyszyć będą jak zawsze zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power, Akademia Górska oraz  - po raz pierwszy - projekt Leave No Trace.

W programie tegorocznych Spotkań międzynarodowy konkurs filmu górskiego, podczas którego będziecie mogli zobaczyć najlepsze filmy górskie z całego świata. Będą także liczne pokazy filmów poza konkursowych. Nie można przegapić pierwszego publicznego pokazu w Polsce filmu „Everest” oraz przedpremierowej prezentacji książki „Everest. Na pewną śmierć” (autor Beck Weathers, polskiewydanie: Agora), której oficjalna premiera zaplanowana jest na 9 września. 

 

Zakopiański festiwal to także – oprócz filmów - przede wszystkim spotkania z Ludźmi Gór. Będą z nami m.in. Denis Urubko, wybitny rosyjski – a teraz także polski – himalaista, oraz Simon Yates,  którego poznaliście dzięki dramatycznym wydarzeniom opisanym w książce „Dotknięcie Pustki”. Andrzej Bargiel i Darek Załuski podzielą się wrażeniami z Broad Peaku i innych ośmiotysięczników. 


Denis UrubkoSimon YatesAndrzej Bargiel


 

Zaplanowaliśmy także spotkanie „Kobiety na szczytach” z udziałem najlepszych polskich himalaistek, w tym Anny Czerwińskiej i Anny Okopińskiej. Będzie z nami czołówka najlepszych himalaistów i wspinaczy młodszego pokolenia: Kinga Baranowska, Janusz Gołąb, Łukasz Dudek i Jacek Matuszek, Marcin Tomaszewski, Słowak Miro Peto oraz Wojciech Grzesiok. Gościć będziemy prof. Zdzisława Jana Ryna - lekarza psychiatrę, alpinistę, eksperta medycyny górskiej, podróżnika, dyplomatę, który podczas prelekcji pod znaczącym tytułem „Między udręką a ekstazą” opowie o wpływie wysokości na organizm himalaisty. 

 

Nie zabraknie akcentów zakopiańskich. Himalaista i ratownik TOPR Maciej Pawlikowski zabierze nas na wspinaczkę na Cho Oyu (Muzyka Śnieżnych Organów) w 30-lecie zwycięskiej wyprawy na ten szczyt, a podczas spotkania z Kazimierzem Szychem będziemy mogli posłuchać Jaskiniowych Opowieści. Zapraszamy także na spotkanie z jednym z najwybitniejszych alpinistów rosyjskich Władimirem Szatajewem oraz z himalaistą Hannsem Schellem, który opowie o zdobywaniu Nanga Parbat. Muzyka Śnieżnych OrganówHanns Schell


 

W programie również m.in. Wieczór dla Nepalu z udziałem m.in. Janiny Ochojskiej. Całości dopełnią Górskie Spotkania Literackie, podczas których zaprezentowane zostaną nowości wydawnicze „Carolus Vitor” Huberta Jarzębowskiego oraz „Dzienniki Himalajskie” Anny Bujak Lenczowskiej, a także spotkanie z himalaistą Ryszardem Szafirskim, którego wspomnienia zostały spisane przez Klaudię Tasz w książce pod takim właśnie tytułem. 

 

Wszystkie aktywności Spotkań odbywać się będą w centrum Zakopanego – w Kinie Sokół oraz Dworcu Tatrzańskim, a także na Placu Niepodległości.

 

Miłośników górskich wędrówek zaprosimy na wycieczkę w Tatry w stylu retro. Nie zabraknie pokazów slackline i highline – mistrzowie tej aktywności będą spacerować m.in. na linie zawieszonej nad Krupówkami. Będą także wyjścia w góry z ekspertami w ramach Akademii Górskiej. Warsztaty z zakresu autoratownictwa, via ferrat, wspinaczki, nawigacji w terenie i innych górskich dziedzin uzupełni projekt Leave No Trace realizowany wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, w ramach którego będzie można dowiedzieć się, jak działać w górach minimalizując swój wpływ na dziką przyrodę!


Szczegóły: www.spotkania.zakopane.pl materiały prasowe

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentuj 0
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentuj 0
Kinga
 
2024-01-04
GÓRY
 

Zimowe początki

Komentuj 0
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Główna Grań Tatr – Bardziej niż mniej

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com